zencefil

Zencefil Mucizesi

Zencefil evlerde ilkyardım dolabında bulunan nadir ve mucizevi bir bitki. Özellikle soğuk algınlığında, mide bulantısında,  taşıt tutmasında vb. rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılmakta. Bu yazımda Sizlere Zencefil Mucizesi nden bahsedeceğim.

Zencefil Nedir?

Zencefil, zencefilgiller ailesinden bir metreye kadar uzayabilen, uzun-ince yapraklı, kırmızı-sarı renklerde çiçekleri olan, kökleri baharat ve ilaç olarak kullanılan, çok yıllık bir bitkidir.  Bu bitki güneydoğu Asya’dan tropikal olan bölgelere yayılmıştır. Günümüzde hemen hemen her aktarda bulunabilen bir bitkidir. Kök yumruları dilimlenerek, rendelenerek veya kurutulmuş toz olarak kullanılabilmektedir.

Asya’da özellikle baharatın anavatanı olan Hindistan’da turşusu sık yapılmakla beraber, yemeklerin de ana baharatlarından birisidir.

Zencefilin %3’ünü uçucu yağlar oluşmakla birlikte tadını phenylpropanoid adındaki maddelerden almaktadır. Bunun dışında zengin bir B3, B6, demir, kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum, magnezyum minerallerini içermektedir. Bunların dışında zencefil ayrıca leysin, treonin, triptofan, valin, fenilalanin gibi amino asitler içermektedir.

Zencefil Mucizesi

Aşağıda zencefilin hangi rahatsızlıklara iyi geldiğini ve basit olarak ta kullanım seklini anlatmaya çalışacağım. Annelerimizin her daim evlerinde bulundurdukları bu mucizevi bitkinin taze kök yumrularını eşim derin dondurucuda bütün olarak saklıyor. İhtiyaç halinde donmuş olarak rendeliyor veya dilimliyor ve kullanmak istediği yerde kullanabiliyor.

Zencefil Mucizesi

Ben de özellikle arabamda ve okulda çekmecende zencefilli şekerlemeleri bulundurmaya dikkat ediyorum.

 • Zencefilin en bilinen faydası gribal enfeksiyonlarda ve soğuk algınlığında nefes almayı rahatlatması ve balgam söktürmesidir. Özellikle bitkisel ilaçların en faydalısı olarak adlandırılmaktadır.
 • Taşıt tutmasının belirtilerini giderme de etkin olarak kullanılmaktadır. Taşıt Tutmasının Bitkilerle Tedavisi Başlıklı yazıma buradan ulaşabilir ve Zencefilin faydalarını okuyabilirsiniz.
 • Antihistaminik özelliğinden dolayı solunum yollarındaki alerjik akıntı ve şişliklerin tedavisinde kullanılabilir.
 • Kurdeşen tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Baş ağrısının tedavisinde kullanılmaktadır. Hayatı Zehir Eden Baş Ağrısının Bitkilerle Tedavisi başlıkla yazıma buradan ulaşabilirsiniz.
 • Kolon, yumurtalık gibi iç organların kanser tedavisinde destekleyici ve koruyucu olarak kullanılmaktadır.
 • Sindirim sistemleri sorunlarında, hazımsızlık, bağırsak tembelliği gibi rahatsızlıkların giderilmesinde de zencefile çok iş düşmektedir.
 • Bunların dışında Alzheimer rahatsızlığında da kullanıldığı belirtilmektedir.
 • Özellikle beslenme ve diyetetik uzmanlarının kullanımını en fazla tavsiye ettikleri bitki zencefildir. Çünkü kandaki yağ oranını dengeleme özelliği olan zencefil zayıflamaya da yardımcıdır.

Gördüğünüz gibi Zencefil Mucizesi birkaç kelimeye sığdırılamayacak kadar büyük. Bu konuda benim atlamış olabileceğim faydaları olmuşsa yorumlarda belirtirseniz sevinirim. Sizlere faydalı olduysam ne mutlu bana.

Keyifle ve sağlıcakla kalın.

 

Yazar: ishana

2014 yılından beri keyifle.net sitesinin hem yazarı, hem yöneticisi olan ishana, bilişim teknolojileri alanında 1995 yılından beri eğitimler vermektedir.

4 thoughts on “Zencefil Mucizesi

  Bektaş

  (3 Şubat 2018 - 13:18)

  Zencefilli şekerleme çocukluğumuzun şekerlemeleri. Çok severdik. Çok yerdik. Belki de az hasta olmamızın sebebi odur. Halen satılır ama biz mahallemizde bulunana Hakkı dedenin şekerlemelerini severdik. Hazırları o kadar güzel olmazdı.

  ejder_

  (6 Şubat 2018 - 19:50)

  zencefilin kokusunu pek sevmiyorum. ama geçen gün bir şekerlemecide taze kurutulmuş zencefil dilimlerini şekere bulamışlar. içi yumuşacık dışı ise çıtır çıtır. tadına baktım hoşuma gitti.

  Mümtaz

  (23 Şubat 2018 - 10:19)

  doğadaki her madde gereksiz yaratılmamış. Allah’ın mucizeleri bunlar. toprağın altında olan bu kökler insanların faydası için kullanılıyor. bazısı zehir içeriyor ama o zehir hastalıkların tedavisinde kullanılıyor.

  Serzeniş

  (19 Şubat 2020 - 00:32)

  zencefil bitkisinin özellikle çin yemek kültürü olsun çin tıbbı olsun yeri çok önemli. Zaten baharat yolu üzerinden bütün dünyaya yayıan bu mucizevi bitkinin özellikle de solunum yolları ile ilgili sorunların çözümünde kullanılıyor olması da ayrı bir güzellik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.