Yuksek Tansiyon Nedir?

Yüksek Tansiyon Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Yüksek Tansiyon, tansiyon değerlerinin normalden yüksek çıkmasıdır. Kan basıncı yani tansiyon, kalbin pompa hareketiyle vücuda gönderdiği kanın damar duvarlarında yaptığı basıncın ölçümüdür. Bu ölçüm sonucunda hastanın değerleri yükselmişse eğer yani büyük tansiyon 140 mmHg den yüksek veya küçük tansiyon 90 mmHg den yüksek ise yüksek tansiyon teşhisi konulabilir.

Yüksek Tansiyon Hastalık mıdır?

Bir hastaya Hipertansiyon (Yüksek tansiyon) hastalığı teşhisi konulabilmesi için hastanın hastalık öyküsünün iyi bilinmesi gerekir.  Hastanın tansiyonun sürekli yükseliyor mu? Başka bir hastalığı var mı? Ailesinde bu hastalığı taşıyan var mı? Sorularının cevaplarının iyice araştırılması ve yüksek tansiyonun sebepleri bilinmeden teşhis konulmaması gerekir.

Yüksek Tansiyon Sebepleri Nelerdir?

Kalbin pompalanması esnasında damarlarda oluşan kan basıncına tansiyon denir demiştik. Sağlıklı bireylerde damarlar bir esnekliğe sahiptir ve bu esneklik sayesinde kan basıncı dengelidir.

Sağlıksız beslenme, genetik kalıtım, iç organlarda oluşan bir deformasyon, stres seviyesinin yüksek olması, alkol ve sigara tüketimi, obezite veya hareketsiz yaşam tansiyonun yükselmesine sebep olur. Bu durum sürekli tekrarlanıyor ve yaşam konforunu olumsuz etkiliyorsa hastanın Dâhiliye veya Kalp Damar Uzmanına görünmesi gerekir. Bu hastalıkla ilgili tedavi şekline uzman doktor karar verir.

Yüksek Tansiyon Nedir

Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

Damarlarda kan basıncının normal değerlerden yüksek olması neticesinde aşağıda yazılı olan belirtiler görülebilir. Bu belirtilerden bir veya birkaçı sizde görülüyorsa eğer emen bir doktora başvurun.

Yüksek Tansiyon Belirtileri şu şekildedir.

 • Başın ense kısmında ağrı
 • Görmede zayıflama, bulanıklık
 • Göz kararması
 • Burun kanaması
 • Bulantı ve kusma

Yüksek tansiyon hastalarının birçoğunda bu belirtiler görülmeyebilir. Rutin kontroller esnasında hipertansiyon hastası olduğunu öğrenen sayısı oldukça fazladır. Yüksek tansiyon sinsi ve tedavi edilmediğinde kalıcı hasarlar verebilen bir hastalıktır. Ailenizde tansiyon hastası olan varsa sizde olma ihtimaline karşın rutin kontrollerinizi yaptırmanızı tavsiye ederiz. 

Hipertansiyon bulaşıcı değildir.  Eşinize veya herhangi birine bulaştırma ihtimaliniz yoktur. Bununla birlikte yüksek tansiyonu tetikleyen bir beslenme şekliniz, olumsuz davranışınız varsa bu konuda kendinize çeki düzen vermeniz gerekebilir.

Yüksek Tansiyon Nedir?

Yüksek Tansiyon Nasıl Tedavi Edilir?

Hipertansiyon (yüksek tansiyon) uzman doktor tarafından belirlenen sebeplerin ortadan kaldırılması ile tedavi edilebileceği gibi, sebepler ortadan kaldırılamıyorsa eğer önleyici tedavi dediğimiz yüksek tansiyonun vereceği zararların en aza indirecek ilaçlar kullanılması yöntemi ile tedavi edilebilir.

Sağlığımızı korumak için bol hareket, sağlıklı beslenme ve stresten uzak bir yaşam seçmeliyiz. Keyifli ve mutlu günler dileği ile.

Yazar: ishana

4 thoughts on “Yüksek Tansiyon Nedir? Belirtileri Nelerdir?

  Esin Ak

  (12 Ocak 2020 - 18:01)

  babam da hipertansiyon var. hayatını düzene sokabilmek adına doktorun verdiği perhizi uyguladık. kendisi de torunlarının düğününe katılmak istediğini söyledi. yaklaşık 20 kilo verdi. hemen hemen her gün 1 saat yürüyüş yapıyor. tuzlu ve kilo aldırıcı yiyeceklerden uzak duruyor. doktor her gittiğinde keşke gençken bu önlemleri alsaydın da ilaç kullanmak zorunda kalmasaydın diyor. hayat işte. iş işten geçtikten sonra insanın aklı başına geliyor.

  deeplearner

  (15 Ocak 2020 - 13:39)

  hi. hipertension or high blood pressure is very ipportant problem. because the heart attacks and brain complications can become. You must safe yourself.

  cemalettin

  (15 Şubat 2020 - 07:56)

  tansiyon yüksek olduğunda ne yapmak lazım? yüksek tansiyona ne iyi gelir? doğal beslenme iletansiyon düşürülebilir mi?

  asi gençlik

  (14 Kasım 2020 - 01:34)

  hipertansiyon illetini küçük yaşlardan beri yaşayan birisi olarak kesinlikle tansiyon ilaçlarınızı aksatmayın. her an nasıl bir travma yaşayacağınızı bilemiyorsunuz .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.