Yeni Yılda Beklentilerim

Yeni Yılda Beklentilerim

Sizde de olur mu bilmiyorum ama ben sık sık düşüncelere dalarım. Ailemi, Kendimi, işyerimi, ülkemi hatta bazen dünyayı bile düşünürüm. Geçmişimde yaşadıklarım, yaşıyor olduklarım hatta yaşayacaklarımı düşünür, kendime bazı dersler çıkarmaya çalışırım. Yılın son gününde düşünce fırtınalarından aklımda kalanları Yeni Yılda Beklentilerim başlığı altında toparlamaya çalıştım.

“Hayalleriniz kadar gerçeksiniz. Gerçekleriniz kadar varsınız.” (by NCR) sözünü burada yazarak belki de tarihte söylenen özlü sözler listesine adımı yazdırabilirim. Bununla birlikte hayatın bana öğrettiği şeylerden birisi de hayal kurmaktır.

Hayaller olmasa umut olmaz, umut olmasa emek olmak, emek olmasa yemek olmaz, yemek olmasa karın doymaz. Bu tekerlemeyi dedemden her dinlediğimde ne kadar boş bir söz dedim. Yaşadıkça dedemin aslında hayatın en önemli gerçeğini tekerleme gibi bize anlattığını anladım. Mekânı cennet olsun.

Yeni Yılda Beklentilerim

Siz ne düşünürsünüz bilemem ama ben hayal kurmaktan asla vazgeçmeyeceğim. Çocuklarımın da hayaller kurmalarını ve bu hayallerin bu dünyada kendilerini maceralara sürükleyeceğini ve hayattan lezzet alacaklarını hep kendilerine hatırlatacağım.

Yeni Yılda Beklentilerim

Bu başlığı dikkatli okumalısınız. Yıldan bir beklenti olmayacağını bende biliyorum. Dileklerimi bir dua olarak kabul edebilirsiniz. Çok ütopik şeyler dilemedim. Bu yıl süresince olmasını dilediğim beklentilerimi aşağıda paylaşmak istiyorum.

Hadi başlayalım. Yüce Allah’tan  

 • Bütün hastalıkların çaresinin bulunmasını ve insanların hiç hasta olmadan uzun yıllar yaşamasını diliyorum.
 • Bütün insanların hayatları boyunca maddi sıkıntı çekmemesini ve bütün anne babaların çocuklarının yüzünde gülümsemeler görebilmesini istiyorum.
 • Bütün çocukların anne ve babalarının yanında, sağlıklı bir şekilde yetişmesini diliyorum.
 • Bütün öğrencilerimin bütün derslerinde başarılı olmalarını ve istedikleri üniversiteyi kazanmalarını diliyorum.
 • Bebekleri olmayan bütün ailelilere hayırlı evlatlar diliyorum.
 • Bütün savaşların bitmesini ve insanların bütün hırslarından kurtulmasını diliyorum.
 • Bütün insanların Cennete gitmesini diliyorum.
 • Uykuya olan ihtiyacı ortadan kaldıracak bir çözüm bulunmasını diliyorum. Şu kısacık yaşamımın büyük bir kısmının uykuda geçmesi beni üzüyor.
 • Evi olmayanların kalplerinden geçirdikleri evlere sahip olmalarını diliyorum.
 • Adaletin, eşitliğin, huzurun, refahın, sağlığın önce ailemde, ülkemde sonra da bütün dünyada var olmasını ve ebediyen sürmesini diliyorum.
 •   Arabası olmayanların en iyi arabalara binmelerini diliyorum.
 • Evlenmek isteyenlerin gönüllerine göre eşler bulmalarını, iyilik ve güzellikler üzerine bir yuva kurmalarını diliyorum.
 • Yoksulluğun dünyadan yok olmasını ve bütün yoksulların en zenginler gibi yaşamasını diliyorum.
 • Kim ne güzellik diliyorsa kavuşmasını, bütün kötülüklerin yok olmasını diliyorum.
 • Ailemin be çocuklarımın imanlı, sağlıklı, vicdanlı, insaflı, hakperest, sabırlı olmalarını diliyorum.
 • Bütün inananların hakkında iyilik, inanmayanların da inanmalarını diliyorum.
Yeni Yılda Beklentilerim

Bir kapı açıksa eğer, kalbimden ve aklımdan geçen dileklerim ulaşırsa Yüce Allah’a, bu dileklerimden herhangi biri bile kabul olsa, en azından bir insan bile mutlu olsa bir kazanç değil mi? Umudun bol olduğu, hayallerin peşinden koşmaya gücünüzün kaldığı güzel günler dileklerimle. Mutlu Yıllar.

Yazar: ishana

4 thoughts on “Yeni Yılda Beklentilerim

  murat_ser

  (1 Ocak 2019 - 02:07)

  yeni yılda insanların umutlarını kaybetmemesini, bütün yerinden, yurdundan ayrı yaşayan insanların bir an önce yurtlarına dönmesini, kalplerin içindeki kirin akıp gitmesini diliyorum. Dualarınıza amin demek düşüyor bize.

  eslem

  (2 Ocak 2019 - 01:54)

  yeni yılda kendimden beklentim o iradeyi gösterip zayıflamak. ve hayata daha enerjik ve sağlıklı devam etmek. o kadar zor ki …

  Remzi Suna

  (5 Ocak 2019 - 12:04)

  yeni yılda başarı, sağlık ve mutluluk dileklerimi iletiyorum. şans oyunlarında bir iki defa büyük ikramiye almış birisi olarak paranın insana mutluluk getirmediğini bizzat yaşayarak gördüm. eğer ailenizde hasta, mutsuz veya doyumsuz birileri varsa o zaman siz ne kadar zengin olursanız olun huzuru bulamazsınız. bir de hazır paraya dağ dayanmaz sözü ne kadar doğru imiş. her ikramiyeden sonra iş kuracağım hayali ile yola çıktım ama işi daha kuramadan paralar suyunu çekmiş oluyor. el emeği, alın teri, göz nuru olmadan kazanılan paradan bir hayır gelmiyor. mutlu yıllar.

  Murat

  (11 Ocak 2019 - 22:24)

  Düşünüyor olabilmek, düşüncelere dalabilmek çok güzel bir şey, ancak fazla düşünmek çok kötü bir şey. Özellikle de karamsal düşünmek. Benim yeni yıl ile birlikte üzerimden atmak istediğim ve şimdilik attığıma inandığım şey olumsuz düşünceler oldu, bana en büyük zararı verende bu düşünceler. Bu yıl için verdiğim karar ile olumsuz düşünmekten ve olumsuz düşünenlerden uzak durmaya çalışıyorum. 2.389 yıl önce Sofokles şöyle söylemiş “Bilgisizlik, en mutlu yaşamın sağlayıcısıdır”, bu nedenle mutsuzluk beni mutsuz edemiyor. Bir şeyler bildiğime inanıyorum, biraz egoist bir cümle olacak ama en azından standartların üstünde olduğuma. Bu nedenle mutlu olmayı da pek bekleyemiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.