Tatlının Üstüne Neden Su İçilmez?
Tatlının Üstüne Neden Su İçilmez

Merhaba  değerli okuyucular. Bu yazımda Tatlının üstüne neden su içilmez konusuna değinmek istiyorum.

Malumunuz atalarımız hemen hemen her konuda, oldukça faydalı ve yeri geldiğinde kafiyeli atasözleri söylemiş ve bu atasözleri ile ilgili bir çok yayınevinden sözlükler bile yazılmıştır. Bu yazımda sağlık üzerine söylenmiş olan “Ye yağlıyı iç suyu donarsa donsun, Ye tatlıyı içme suyu yanarsa yansın.” sözü üzerine bir kaç bilgi paylaşacağım.

Beslenme uzmanları her sene Ramazan Ayı öncesi ve Kurban Bayramı arefesinde televizyonlarda çıkar ve halkımıza beslenme üzerine nasihatlerde bulunurlar. Allah hepsinden razı olsun ve eksik etmesin. Geçenlerde bir kaç arkadaşımızla yemek yerken şef garsonun yemek üzerine su içmeyin tavsiyesi üzerine ufak bir tartışma yaşanmış ve bu konunun araştırılması gerektiği sonucuna varılmıştı.

Tatlı Tatlı mı Yoksa  Acı mı? başlıklı tatlının sağlığa etkisi konulu yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yapılan araştırmalarda yenilen yağlı yemeklerin üzerine içilen suyun yemekteki yağı dondurduğu ve emilimini yavaşlattığı tespit edilmiş ve bağırsaklar vasıtası ile fazla yağım atılmasını kolaylaştırdığı ifade edilmiştir. Demek ki atalarımızın yağlı üzerine su içilmesi konusundaki telkini yerinde bir telkindir.  Peki tatlı boyutunda ne var?

Tatlıların özellikle de şerbetli tatlıların üzerine içilen suyun şekeri eriterek emilimini kolaylaştırdığı bunun da zaman içerisinde karaciğer tarafından yağa dönüştürüldüğü tespit edilmiş. Bu  ne demek? Yavaş metabolizmalarda depolanan yağ miktarının artması kilo alımını dolayısı ile obeziteye sebep oluyor. O zaman ne yapacağız? Özellikle şerbetli tatlılardan sonra içebiliyorsak 1 çay  bardağı kadar (en az) süt içmeye çalışıyoruz. Ha dışarda yemekteyiz. Bol şerbetli bir baklava yedik ve süt yok o zaman da en az yarım saat kadar  su içmemeye gayret gösteriyoruz.  İşte bu da atalarımızın yenilen tatlı üstüne su içilmemesi üzerine telkinlerini haklı çıkarıyor.

Neden Tatlılar Yemekten Önce Yenilmeli başlıklı yazıma da bakmak isteyebilirsiniz.

Bir başka yazımızda görüşmek dileği ile. Sağlıcakla kalın.

 
12 yorum

    • ben teşekkür ederim. hem kulak alışkanlığı hem de bu konuda bazı doktorların gazete ve televizyondaki açıklamaları sonrasında bu yazıyı paylaşma ihtiyacı oluşmuştu.

  1. Az tatlı yenirse su tüketilmesinde zarar olmayacağını söylemişti prof. dr. bir arkadaşım. Ancak baklava gibi ağır şekerli şeyler yenirse mutlaka en az 30dk sonra suyunun tüketilmesinde fayda var. Bu arada bilgilendirici yazı ve güzel bir atasözü için çok teşekkürler 🙂

    • rica ederim. sağlıklı beslenmek çok önemli. bu konuda bilim adamları da eskiden gelen bazı uygulamaların doğruluğunu kanıtlamaya çalışıyorlar. ayakta su içmemek, ayakta yemek yememek, tatlıyı yemekten önce yemek gibi.

    • ayran içenleri ben de biliyorum.hatta denedim bile. özellikle künefenin üstüne ayran oldukça lezzetli de olmuyor değil. ama bu konuda bir araştırma yapmadım. sizin bu konuda bilginiz varsa ve bizimle paylaşmak isterseniz sevinirim.

  2. Fıstık olmuş 100 TL. artık tatlı da yenmez. şaka bir yana bu aralar tatlı yedikten sonra bir baş ağrısı oluşmaya başladı. en iyisi bir doktora görünmek. özellikle de tatlının üzerine aşırı su isteği de oluşmaya başladı. İnşallah kötü bir şey çıkmaz.

  3. Beslenme alışkanlıkları, neyi ne kadar yediğinizden çok, neleri birlikte yediğiniz ve hangi sıralama ile yediğinize göre kilo almanıza sebep oluyor. Aynı tip gıdaları benzer miktarlarda tüketen bir insan formda kalırken diğeri kilo alabiliyor. Kişisel metabolizma farkları bir yanda bu yazıda anlatılan ve benzeri tiyolara dikkat etmek çok etkili oluyor. Tatlı yedikten sonra su içmeyin ama beni dinleyin çok özel günler haricinde ay da 1-2 kereden fazla tatlı yemeyin. Vücudunuzun şekerli gıdalar yoluyla alınan şekere ihtiyacı yok.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.