Web Tasarımında Temel İlkeler Nelerdir?

Web tasarımı yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı ilkeler vardır. Bu ilkeler bizim hazırlayacağımız web sitesinin alt yapısını düzgün kurmamızı, siteyi hazırlarken daha az hata yapmamızı, web sitesi kullanıcılarının sitemizde daha fazla ilgi göstermesini ve hızlı çalışmamızı sağlayacaktır.

Bu ilkelere uyma zorunluluğu olmamakla birlikte web sayfalarının istikrarlı ve sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Ayrıca sayfayı yöneten olsun ziyaret eden ziyaretçiler olsun güzel tasarlanmış bir web sayfasında daha fazla zaman geçireceklerdir.

Web Tasarımında Temel İlkeler aşağıda sıralanmıştır. Siz de kendi web sayfalarınızı tasarlarken aşağıdaki ilkelere göre çalışıp çalışmadığınızı kontrol edebilirsiniz.

 

Nelerdir Bu Web Tasarımında Temel İlkeler ?

Sayfa İçeriği 

Web Tasarımında Temel İlkeler başlıklı yazımın ilk maddesi Sayfa içeriği ile ilgili. Web sitesi tasarımı yaparken kullanacağımız en önemli şey içeriktir. Çünkü web sitelerinin hazırlanma amacı, bilgilere başkalarının sağlıklı ve düzenli ulaşmasının sağlanmasıdır. Bu yüzden web sitesi tasarımına başlarken sitede ne yayınlayacağımızı yani içerikleri bilmemiz ve tasarımımızı ona göre yapmamız gerekir. İçerikleri önceden bilmemiz tasarımı hazırlamamızda bize yön verecektir. İçerik hakkında dikkat etmemiz gereken bir diğer unsur da uzun cümleler yerine basit ve sade anlatımlar kullanmaktır. Tasarımı çok güzel olan bir sitede içerik yok ise o siteyi kimse ziyaret etmez ama tasarımı zayıf olan bir sitede içerik iyi ise o siteye her zaman ziyaretçi gelir. Sitede kullandığımız içerikler, site ziyaretçilerinin beklentileri dışında olmamalıdır.

 

Daha Önce yazmış olduğum Neden Özgün İçerik Başlıklı yazımı buradan okuyabilirsiniz.

 

Sayfa Tasarımı

Web sitesi içeriklerinin hazırlayacağımız web sayfasının neresinde ve nasıl görünmesini planladığımız bölüm tasarım aşamasıdır. Tasarım aşamasında web sayfasının logosu nerede olacak, yazılar nerede olacak, menüler nerede olacak gibi soruların cevaplarını kâğıt üzerine ya da bilgisayara çizeriz. Bu bölümde yaptığımız aslında bir arayüz (kullanıcının siteyi kullanırken bilgisayar ekranında gördüğü bölüm) oluşturmaktır.

Web Tasarımında Temel İlkeler

Sayfanın İşlevselliği

Kullanıcılar sitenin ana sayfasından sitenin içindeki hemen hemen her sayfaya ulaşmak ister. Ana sayfamızı hazırlarken bunu dikkate almamız gereklidir. Diğer taraftan internet kullanıcıları sitenin iç sayfalarından da diğer sayfalara ulaşmak ister. Bunun için mümkün olduğunca sitedeki her sayfadan diğer sayfalara bağlantılar oluşturmaya çalışmalıyız. Eğer bunu sağlayamıyorsak web sitemizin çok kullanılan sayfalarına her sayfadan mutlaka bağlantı vermeliyiz. Her sayfadan ana sayfaya ve sitenin ana bölümlerine bağlantı sağlamalıyız. Örneğin bir alışveriş sitesinde her sayfadan “Alışveriş Sepetinin olduğu sayfaya, kullanıcı bilgilerine, siparişlerim bölümüne bağlantı sağlamalıyız.  Menülerimizi güzel tasarlamalı ve kullanıcının her sayfaya rahat ulaşmasını sağlamalıyız.

Sayfanın Kullanılabilirliği

Web sayfalarımızı hazırlarken internet kullanıcılarının kolay kullanacağı Şekilde tasarlamamız gerekir. Kullanıcılar sitemizdeki yazıları okurken zorlanmamalıdır. Bunun için yazı tipini, rengini, büyüklüğünü iyi seçmemiz ve uygun bir zemin üzerinde görüntülememiz gerekir. Ayrıca hazırladığımız sayfaların yazıcıdan çıkarılacağını da düşünerek yazı renklerini yazıcıdan çıktığında okunacak Şekilde seçmeliyiz. Web sayfalarını hazırlarken site logosunu, ana sayfaya olan bağlantıları, menüleri internet kullanıcılarının alışkanlıklarına göre konumlandırmalıyız. Kullanılabilirliğin iyi olması için aşağıda bazı özellikler listelenmiştir:

  • Web sayfalarımız hızlı yüklenmelidir.
  • Siteyi gezmek için kullandığımız navigasyon (menü) kullanıcının kolayca görüp kullanacağı bir yerde bulunmalı (Genellikle sayfa başında veya sayfanın sol ve sağ bölümünde)dır.
  • Sayfadaki site logosundan ana sayfaya bağlantı verilmelidir.
  • Her sayfadan ana sayfaya bağlantı için bir Anasayfa yazısı bulunmalıdır.
  • Her bölümde o bölümün iç sayfalarına ulaşmamız için bağlantılar olmalıdır.
  • Web sitesinde iletişim kurmak için iletişim bilgileri ve iletişim formu bulunmalıdır.
  • Önemli kelimeler kalın olarak veya özel renklerle vurgulanmalıdır.
  • İçerik çok fazla ise arama kutusu bulunmalıdır.

Sayfanın Web Tarayıcıları ile Uyumluluğu

Web Tasarımında Temel İlkeler başlıklı yazımda son madde ise Sayfanın Web tarayıcıları ile uyumluluğu maddesidir. İnternet kullanıcıları hazırladığımız sayfaları görüntülemek ve kullanmak için Web Tarayıcı denilen programlara ihtiyaç duyar. Web tarayıcı programlar temelde aynı görev için programlanmışsa da web sayfalarını gösterirken ufak farklılıklar gösterebilir. Tasarladığımız web sayfalarını hazırlarken bütün web tarayıcılarda aynı görünmesini sağlamaya çalışmalıyız.

Web tarayıcıları neden hazırladığımız web sayfalarını aynı göstermezler? Çünkü web tarayıcıları farklı firmalar tarafından hazırlanan programlardır. Internet Explorer, Firefox, Chrome, Safari, Opera, Edge gibi çok kullanılan web tarayıcılar hazırlanırken W3C (Web standartlarını belirleyen topluluk) tarafından konulan kurallara göre sayfa kodlarının istediklerini yaparlar fakat yeni konulan kurallara her web tarayıcı programlayan firma anında yeni program sürümü çıkaramayabilir. Bu da bizim kurallara uygun hazırladığımız sayfanın bazı tarayıcılarda düzgün bazılarında istemediğimiz gibi görünmesine neden olmaktadır.

Tarayıcıların destekledikleri teknolojiler de güncellemeler yayınlandıkça daha da fazlalaşmakta, bununla birlikte ortak bir noktada buluşmaktadırlar.