Uzaktan Eğitim için Gerekli Aksesuarlar

Uzaktan Eğitim için Gerekli Aksesuarlar

Merhaba değerli okuyucularım. Corona Salgını sebebi ile bütün dünyada hemen hemen her alanda aksaklıklar olmakta. Eğitim alanında da yüz yüze eğitim yapılamadığından Nisan ayından beri uzaktan eğitim yapılıyor ve bu eğitim sürecini ülkemizin öğretmenleri atlatmaya çalışıyor. Uzaktan eğitimi yaşayarak, çalışarak öğreniyor ve profesyonelleşiyor. Bu yazımızda uzaktan eğitim için gerekli aksesuarlar nelerdir? onlardan bahsedeceğim.

Malumunuz uzaktan eğitim esnasında eğitici personelin bilgisayar ve telefon dışında da bazı donanımlara ihtiyacı oluyor. Bu donanımlar hem eğitim materyallerinin öğrencilerle paylaşılmasında hem de eğitim sürecinin daha etkili ve kaliteli olmasında oldukça gerekli. Ben de bu yazımda hem kendimin kullandığı hem çevremdeki öğretmen arkadaşlarımın kullandığı bazı aksesuarlardan bahsedeceğim.

Uzaktan Eğitim için Gerekli Aksesuarlar – Kamera

Teknolojik ürünlerin kameralı olmaları ile ilgili süreci hatırlayanlar bilirler. Cep telefonlarından önce kameralar ayrıca satılır ve hemen hemen her evde birer fotoğraf makinesi veya kamera olurdu. Bilgisayarlar evlerimize girdikten ve internet yaygınlaştıktan sonra web kameraları bilgisayarlara bağlanmış birer aksesuar olarak görmeye başlamıştık.

Günümüzde ise kameralar artık olmazsa olmaz aksesuarlar oldular. Zaten hemen hemen her dizüstü bilgisayarda standart donanım olarak bulunsa da masaüstü sistemlerde halen harici bir donanım olarak görülüyor ve ekstra olarak temin edilmesi gerekiyor. Uzaktan eğitim sürecinde de canlı derslerde tarafların görüntü aktarımında yoğun olarak kullanılan kameraların oldukça fazla çeşidi bulunuyor.

Uzaktan Eğitim için Gerekli Aksesuarlar-Kamera

Özellikle video konferanslar için üretilmiş sensörlü modellerden tutun da monitör üzerinden 4K kayıt yapabilen modellere kadar birçok çeşidi olan kameraların kurulumu ve kullanımı oldukça kolay.

Bazen canlı yayın esnasında birden fazla kamera ihtiyacınız da olabiliyor.

Uzaktan Eğitim için Gerekli Aksesuarlar – Mikrofon

Uzaktan eğitim esnasında görüntü ile birlikte özellikle anlatıcının sesinin daha da anlaşılır olabilmesi için mikrofon kalitesinin oldukça iyi olması gerekiyor.

Uzaktan Eğitim için Gerekli Aksesuarlar

Gerçi günümüzde mobil cihazlarda oldukça yeterli mikrofonlar olsa da masaüstü sistemler için veya kayıt kalitesi kötü mikrofon taşıyan sistemler için harici bir mikrofon kullanmak gerekebilir. Özellikle kablosu uzun ve filtreleme özelliği olan kaliteli mikrofonların tercih edilmesi ses kalitesinin de iyi olmasına yardımcı olduğu çok önemli bir gerçek.

Uzaktan Eğitim için Gerekli Aksesuarlar –Masa Işığı

Bazı meslektaşlarımın canlı yayınlarını izlediğimde ışık kaynaklarının ters konumlanmasından dolayı yüzlerinin karanlık çıktığını fark ettim. Canı yayın esnasında mobil bir cihaz kullanırken beli kendinizi ve cihazınızı ışığa göre konumlandırabilirsiniz ama masaüstü sistemlerde ve gece kayıt yapma özelliği olmayan bir kameraya sahip bir donanımda masaüstü ışık kaynağına ihtiyacınız olabilir.

Uzaktan Eğitim için Gerekli Aksesuarlar

Bu tür ışıklara Youtuber Işığı da deniliyor ama oldukça faydalı bir aksesuar oldukları da kesin.

 Uzaktan Eğitim için Gerekli Aksesuarlar – Grafik Tablet

Özellikle sınıf öğretmenleri olmak üzere tahta kullanımına fazlasıyla ihtiyaç duyan eğitimcilerin el yazısı ile anlatımlarına devam etmelerinde gerekli olan en önemli aksesuar grafik tabletler. Özellikle el hareketlerinin grafik çalışmalarına daha sağlıklı aktarılabilmesi için kullanılan grafik tabletler günümüzde ulaşılması kolay aksesuarlar arasında. Daha önceden hazırlanmış PDF formatında soruların veya eğitim materyallerinin üzerinde el ile anlatım yapılması gerekiyorsa grafik tabletler bu iş için biçilmiş kaftan sayılır.

Uzaktan Eğitim için Gerekli Aksesuarlar

Bu cihazlarda çözünürlük, kalem hassasiyeti, ekranlı olup olamamaları, yazılım desteği gibi konularda ayrışıyor.

Uzaktan Eğitim için Gerekli Aksesuarlar – Kulaklık

Belki de canlı ders esnasında eğitimcilerin ve öğrencilerin odaklanmaları için gerekli olan en önemli donanım kulaklıklardır. Kulaklıklar kullanıcıların ders haricinde başka bir ses tarafından uyarılmalarını engeller. Böylelikle de ister eğitimciler olsun ister öğrenciler olsun odaklanma probleminin önüne geçilmesi verimi de artıracaktır.

Uzaktan Eğitim için Gerekli Aksesuarlar

Mikrofonlu, USB, çift girişli, tek girişli, Bluetooth ile bağlanan, kablosuz olan çeşitleri ile uzaktan eğiti için gerekli donanımlardan birisi olan kulaklıkların renk olarak da özelleştirilebilmesi oldukça güzel bir durum.

Uzaktan Eğitim için Gerekli Aksesuarlar – Tripod

Tripod yani 3 ayak, aslında cep telefonlarından uzaktan eğitim yapmaya çalışan kullanıcılar için oldukça elzem aksesuarlardan. En azı yarım saatlik bir derste sürekli telefonu elinde tutmaya çalışmak hem zahmetli hem de sağlık açısından oldukça zararlı.

Bu durumda yüksekliği ayarlanabilen aynı zamanda rahat kullanılabilen bir telefon tripodu kesinlikle canlı ders verenlerin evlerinde bulundurması gereken aksesuarlardan

Bu yazımızda uzaktan eğitim esnasında ihtiyaç duyulan veya kullanıldığında daha etkin ders anlatmanıza yarayacak aksesuarlardan bahsetmeye çalıştık. Bir başka yazımızda görüşmek dileği ile Keyifle kalın.

Yazar: ishana

2014 yılından beri keyifle.net sitesinin hem yazarı, hem yöneticisi olan ishana, bilişim teknolojileri alanında 1995 yılından beri eğitimler vermektedir.

2 thoughts on “Uzaktan Eğitim için Gerekli Aksesuarlar

  Fransız

  (9 Aralık 2020 - 02:48)

  merhaba. grafk tablet kullanarak matamatik anlatıyorum. öğrencilerin sorularını ekranda çözmesi, daha sonra da yazıcıdan yazdırması o kadar eğlenceli ki, kesinlikle yüzyılın icadı diyebilirim. Photoshop gibi görüntü işleme yazılımları ile de uyumlu olması da cabası. alacaksanız biraz kaliteli ve yazılım desteği iyi olan bir cihaz alın.

  ersin tatar

  (29 Aralık 2020 - 00:06)

  bu tür cihazların hepsinin olmasına gerek yok. aslında sağlam bir dizüstü bilgisayar uzaktan eğitim için yeter de artar bile. elbette uzaktan eğitim yerine canlı yayın yapmayacaksanız. ama yine de saydığınız donanımların olması ders anlatımını bir adım ileriye taşıyacaktır.
  Benim tavsiyem All in One bilgisayarlar ile bu işin çözülmesi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.