Toyota Corolla MMT

Toyota Corolla MMT Otomatik Şanzıman Titreme Sorunu

Merhaba.  Bu yazı aslında benim için bir ilki gerçekleştirdiğim yazı. Bu yazıyı bir tablet ile yazıyorum.  Uzun süredir dizüstü bilgisayar kullanan birisi olarak tablet ile bir makale yazmamıştım. Kısa soluklu yazılar hazırladım ama mobil bit bir aygıt ile böyle uzun bir yazı yazacağımı pek düşünmemiştim.  Hatta  bir daha ki yazımın görsellerini dahi tablet ile hazırlayıp, blogum da yayınlamaya karar verdim.

Aslında  konumuz bu değil.  Aslını konumuz yaklaşık 16 aydır kullandığım Toyota Corolla Dizel otomatik arabamın ilk kalkışlarda titreme yapması. Arabamdaki bu değişik durumu yaklaşık bir ay kadar önce farkettim.  İlk kalkışlarda titreme yapıyor, aşırı yavaşlama durumlarında ise tekrar ediyordu. Daha önceki arabalarımın bakımlarını yaptırdığım Süleyman ustaya uğradım

Bana debriyaj baskı ve balata sıkıntısı olan  ihtimalinin yüksek olduğunu ve kendisinde bu  aracın baskı balata değişimi yapıldıktan sonra ayarlamak için bilgisayar olmadığını söyledi. Yetkili servise gitmenin en mantıklı iş olduğunu belirtti. En yakın yetkili servis Antalya’daydı. Gitmeden önce bir aradım ve durumu anlattım. Bana Hafta sonu İçin randevu verebileceklerini ve baskı balata setini işçilik dahil 2000 TL ye değiştirebileceklerini söylediler.

Ben de Isparta’da benden başka Corolla kullanan bir çok insan  olduğunu bildiğimden hemen yedek parça satın aldığım Muammer Bey’in aradım.  Oda Bana Isparta’da bu  işi Özdemir OTO Servisinden Erdal Ustanın yapabileceğini söyledi.  Ustanın yanına gittim ve durumu anlattım. Önce bilgisayara bağlamamız gerektiğini ve şanzıman içerisinde var olan sensörleri gerekli parçaları bize bildireceğini belirtti. Arabamı bilgisayara bağladık.  Baskı balata ile ilgili herhangi bir sorun olmadığının onayını aldık.

 

“Toyota Corolla MMT Şanzıman Bakım Yaptırdım” başlıklı yazımı buradan okuyabilirsiniz. 

 

Peki Sorun  Neydi?

Bu otomobillerde robotik bir sistemin vites geçişlerini ayarladığını ve zamanla bu  robotik sistemin motorlarında sıkışmalar, arızalar veya senkronizasyon sorunlarının başgösterdiğini belirten Erdal Usta, aracın şanzıman senkronizasyonunu bilgisayar Yardımıyla yapacaklarını ve bu işlemden sonra düzelme olmazsa otomatik şanzımanın robotik sisteminde var olan motorlara müdahale etmemiz gerektiğini belirtti.  Bilgisayar ile ayarlama işlemlerini gerçekleştirdik. Daha sonra test sürüşüne çıktık. Kalkışlarda olan titreme son bulmuş ve vites geçişleri daha sağlıklı olmuştu.

Erdal usta ile biraz sohbet ettiğimizde bu araçlarda senkronizasyon sorununun sık sık yaşandığını, genelde yazılımsal olduğunu belirtti. Otomatik vites bu devirde  büyük bir kolaylık ama bu tür sorunlardan dolayı bir çok insan otomatik araçlardan uzak duruyor. Erdal Usta sayesinde kısa vadede 2000 TL  masraftan kurtuldum. Hem de aracım hakkında bilgi sahibi oldum. Bu sorunu yaşadıktan sonra internette kısa bir araştırma yaptığımda aslında sık karşılaşılan bir sorun olduğunu ve çözümün de basit olduğunu öğrendim. Siz olun araştırma yapmadan hemen aracınıza işlem yaptırmayın.

Geçmişten Günümüze Toyota Corolla başlıklı yazımızı buradan okuyabilirsiniz

Hayırlı ve sağlıklı sürüşler dilerim.

Yazar: ishana

25 thoughts on “Toyota Corolla MMT Otomatik Şanzıman Titreme Sorunu

  selami

  (23 Ocak 2017 - 16:29)

  siz burada otomatik vitesteki titreme sorununun adaptasyon ile cozulecegini belirtmissiniz. ben de servise goturup deneyecegim.

   ishana

   (28 Ocak 2017 - 02:36)

   elbette servis dışında da işini iyi yapan özel servisler mevcut. bununla beraber yapılan işin içinize sinmesi de önemli. aracınınızı iyi günlerde kullanın.

  serkan

  (2 Mayıs 2017 - 13:02)

  Hocam corolla 2003 benzin otomatik vites aracimda ayni sorunu yasiyorum.. Siz hangi ilde hallettiniz bu sorunu acaba

   ishana

   (2 Mayıs 2017 - 14:52)

   sayın serkan, bu konuda en mantıklısı yetkili servise gitmek. yakınınızda bulunan yetkili servis ile bu sorununuzu çözerseniz daha sağlıklı olacaktır. iyi günler.

  Abdullah

  (3 Ağustos 2017 - 18:05)

  2015 model dizel otomatik Corolla almayı düşünüyorum tavsiye edeemisin ishana

   ishana

   (8 Ağustos 2017 - 00:31)

   Elbette tavsiye ederim. Kullanırken mutlu Olacaksınız. Hakkınızda hayırlısı.

  ishana

  (18 Ağustos 2017 - 01:37)

  uzun süredir bu konuda bilgi paylaşmamıştım. özellikle sabahları çalıştırdıktan sonra hareket etmek için vitesi D konumuna aldığımda titreme sorunum devam ediyor. ilk kalkışlarda saki kullanım çok önemli. sakin sakin hızlandığımda titreme olmuoyr. kliam açıkken tireme sorunu daha çok yaşanıyor. bu yaz bir kaç defa uzun yolda kullanma şansım oldu. molalardan sonra kalkışlarda titreme yok. bunun dışında aracımdan memnunum.

  aydın

  (8 Ekim 2017 - 15:44)

  Merhaba Arkadaşlar. Bende 2003 toyota corolla benzin/lpg li otomatik araç mevcut. 300 binde motor fektefiye yapıldı. Ancak aracım 2200 d/dk gelince titreşim oluşuyor sabit ve seyir halinde. Maalesef toyota nın orjinal sesini bir türlü bulamadık. Ekstra birde vuruntu sensörü arıza veriyor. En son opetten benzin aldım arıza lambası kendiliğinden söndü lakin titreme devam ediyor. Salı gününe servisten randevu aldım aracımı arıza tesipitine sokacaklar. Ben rektefiyecinin subap ayarlarını düzgün yapamadığından şüpheleniyorum. Rampa aşağı 100 km hızla giderken ayağımı gazdan çekince araç akması gerekirken sanki biri arkadan çekercesine yavaşlıyor. Bu tür hadiselerle karşılaşan ve sorunlarını çöven var ise paylaşımına sevinirim. Saygılar.

   ishana

   (8 Ekim 2017 - 19:53)

   Aydın Bey merhaba. geçmiş olsun öncelikle. Motorunuzun rektefiye işleminin sağlıklı yapılmadığını düşünüyorum. Yetkili Servis ile görüşmenizden sonra bize bilgi verirseniz sevinirim. Çözüm şeklini de belirtirseniz iyi olur. Saygılarımla. Bu arada otomatik vites adaptasyon ayarlarından kaynaklanan sorunumuzu bu yazıda paylaşmıştık. sizin yaşadığınız sorun ile ilgili bilgim yok ama inşallah bilgisi olan birileri burada sizin derdinize derman olur.

    aydın

    (9 Ekim 2017 - 19:00)

    Öncelikle ilgi alakanıza teşekkür ederim ishana bey. Bu gün samsun sanayi sitesine gittim, sırasıyla önce bir rektefiyeciye sesi dinlettim yatak sesi değil diyor olsa rölantidede yapar diyor. Daha sonra bir motor ustası geldi sesi dinledi ses motordan geliyor diyor ne olduğunu soruyorum söküp motoru incelememiz lazım diyor. Diper bir ustata gömsterdim aracıma bşndi teste çıktık motor takozları diyor (aracımda 3 takozda yan sanayi) orjinalini bulursan titreşim gider diyor. Sizin anlayacağınız sesi duyupta bu ses subap yada piston vs diyemiyor. Yarın artık servise gideceğim büyük ihtimal serviste motorun inmesi lazım diyecektir bilemiyorum. Hayırlı Akşamlar olsun. Sorun giderilirse paylaşırım .

  aydın

  (10 Ekim 2017 - 19:20)

  Arkadaşlar hayırlı akşamlar olsun. Bu gün yetkili servise gittim üstte belirttiğim sorunları anlattım.Aracımı tüm ayrıntıları ile gerekli cihazlara bağlayıp aracın yakıt elemanları ve motor elemanları ile ilgili yeterince ve sağlıklı bili verdiler. Kendi aracım için söylüyorum hiç bir problem yok. Problem saadece yan sanayi takmış olduğum motor takozları (kulaklar) . Titreşimi gövdeye ve içeriye veriyor. Tavsiyem şu; Aracınızı kesinlikle yetkili servis e götürün. Araç arızası şurdanmı buradanmı yok direkt problemi bulup şu parça diyebiliyorlar. 2. Eğer imkanınız var ise 2 yada 3 defa yan sanayi ürün kullanmak yerine, belki biraz pahallı ama orjinal parça kullanmak en doğrusu.Reklam amaçlı söylemiyorum ben aracımı Samsun Derindereler servisine götürdüm(AsımUsta) tavsiye ederim . Kalın sağlıkla. Aradabir yine ziyeret ederim paylaşımlarınızı beklerim.

  Hasan Özyürek

  (24 Ekim 2017 - 17:10)

  Toyota MMT Almayı düşünüyorum. Bana en sağlıklı yarı otomatik arabalardan birisi olduğu söylenmişti. Keşke sağlıklı bir değerlendirme yapabileceğimiz bir kıyaslama yöntemi olsa…

  Cemil Yangın

  (4 Kasım 2017 - 13:56)

  Toyota arabasının arkasında duran bir firma. Bir çok onuda olduğu gibi bu MMT konusunda da müşterilerini üzmeyelim bir çözüm yöntemi bulmuştur…

  Toyota Kullanıcısı

  (30 Kasım 2017 - 16:13)

  merhaba. ben de bir toyota Corolla Kullanıcısı olarak bazen bu sorunu yaşıyorum. Serviste çözüm bulmak kolay. servise mutlaka danışın.

  Toptan Çorap

  (2 Aralık 2017 - 18:22)

  Yaşlılar neden titrer konusunu incelerken sizin sitenizdeki totoya konusuna denk gelmek.

   ishana

   (3 Aralık 2017 - 03:55)

   titreme sorunu sadece yaşlılarda olmuyor maalesef 🙂 yaşlılıktan, heyecandan, dengesizlikten, aşktan, motordan vb sayabiliriz. iyi günler.

  ertan

  (4 Aralık 2017 - 18:40)

  slm.2008 corollo 160 binde mmt şanzıman aracım 1 vites te kalkıslarda ve seyir halinde iken gaz yemiyor bır kaç saniye beklior ve aniden gaz alıyor,pedalı ayarlayamıyorum sanki bosluk var gibi,birde rampada 1 vitesde kalkarken araç iteleme yapıyor 4 .yada 5 defa iteledikten sonra kalkabiliyor sankı hiç kalkmıcak gibi benım sıkıntım bu yardımcı olursanız cok sevinirim.kalıbırasyon ile cozebilirmiyim.şanzımanda sıkıntı olabilirmi??

   ishana

   (5 Aralık 2017 - 11:14)

   ertan bey iyi günler. genelde bahsettiğiniz sorunlar mmt otomatik viteste viesin değiştirilmesi esnasında kullanılan motordan, baskı balata setindeki bir sorundan kaynaklanmakta. servis aktüator denilen motoru değiştiriyor veya revize ediyor. baskı balata setinde ise baskı balatayı değiştiriyor. en kısa sürede bir servise giderseniz sevinirim.

  TOLGAHAN SEKMEN

  (17 Aralık 2017 - 15:50)

  merhabalar yetkili serviste Mmt sanzimanin actuator motorunun fiyati nedir acaba. birde bu sorunlar kronik ve kullanici hatasi olmadigindan toyota garanti kapsami disındaki araclarin bile magduriyetini giderip ucretszi parca degisimini karailiyor mus bu dogrumu acaba

   ishana

   (17 Aralık 2017 - 17:28)

   Tolgahan Bey iyi günler. MMT şanzıman zamanla gelişen ve güzelleşen bir şanzıman. servis ile actuator motoru hakkında konuşmadım fiyatını tam olarak söylemem zor. Motor revizyonu ile ilgili özel bir servise sormuştum geçen yıl. 250-400 arası masrafı olur dediler. motor kömürleri değişiyor ve temizleniyor demişlerdi. Toyota ile resmi kanaldan iletişime geçerseniz eğere bana da haber verirseniz sevinirim. Buradan herkese duyururuz. iyi günler.

  Serdar Solar

  (17 Kasım 2018 - 13:59)

  Genelede bu ve bu gibi sorunlar baskı balata kaynaklı olabiliyor.

  Mehmet Yandım

  (19 Kasım 2018 - 15:58)

  Toyota en fazla satılan otomobil ve en fazla servise çağrılan otomobil. Japonlar kervan yolda düzülür deyimini bizzat yaşayarak bize hatırlatıyorlar. satın şu arabalarınızı da Mazda’ya binin.

   ishana

   (2 Şubat 2019 - 01:10)

   Keşke Mazda ülkemizde yaygın bir otomobil olsa da servisleri ülkemizde yaygınlaşsa. her ne kadar en az sorun çıkaran otomobil Mazda olsa da yedek parçası en pahalı olan otomobillerden. modelleri ülkemizde yaygın olmadığı için orjinal yedek parça kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Bu da bir çok insanın canını sıkan bir durum. Yoksa insanlar keyiflerinden Tofaş otomobillere binmiyorlar.

  Volkan

  (24 Şubat 2019 - 18:21)

  İyi günler. MMT Şanzuman zamanla gelişen ve güzelleşen bir sistem olduğu kesin. Benimde corolla 1.4 d4d aracım var geçtiğimiz günlerde bu tarz sorunu bende yaşadım her usta yapamıyor bunu anladım ve serviste yüklü maliyetler cıkartıyor ben manisa merkezde oturuyorum yetkili servise gittim arızayı gösterdim adamlar ne varsa değiştirecekler nokta atışı yapamıyorlar çeşitli ustalara gittim yetkili servis dışında yaptıramazsınız dediler netten ve eşten dosttan araştırdığım kadarıyla herkeste aynı problemler olmuş yani bu sorun kronik bir sorun olarak tanımlanmış aklıma daha önce yaris mmt şanjuman aracı olan bir arkadaşım geldi onu aradım daha önce bu problemi yasadığını ve bayağa bi gezdiğini arızaya çözümü manisa salihlide Uzman oto tamirde taner ustada bulduğunu söyledi netten araştırdım yorumlara baktım ve iletişime geçtim böyle bir arızam olduğunu maliyetinin ne çıkacağını sordum oda aracın gelmesi gerektiğini cihaza bağlayıp kontrol ediceğini ve yol testine çıkılması gerektiğini sonrasında rakam söyleyebileceğini anlattı mantıklı geldi yaklaşımıda güzeldi diğer ustalar gibi değil sorduğum her sorya cevap verdi en fazla zaman kaybı ve yakıta gelir dedim 2 gün sonraya randevu verdi gittim baktı yaklaşık 40 dk içinde tüm arızaları ortadan kaldırdı 300 tl ye mal oldu milyarlar konuşurken 300 tl beni bayağa bi mutlu etti sıcak yaklaşımından ve ilgisinden çok memnun kaldım kesinlikle ege bölgesinde basına böyle bir arıza gelen olursa tavsiye ederim genç bi arkadaşımız işletiyor burayı manisa salihlide uzman oto tamir olarak geçiyor işyeri sadece önceden randevu almanız gerekiyor çok kalabalık oluyor telefon numarası 05364438454 Taner usta ben kurtuldum inşallah sizde yuklu paralar vermeden kurtulursunuz iyi günler.

   ishana

   (25 Şubat 2019 - 13:53)

   tavsiyeniz için teşekkürler. hesaplı bir şekilde halledebilmenize sevindim. özel servislerde yapılan işleri herhangi bir standardı yok. hele bir de yapılan işten anlamıyorsanız o zaman 3000 TLye bile razı olmanız muhtemel. Bu sorun ile karşılaşan Toyota kullanıcıları için iyi bir alternatif.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.