Toyota Türkiye Genel Merkez Beni Aradı.

Merhaba değerli okuyucular. Yaklaşık 10 gün kadar önce Toyota Türkiye  Genel Merkez Beni Aradı. Aslında dersteyken 3-4 defa aramışlar ben bakamamıştım. Sonunda telefona cevap verebildim ve Neden aranan adam olduğumu öğrendim. Aramaları beni şaşırttı ve memnun etti.

Toyota Dünya Çapında Milyonlarca Aracını Geri Çağırıyor.

Dünya otomobil devi Toyota yıllardır hava yastıklarının şişmesini sağlayan mekanizmada, üretici firmanın hatasından dolayı ücretsiz değiştirmek üzere Toyota Corolla ve Auris otomobillerini servislere çağırıyor.

Bu sebeple Toyota Genel Merkez beni aramı ve durumu bildirmişler. Aradıklarında hangi servise yönlendirilmek istendiğimi sordular ve Bana yakın olan Antalya Bakırcılar Servisine yönlendirmelerini söyledim.

10 gün boyunca aranmayınca ben de kendim Toyota – Bakırcılar servisini aradım ve 13 Ekim için randevumu aldım. Oradaki yetkili, benim arabamda yolcu tarafındaki hava yastığının fişeğinin değişeceğini ve bunun ücretsiz olduğunu bildirdi.

Bakalım gittiğimizde yapılacak olan iş ve işlemleri takip edeceğim. Servis ile ilgili izlenimlerimi sizlere yine bu yazının altında yorum kısmından bildiririm.

Bu arada halen 2009 model Toyota Corolla 1.4 D4D Sedan otomobili kullanıyorum ve bu aracı almamda bana yardımcı olan kardeşime teşekkür ediyorum.

 

Uluslararası Firmalarda Araçları Geri Çağırma Normal Bir Durum.

 

Amerika ve Avrupa’da insanların hayatlarının ne kadar değerli olduğu ile ilgili malum haberler okumuşsunuzdur. Yasalar insanların haklarını korumakla kalmayıp aynı zamanda firmalarında bu yasalar ile belirli standartlara uymaları sağlanıyor. Herhangi bir ihmalden dolayı olabilecek bir ölüm veya yaralanmadan dolayı ihmali olan kişi veya kuruluş çok yüklü miktarlarda tazminat ödemek zorunda kalabiliyor. Bu yüzden geri çağırma oldukça yaygın bir durum.

Toyota Türkiye Genel Merkez Beni Aradı.

Bu arada Toyota firmasının bu ilk geri çağırması değil 2010 yılından 2012 yılına kadar satılan 105 HP günündeki Dizel D4D motorların yağ eksiltme sonrasında Avrupa ülkeleri için motor değiştirmiş fakat ülkemizde satılan otomobiller için yasalardaki açıklardan dolayı motor revizyonu yapmıştı. Bu durumdan rahatsız olan bazı kullanıcılar açtıkları davaları kazanarak araçlarının bedellerini firmadan geri almışlardı.

Hava yastığından dolayı dünya çapında geri çağırma olacağını bazı haberlerde okumuştum ama benim aracımın da çağrılacağını düşünmemiştim. Bu konuda Toyota firması yaptığı hatanın farkına varmış olmalı ki ülkemizi de geri çağırma programına dâhil etmiş durumda

Ülkemizde Üretilen bütün ürünler İçin de Firmaların Sorumluluk Sahibi Olması hem sanayimizin gelişmesinde hem de uluslararası ticarette mallarımızın daha fazla rağbet görmesinde olumlu etkisi olacağına inanıyorum. Toyota Türkiye Genel Merkez Beni Aradı başlıklı bu yazım ile ilgili yorumlarınızı aşağıya ekleyebilirsiniz.

Keyifle kalın.