10. Nesil Toyota Corolla

Toyota Türkiye Genel Merkez Beni Aradı.

Merhaba değerli okuyucular. Yaklaşık 10 gün kadar önce Toyota Türkiye  Genel Merkez Beni Aradı. Aslında dersteyken 3-4 defa aramışlar ben bakamamıştım. Sonunda telefona cevap verebildim ve Neden aranan adam olduğumu öğrendim. Aramaları beni şaşırttı ve memnun etti.

Toyota Dünya Çapında Milyonlarca Aracını Geri Çağırıyor.

Dünya otomobil devi Toyota yıllardır hava yastıklarının şişmesini sağlayan mekanizmada, üretici firmanın hatasından dolayı ücretsiz değiştirmek üzere Toyota Corolla ve Auris otomobillerini servislere çağırıyor.

Bu sebeple Toyota Genel Merkez beni aramı ve durumu bildirmişler. Aradıklarında hangi servise yönlendirilmek istendiğimi sordular ve Bana yakın olan Antalya Bakırcılar Servisine yönlendirmelerini söyledim.

10 gün boyunca aranmayınca ben de kendim Toyota – Bakırcılar servisini aradım ve 13 Ekim için randevumu aldım. Oradaki yetkili, benim arabamda yolcu tarafındaki hava yastığının fişeğinin değişeceğini ve bunun ücretsiz olduğunu bildirdi.

Bakalım gittiğimizde yapılacak olan iş ve işlemleri takip edeceğim. Servis ile ilgili izlenimlerimi sizlere yine bu yazının altında yorum kısmından bildiririm.

Bu arada halen 2009 model Toyota Corolla 1.4 D4D Sedan otomobili kullanıyorum ve bu aracı almamda bana yardımcı olan kardeşime teşekkür ediyorum.

 

Uluslararası Firmalarda Araçları Geri Çağırma Normal Bir Durum.

 

Amerika ve Avrupa’da insanların hayatlarının ne kadar değerli olduğu ile ilgili malum haberler okumuşsunuzdur. Yasalar insanların haklarını korumakla kalmayıp aynı zamanda firmalarında bu yasalar ile belirli standartlara uymaları sağlanıyor. Herhangi bir ihmalden dolayı olabilecek bir ölüm veya yaralanmadan dolayı ihmali olan kişi veya kuruluş çok yüklü miktarlarda tazminat ödemek zorunda kalabiliyor. Bu yüzden geri çağırma oldukça yaygın bir durum.

Toyota Türkiye Genel Merkez Beni Aradı.

Bu arada Toyota firmasının bu ilk geri çağırması değil 2010 yılından 2012 yılına kadar satılan 105 HP günündeki Dizel D4D motorların yağ eksiltme sonrasında Avrupa ülkeleri için motor değiştirmiş fakat ülkemizde satılan otomobiller için yasalardaki açıklardan dolayı motor revizyonu yapmıştı. Bu durumdan rahatsız olan bazı kullanıcılar açtıkları davaları kazanarak araçlarının bedellerini firmadan geri almışlardı.

Hava yastığından dolayı dünya çapında geri çağırma olacağını bazı haberlerde okumuştum ama benim aracımın da çağrılacağını düşünmemiştim. Bu konuda Toyota firması yaptığı hatanın farkına varmış olmalı ki ülkemizi de geri çağırma programına dâhil etmiş durumda

Ülkemizde Üretilen bütün ürünler İçin de Firmaların Sorumluluk Sahibi Olması hem sanayimizin gelişmesinde hem de uluslararası ticarette mallarımızın daha fazla rağbet görmesinde olumlu etkisi olacağına inanıyorum. Toyota Türkiye Genel Merkez Beni Aradı başlıklı bu yazım ile ilgili yorumlarınızı aşağıya ekleyebilirsiniz.

Keyifle kalın.

Yazar: ishana

2014 yılından beri keyifle.net sitesinin hem yazarı, hem yöneticisi olan ishana, bilişim teknolojileri alanında 1995 yılından beri eğitimler vermektedir.

6 thoughts on “Toyota Türkiye Genel Merkez Beni Aradı.

  Uz tarih

  (12 Ekim 2018 - 19:13)

  Toyota, en çok satılan araçlar sıralamasında hep zirveye oynayan bir marka. Dolayısıyla müşteri memnuniyetini ön planda tutmaları ve tespit ettikleri hatalar veya güvenlik güncellemeleri için tüm dünyada milyonlarca arabaya servis desteği vermeleri bu ciddi masrafı yapmaları markanın büyüklüğünü gösteriyor.

  ishana

  (10 Kasım 2018 - 13:46)

  Toyota Genel merkezden arandıktan sonra bazı sağlık problemlerinden dolayı randevumu ertelemek zorunda kaldım. Daha sonra tekrar randevu talebi için aradığımda Yetkili servisteki ilgili kişi bana aracımın ücretsiz değiştirilecek olan parçalarının yerine gelen yeni parçalarda da sorun olduğunu ve yeni bir parti sipariş geçildiğini o yüzden randevu vermesinin anlamsız olacağını 1 ay kadar sonra tekraar aramamı söyledi. bu konuda sizlerle deneyimimi paylaşacaktım lakin bir ay kadar sonra bu konu ile ilgili yazımda görüşmek dileğiyle.

  ishana

  (23 Aralık 2018 - 17:25)

  Toyota ‘nın Antalya servisi beni arayarak değişim için randevuyu güncelledi. 21 Aralık Cuma Gününe randevumu aldım. sabah çocukları bıraktıktan sonra Antalya’ya doğru yola çıktık. aracı teslim ettiğimde gerekli belgeleri doldurdular ve aracımın video ve fotoğraflarını çekerek teslim aldılar. Toyota servislerinde müşteriler için oluşturulmuş olan yaşam alanını beğeniyorum. sıcak, soğuk içecek servisi, serviste uzun süre kalacaksanız eğer öğle yemeği, sınırsız internet vb. hizmetlerle müşteriyi bağlamayı biliyorlar. Antalya servisi 2 tane idi. biri kapanınca iş yükü tek bir servisin üzerine kaldı. bu yüzden hafta sonuna servis randevusu vermediler. Gerçi ücretsiz değişim kampanyası olduğu için servisin işçilik vb ücret alma durumu yok. rutin bakımlar ve arıza durumlarında servise para kazandıran müşteri daha iyi müşteridir.
  Gerçi ben de herhangi bir olumsuz durum yaşamadım. Sadece daha önceki Toyota servis girişlerimde araç teslim edilmeden önce yıkanırdı. bu sefer yıkanmadan teslim edildi. bu da pek önemli bir detay değil benim için. zaten yola çıkmam gerekiyordu.
  Genel anlamda bu tür ücretsiz değişim kampanyalarında veya hediye bakımlarda ekstra kontrollere girilmiyor. sadece değişmesi veya bakım yapılması gereken yerler ile ilgili işlemler gerçekleştiriliyor.
  Bakım zamanı servise gittiğinizde servis kontrol edilmesi gereken yerleri kontrol ederek size gerekli bilgi veriyor. diğer servislerde de durum aynı şekildedir diye ümit ediyorum. sonuçta aracın bakımından para kazanılacaksa eğer servisteki yetkililerin müşterinin aracında var olan sorunları araç çıkmadan araç sahibine bildirmeli.

  CansızBey

  (31 Ocak 2019 - 19:15)

  Toyota benim aracımı da çağırmıştı. 2008 model Corolla kullanıyorum ben de. toyota servisine götürdüm 2 saat sonra aracımı alabileceğimi belirttiler. aracımı aldıktan sonra aracın ön panelinden ses gelmeye başladı. elbette platik aksamda bir parça kırılmış olma ihtimali yüksek. sonuçta hava yastığı ile ilgili onarımı aracın göğüs kısmı sökülerek yapılıyor. toyota her ne kadar dikkat etse de insan faktör devreye giriyor. aracın garantisi olsa hemen gidip hesap sorardım ama şimdi bizden kaynaklanan bir sorun değil deyip geri çevirme ihtimalleri yüksek.

  Murat

  (9 Mart 2019 - 22:16)

  Toyota’nın bu davranışı gerçekten çok hoş olmuş. Yorumlarda bahsettiğiniz gelişmeleri de okuduğumda müşteri memnuniyetine ne kadar çok önem verdiklerini açıkça görebiliyoruz. Serviste verilen ücretsiz hizmetler işe şaşırtıcı derece üst seviyede, öyle yemeği verilmesini hiç beklemezdim. Sonuçta servis harici bir durumu. Ayrıca 2009 model bir aracın servise çağrılması ve ücretsiz değişim hizmeti sağlanması da beni şaşırttı, sonuçta aradan 10 yıl geçmiş. Toyota araçlarına kaç yıl garanti veriyor ki 10 yıl sonra bile ücretsiz hizmet sunuyor? Bu konulara biraz uzağım, güvenlik kusurlarını firmaların süre sınırı olmaksızın onarması gerekiyor gibi bir durum mu var acaba?

   ishana

   (9 Mart 2019 - 22:53)

   Hava yastığı ile ilgili gelen şikayetlere sonra alınmış bir karar, bu değişim sonunda ağır tazminatlar ödemekten kurtuluyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.