Toyota Corolla MMT Şanzıman Bakım Yaptırdım.

Toyota Corolla MMT Şanzıman Bakım Yaptırdım.

Merhaba değerli okuyucularım. Daha önce de Toyota Corolla 2009 model otomobilimdeki MMT şanzıman ile ilgili sorunlardan bahseden bir yazıyı sizlerle paylaşmıştım. 1-2 haftadır çıkan sorunlardan dolayı Toyota Corolla MMT Şanzıman Bakım Yaptırdım.

MMT Şanzıman Nedir?

MMT diğer adıyla Multi Mode Transmission Japon Otomobil üreticisi Toyota tarafından geliştirilmiş, otomatikleştirilmiş manuel şanzımanın adıdır. Opel’de Easytronic adıyla Fiat’da Speedgear adı ile geçmektedir.

Aslında baskı balata sistemine sahip manuel şanzıman geçişlerinin 3 tane motor ve bilgisayar kontrolü vasıtası ile otomatikleştirilmesi prensibine dayanır. Vites geçişleri otomatik olarak yapıldığı gibi sürücünün kontrol edebildiği manuel mod da mevcuttur.

Günümüzde birçok ünlü firmanın kullanmış olduğu çift kavramalı şanzıman (Ford- Powershift, Volkswagen DSG vb.) MMT şanzıman gibi şanzımanların eksikliklerinin tespitinden sonra gelişitirilmiş ve yakıt tasarrufu ve sürüş konforu sunmaktadır.

 

Toyota Corolla MMT Şanzıman Sorunu başlıklı yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Toyota Corolla MMT Şanzıman Sorun Neydi?

Son zamanlarda otomobili çalıştırdığımda ilk kalkışta debriyaj erken kavramaya, frene basıp durduğumda ise geç bırakmaya başlamıştı. Bununla birlikte kalkışlarda titreme, gerekli gereksiz yerde vites değiştirme gibi sorunlar da meydana gelmişti. Aynı marka ve model otomobili olan arkadaşlarım 120 bin ile 150 bin km arasında baskı balata değişimi istiyor deyince ben önce baskı balatadan kaynaklandığını düşündüm.

Isparta’da yedek parçacılardan yaptığım araştırma sonucunda daha önce de aracın vites kalibrasyonunu yapan Erdal Usta’nın kapısını çaldım.  Bana motorlardan birisinin değişme ihtimalinin olduğunu ama sökmeden bilmeyeceğini belirtti.

Toyota Corolla MMT şanzımanın aktüatör motoru denilen bu motorlar bulundukları konum itibari ile su almaya ve kirlenmeye meyilliler. Bu motorların en büyük düşmanı su ve su yüzünden zamanla motorların arıza yapması muhtemel.

Erdal Usta’ya aracı teslim ettim. Akşamüzeri aracı almaya gittiğimde bana motorlardan birisini değiştirdiğini, diğerlerinin bakımlarını ve temizliğini yaptığını, kalibrasyondan sonra bahsettiğim sıkıntıların giderildiğini belirtti.

Test sürüşüne beraber çıktık ve sorunların giderildiğini gördüm. Baskı balatanın henüz bitmediğini ve diğer mekanik akşamlarda da sorun olmadığını birkaç yıl daha sorunsuz binebileceğimi belirterek aracımı teslim etti.

 

Neden Özel Servis?

 

Aracım 2009 model ve yetkili servis garantisi bitti. Özel serviste bakımlarını yaptırmaktayım. Yetkili serviste 850 TL olan bakımı özel serviste 250 TL’ye yaptırabiliyorum.  Erdal Usta’nın otomatik ve otomatikleştirilmiş şanzımanlar ile ilgili tecrübesini daha önce de duymuştum. Bu konuda uzman olduğunu herkes belirtiyordu. Özel serviste de indirimlerden sonra bana 2100 TL gibi sorunun çözülebileceği söylendi.  Bir de bu sorun artık çok zor çözülen bir sorun değil elektronikten çok mekanik ve mekanik ustaları bu sorunları gidermeyi öğreniyorlar. Erdal Usta’yı tercih etme sebebim de bu.

Bundan 3 yıl önce olsaydı yetkili servisi önerirdim. Bugün ise yetkili servislerin bile özel servislere danıştığı bir dönem.

Erdal Usta’ya (ÖZDEMİR OTO SERVİSİ) Ulaşmak isterseniz eğer 05053696901 telefon numarası. Bu konuda yetkin bir usta. Bu arada kendisini de iyi yetiştirmiş birisi. Sohbet etmesi keyifli. Okuyan insandan zarar gelmez derler ya, Erdal Usta’da okumayı seven birisi.

Otomobilinizin özellikle şanzıman bakımını zamanında yaptırmanız sizi gelecekteki daha büyük masraflardan kurtaracaktır.

 

Sorunsuz, keyifli bir ömür dileği ile.

Yazar: ishana

5 thoughts on “Toyota Corolla MMT Şanzıman Bakım Yaptırdım.

  hakan kahraman

  (9 Mart 2018 - 11:04)

  şanzıman bakım en ciddi hususlardan birisi benim tavsiyem servislerde yaptırmanız pahalı ama garantili hizmet almak istiyorsanız .

   Erdal özdemir

   (13 Ekim 2018 - 23:18)

   Erdal usta olmak kolaybirseydegil öncelikli ilkemiz meslegimize sanatımıza olan saygımızdır müşteri memnuniyeti benim icin cok önemlidir yaptıgımız bütün işler biryıl garantilidir ülkemin her iline hizmet veririm bilenler bilir benim derdim para kazanmak degil hizmet vermek insan kazanmak ilgivealakanızicin tesekür ederim erdal özdemir özdemir oto 0503696901

  uzman74

  (13 Mart 2018 - 13:41)

  bazı özel servisler yetkili servislerden ayrılan ustalar tarafından kuruluyor ve yetkili servislerden daha deneyimli ve güvenilir olabiliyorlar. her zaman yetkili servis iyidir söylemi doğru olmuyor.

  mehmet uz

  (12 Temmuz 2018 - 17:54)

  Herkese bir Erdal Usta lazım. Şaka bir yana, işini bilen ve dürüst ustalar bulmak gerçekten zor. Yetkili servisler pahalı ama kurumsal garantileri, şikayet mekanizmaları var. Özel servisler ucuz ama çok fazla kötü niyetli insan var. Seçici olmak, yapılan işi mümkünse başında durarak takip etmek lazım.

  Geçmişte bir arkadaşımın önerisiyle yarı otomatik aracımın şansımanı arıza yaptığında özel servise gittim. Parça değişimi sebebiyle ciddi bir para ödedim ve bir miktar işçilik ücreti. Sonrasında adamın üçkağıtçı olduğunu ve bazı müşterileri dolandırdığını duydum ve servis değiştirdim. 8 ay sonra senelik bakımlar için gittiğim bir servis otomatik şanzımanda sorun olduğunu ve parça değiştirmem gerektiğini söyledi. Zaten değiştirdiğimi söyledim hatta çıkan parçayı da gösterdiler dedim. Bana o parçayı alıp almadığımı sordu tabi ki hayır dedim. İşte öyle değiştirdim eskisi bu diye stok yaparlar dedi. Parça sökülürken bizzat ustanın yanındaydım, haklıydı üzerinde aracın orjinal 6 senelik parçası duruyordu.

  selim

  (13 Ağustos 2018 - 12:13)

  Araba almadan önce zaten ustası varmı diye bakmak lazım.Ustası olmayan yada iy bir ustası olmayan araç sana her zaman para kaybettirir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.