Toyota Corolla MMT Şanzıman Bakım Yaptırdım.

Merhaba değerli okuyucularım. Daha önce de Toyota Corolla 2009 model otomobilimdeki MMT şanzıman ile ilgili sorunlardan bahseden bir yazıyı sizlerle paylaşmıştım. 1-2 haftadır çıkan sorunlardan dolayı Toyota Corolla MMT Şanzıman Bakım Yaptırdım.

MMT Şanzıman Nedir?

MMT diğer adıyla Multi Mode Transmission Japon Otomobil üreticisi Toyota tarafından geliştirilmiş, otomatikleştirilmiş manuel şanzımanın adıdır. Opel’de Easytronic adıyla Fiat’da Speedgear adı ile geçmektedir.

Aslında baskı balata sistemine sahip manuel şanzıman geçişlerinin 3 tane motor ve bilgisayar kontrolü vasıtası ile otomatikleştirilmesi prensibine dayanır. Vites geçişleri otomatik olarak yapıldığı gibi sürücünün kontrol edebildiği manuel mod da mevcuttur.

Günümüzde birçok ünlü firmanın kullanmış olduğu çift kavramalı şanzıman (Ford- Powershift, Volkswagen DSG vb.) MMT şanzıman gibi şanzımanların eksikliklerinin tespitinden sonra gelişitirilmiş ve yakıt tasarrufu ve sürüş konforu sunmaktadır.

 

Toyota Corolla MMT Şanzıman Sorunu başlıklı yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Toyota Corolla MMT Şanzıman Sorun Neydi?

Son zamanlarda otomobili çalıştırdığımda ilk kalkışta debriyaj erken kavramaya, frene basıp durduğumda ise geç bırakmaya başlamıştı. Bununla birlikte kalkışlarda titreme, gerekli gereksiz yerde vites değiştirme gibi sorunlar da meydana gelmişti. Aynı marka ve model otomobili olan arkadaşlarım 120 bin ile 150 bin km arasında baskı balata değişimi istiyor deyince ben önce baskı balatadan kaynaklandığını düşündüm.

Isparta’da yedek parçacılardan yaptığım araştırma sonucunda daha önce de aracın vites kalibrasyonunu yapan Erdal Usta’nın kapısını çaldım.  Bana motorlardan birisinin değişme ihtimalinin olduğunu ama sökmeden bilmeyeceğini belirtti.

Toyota Corolla MMT şanzımanın aktüatör motoru denilen bu motorlar bulundukları konum itibari ile su almaya ve kirlenmeye meyilliler. Bu motorların en büyük düşmanı su ve su yüzünden zamanla motorların arıza yapması muhtemel.

Erdal Usta’ya aracı teslim ettim. Akşamüzeri aracı almaya gittiğimde bana motorlardan birisini değiştirdiğini, diğerlerinin bakımlarını ve temizliğini yaptığını, kalibrasyondan sonra bahsettiğim sıkıntıların giderildiğini belirtti.

Test sürüşüne beraber çıktık ve sorunların giderildiğini gördüm. Baskı balatanın henüz bitmediğini ve diğer mekanik akşamlarda da sorun olmadığını birkaç yıl daha sorunsuz binebileceğimi belirterek aracımı teslim etti.

 

Neden Özel Servis?

 

Aracım 2009 model ve yetkili servis garantisi bitti. Özel serviste bakımlarını yaptırmaktayım. Yetkili serviste 850 TL olan bakımı özel serviste 250 TL’ye yaptırabiliyorum.  Erdal Usta’nın otomatik ve otomatikleştirilmiş şanzımanlar ile ilgili tecrübesini daha önce de duymuştum. Bu konuda uzman olduğunu herkes belirtiyordu. Özel serviste de indirimlerden sonra bana 2100 TL gibi sorunun çözülebileceği söylendi.  Bir de bu sorun artık çok zor çözülen bir sorun değil elektronikten çok mekanik ve mekanik ustaları bu sorunları gidermeyi öğreniyorlar. Erdal Usta’yı tercih etme sebebim de bu.

Bundan 3 yıl önce olsaydı yetkili servisi önerirdim. Bugün ise yetkili servislerin bile özel servislere danıştığı bir dönem.

Erdal Usta’ya (ÖZDEMİR OTO SERVİSİ) Ulaşmak isterseniz eğer 05053696901 telefon numarası. Bu konuda yetkin bir usta. Bu arada kendisini de iyi yetiştirmiş birisi. Sohbet etmesi keyifli. Okuyan insandan zarar gelmez derler ya, Erdal Usta’da okumayı seven birisi.

Otomobilinizin özellikle şanzıman bakımını zamanında yaptırmanız sizi gelecekteki daha büyük masraflardan kurtaracaktır.

 

Sorunsuz, keyifli bir ömür dileği ile.