Toyota Corolla Debriyaj Seti Değişim Zamanı Geldi

Merhaba değerli okuyucularım. Eğer daha önceki yazılarımı okuduysanız eğer 20009 model bir Toyota Corolla D-4D kullanıcısı olduğumu hatırlarsınız. Toyota Corolla Debriyaj Seti değişim zamanı geldi ve ben de baskı balata diğer adı ile Debriyaj setinin değişimi için daha önce de aracımın şanzımandan kaynaklanan titreme sorunlarını çözen Erdal Usta’nın yolunu tuttum.

Debriyaj Seti (Baskı-Balata ) Nedir?

Debriyaj Seti teknik olarak motorun gücünü tekerleklere aktaran şanzıman ile motor arasında olan ve yüksek devirde dönen motorun vites geçişleri esnasında şanzımana zarar vermesini engellemek amacı ile kullanılan anlık olarak motor ile şanzımanı birbirinden ayırıp tekrar birleştiren parçalar.  Debriyaj seti içerisinde baskı, balata ve rulman oluyor.  Motor dönerken yüksek sıcaklıklara ulaştığı için debriyaj seti içerisindeki balatanın özel bir malzemeden yapılması gerekiyor.

Ayrıca aracın 120-150 bin km kadar sorunsuz kullanılmasını sağlıyor. Tork konvertörlü ve CVT şanzımanlarda debriyaj kiti yok. Fakat yarı otomatik ve manuel şanzımanlarda debriyaj kiti olmazsa olmaz.

Toyota Corolla Debriyaj Seti

Toyota firması kendi ürettiği otomobillerde kullandığı birçok yedek parçayı üretmek için ülkemizde Aisin isimli bir firma kurdu ve bu firma sadece Toyota için birçok parça üretiyor. Debriyaj seti de bunlardan birisi ve zaten 2009 model Toyota Corolla D-4D için başka marka da debriyaj seti bulunmuyor.

Debriyaj Seti Rulmanı

Birçok farklı yedek parça satan firmada Aisin marka debriyaj seti bulmanız olası. Ara sıra Toyota Yetkili Satıcıları da yedek parçada indirim kampanyası düzenliyor ve b kampanyalar oldukça cazip.

Bulunduğum ilde (Isparta’da) Toyota yetkili servisi yok. En yakın il olan Antalya Servisini aradım ve kampanya olduğunu ve 950 TL’ye debriyaj setini alabileceğimi söylediler. Erdal Usta ile görüştüğümde yerel satıcılara sordu ve en hesaplı 1500 TL’ye getirebileceklerini söylediler.

Debriyaj Seti Balatası

Yetkili servisten Toyota Corolla Debriyaj Setini aracın şase numarasına uygun bir şekilde getirttik ve 5 saate yakın süren bir işçilik ile değişimi tamamladık.

Montaj esnasında şanzıman tamamen söküldü. Erdal Usta sökmüşken aktüatör motorlarını da temizleyelim dedi ve 4 kutu balata spreyi ile aktüatör motorlarını da temizledi. Bu motorlar aracın otomatik olarak vites atmasını sağlıyor. Aynı zamanda MMT şanzımanlarda en fazla sorun yaşanan parçalar.

Toyota Corolla aracınızın servis el kitabını incelediğinizde 80 bin km periyodunda şanzıman yağının da değişmesi gerektiğini söyler. Aracım 125 bin km de olmasına rağmen şanzıman yağını da değiştirdi ve aracın şanzımanı sıfır alınmış gibi oldu.

Debriyaj Seti Baskı

Montaj işleminden sonra otomobile uygun bilgisayar yazılımı ile debriyaj kiti ve şanzımanın kurulumunun yapılması gerekiyor. Manuel şanzımana sahip otomobillerde ihtiyaç olmayabilir ama özellikle MMT şanzımanda yazılım yardımı ile şanzımanın ve debriyaj setinin kurulumu yapılmadan aracı hareket ettirmeniz imkânsız.

Neden Toyota Corolla Debriyaj Seti Değiştirmek Gerekti?

Son 1 aydır vites geçişlerinde sıkıntı yaşıyordum. Motor Devrinde dengesizlikler, zamansız ve gereksiz vites geçişleri ve motorun gücünün yeterince aktarılmaması gibi sıkıntılar ile Erdal Usta’nın yanına gittiğimde sorunun baskı balatadan kaynaklandığını ve eğer böyle kullanmaya devam edersem Volan dişlisine de zarar verebileceğimi dile getirdi.

Arabadan çıkan Eski Baskı- Balata

Hafif bir yokuşta bile sorun yaşamaya başlamıştım ve eşim de arabada bir sorun olduğunu anlamıştı. Her gün kullandığınız otomobilinizin bu tür sorunlar yaşaması işlerinizin aksamasına sebep olabiliyor. Eh artık sorun da giderildiğine göre en azından bir 125 bin km daha şanzımandan yana kafam rahat

Her türlü otomatik ve manuel şanzıman ile sorunlar hakkında engin bilgisi ile Isparta’da hizmet veren Erdal Ustanın İletişim bilgilerini paylaşmakta herhangi bir sorun görmüyorum. Bu arada Erdal Usta’nın yanında Ümit Usta’nın da hakkını yememek lazım. Aracın altından girip üstünden çıkan Ümit Usta ve çırakları Sezer oldukça iyi bir ekip olmuşlar.

Evet yetkili serviste aracınızı yaptırmak size daha cazip gelebilir. Fakat Erdal ve Ümit Usta gibi ustaların da hakkını yememek lazım. Arkalarında yetkili servis gibi bir maddi güç olmamasına rağmen harika işler çıkarıyorlar.

Özdemir Oto –Bakım Servisi  (Erdal Usta – 0 505 369 6901)

Yazar: ishana

2014 yılından beri keyifle.net sitesinin hem yazarı, hem yöneticisi olan ishana, bilişim teknolojileri alanında 1995 yılından beri eğitimler vermektedir.

1 thought on “Toyota Corolla Debriyaj Seti Değişim Zamanı Geldi

    ercüment

    (5 Ekim 2019 - 09:31)

    Corolla 2007 model aracım gitmemeye başlayınca. debriyaj setimin değişme zamanı geldiğini anladım. Yetkili serviste indirim var. her model ve yıl araca indirimli olarak servis hizmeti veriyorlar. sizlerle bu kmpanyadan faydalanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.