Toyota Corolla Aracımın Aktüatör Motoru Değişti.

Toyota Corolla Aracımın Aktüatör Motoru Değişti.

Merhaba değerli okuyucularım. Uzun süredir sizlerle Toyota Corolla aracım hakkında deneyimlerimi paylaşmaya çalışıyorum.  Geçenlerde aracımın baskı ve balatasının değişimi ile ilgili bir yazı paylaşmıştım. Bu seferde Toyota Corolla Aracımın Aktüatör Motoru Değişti. Detayları aşağıda okuyabilirsiniz.

Ne Oldu da Toyota Corolla Aracımın Aktüatör Motoru Değişti?

Her sabah işyerime giderken oğlumu da okuluna bırakırım. Yine bir sabah oğlumu araçtan indirmek için okulun önünde durdum. Ben her durduğumda aracımı N yani Null (Boşta) pozisyonuna alıyorum. Yine Toyota Corolla aracımı N pozisyonuna aldım ve oğlum indikten sonra E pozisyonuna aldım ve hareket ettim.  O sırada aracın 2. Vitese geçmesi gerektiği anda araç kendini boşa attı ve anıza ışığı yandı.  Aracımda baskı balata daha yeni değişmişti ve bu değişim esnasında da MMT vites değişimini yapan motorların da temizlikleri yapılmıştı.  Bu da nerden çıktı dedim ve aracımı trafiğin az olduğu bir yöne doğru ittim.

Hemen aracımın şanzıman bakımlarını yapan Erdal Usta’yı aradım. O da bana 1. Viteste gelip gelemeyeceğimi sordu. Her aracı yürütmeye çalıştığımda arıza ışığı yandı.  Erdal Usta’nın gönderdiği çekici ile aracı servise getirdik.  Erdal Usta telefonda aktüatör motorunun arızalı olduğunu söyledi. Araca bakmamıştı bile.

Toyota Corolla Aracımın Aktüatör Motoru Değişti.

Aktüatör Motoru Nedir?

Aktüatör Motoru Toyota’da MMT, Opel ‘de Easytronic ve diğer firmalarda da başka isimlerle anılan yarı otomatik şanzıman sistemlerinde elektronik bir beyin tarafından, kullanıcıdan ve motordan gelen verilere göre vites dişlilerinin otomatik olarak değiştirilmesini sağlayan motorlara verilen isim.  Sadece otomobillerde değil otonom sistemlerde de kullanılmakta.

Yetkili servislerde genelde set olarak değişmekte ve maliyeti de oldukça fazla olduğu için genelde tamirat yoluna da gidilmekte.

Biz Ne Yaptık?

Erdal Usta aktüatör motorunu sökerek ilk önce tamir edilip edilemeyeceğini kontrol etti.  Her usta bunu yapmıyor. Özellikle yetkili servislerde de değiştirme yoluna gidiliyor.  Bizim aktüatör motoru tamamen yanmış ve kendini kilitlemişti. İlk arıza ışığında hemen kapatıp bekleseydim belki de bir şansım olurmuş. Ama ben birkaç defa daha aracımı yürütmeyi deneyince motorun tamirlik bir hali kalmamış.

Erdal Usta Aracın şase numarasından hemen bir araştırma yaptı, Çıkmacılar ve yedek parçacıları araştırdı.  1 hafta içinde motoru bir firmadan temin etti. Tamamen orijinal olan motoru yerine taktı ve motorun değişiminden sonra diğer motorlar ve şanzıman ile uyumlu çalışabilmesi için yazılım adaptasyonu yaptı.

Erdal Usta’nın emekleri sayesinde ben 5- 6 bin TL ‘lik bir masraftan kurtuldum. Yetkili Servis telefon ile aradığımda ustalık dâhil 5-6 bin TL gibi bir masraftan bahsetti ki aracı söktükten sonra dah da fazla çıkma ihtimali var dedi.

SONUÇ

Aktüatör motoru, işçilik, çekici ve diğer masraflar ile birlikte 1200 TL gibi bir maliyet ile Aktüatör motorunu değiştirdik. Aracım sanki sıfır otomobil gibi oldu. Vites geçişleri sorunsuz ve daha seri oldu. En son yazılım ile otomobilin şanzımanı kendine geldi.  

Usta’nın tavsiyesi aracın sakin kullanılması ve fazla zorlanmaması yönünde. Elbette gerektiği zaman hızlanma, yüksek devirde kullanma gibi davranışlar gösterebilirsiniz ama sürekli yüksek devirde kullanma ve sıkışık trafiğin çok yoğun yerlerde kullanım aracın aktüatör motoru ve baskı balatasının ömrünü oldukça azaltıyor. Özellikle ilk kalkışlarda aracın aşırı zorlanması baskı balatanın ömrünü azaltıyor.

Herkese kazasız, cezasız, sorunsuz en önemlisi sağlıklı sürüşler dilerim. Keyifle kalın.

Yazar: ishana

2014 yılından beri keyifle.net sitesinin hem yazarı, hem yöneticisi olan ishana, bilişim teknolojileri alanında 1995 yılından beri eğitimler vermektedir.

17 thoughts on “Toyota Corolla Aracımın Aktüatör Motoru Değişti.

  RemziBay

  (27 Temmuz 2019 - 13:16)

  geçen sene 2010 Toyota Corolla aracımın vites geçişleri esnasında sallama, ikinci vitese geçişlerle nazlanma, bir de çok sıkışık trafikte sürekli olarak arıza ışığı yakma sorunları oldu. Otomobilimi servise götürdüm ve serviste aktüatör motoru değişti. bakım, ön düzen, o bu derken 7000 TL ödedim çıktım.

  Tekin Şak

  (15 Ekim 2019 - 16:10)

  aktüatör motoru her ne kadar her model için farklı şekillerde üretilse de sonuçta bir elektrik motoru ve görevi belli. otomobil üreticiler standart motorlar kullansalar ne kadar güzel olur. hem insanlar araçlarının bakımını daha kolay yapar hem de sıkıntı yaşamazlar.
  Elbette pazarlama tekniklerinin kapitalizmin birer aracı olduğunu unutmuşum.

   Erhan bey

   (26 Şubat 2022 - 13:47)

   En güncel fiyat bende.2009 yaris mmt sahibiyim.Yarı otomatik aracım kalkışlarda pati atarak kalkıyordu.Ayrıca motordan yanık kokusu geliyordu.Açtım baktım ya kaçağı var,motor yağ içinde. Erzurum İkbal Toyota Servisine gittim.Yağ kaçağı “kulbitör kapağı” değişecek denildi.Baskı balata ile beraber 8140 TL çıkardı.Baskı balata için açtığımızda Aktüatöre de bakacağız denildi.Az evvel aradılar.İçinde kömür olan bir parçaymış.Bunun da ömrü bitmiş 9500 TL dediler.Erzurumda otomatik işi yapabilen güvenilir usta olmadığından mahfoldum.18.000 liraya çıktı masraf.

  ishana

  (7 Kasım 2019 - 14:39)

  aslında bu tür sorunlar sadece MMT şanzımanda olan sorunlar değiller. Baha bugün otomobilimin bakımlarını yapan Erdal Usta’nın yanına uğramıştım. DSG şanzımanlı bir Passat vardı 2014 veya 2015 model. Yetkili servis sadece şanzımanın mekatronik sorunlarının tamiri için 13 bin Tl fatura çıkarmış. Aracın sahibi çekici ile racı servisten alıp Erdal Ustaya getirmişti.

   dincer

   (10 Ağustos 2020 - 17:39)

   bu erdal usta hangi sehirde ben ankarada oturuyorum

    ishana

    (12 Ağustos 2020 - 09:50)

    Isparta’da yaşıyor ve çalışıyor.

     Emre başkan

     (17 Ağustos 2021 - 09:48)

     Merhaba. Aktüatör motor 3 adet oluyor sanırım..siz hepsini mi değiştiniz yoksa 1 tanesini mi

      ishana

      (17 Ağustos 2021 - 17:16)

      Evet 3 tane var. Benim bir tanesi değişti. Yapan usta arıza kodundan hangisinin sıkıntılı olduğunu bulup ona göre müdahale etti.

  Serdar

  (19 Ekim 2021 - 07:57)

  Hocam. Ustamızın adres bilgilerini paylaşabilir misiniz? Çünkü aynı sorun Bende de mevcut, Denizli de bu işi bilen çok usta bulunmamakta maalesef.

   ishana

   (19 Ekim 2021 - 13:03)

   Isparta’da Özdemir Oto , Erdal Usta
   +90 505 369 69 01
   +90 246 233 01 34
   telefonlardan ulaşabilirsiniz.

    Soner

    (25 Aralık 2021 - 00:31)

    Hocam ben de Uşak’ta yok diye Denizli’ye geliyordum. Siz böyle deyince bir tuhaf oldum.

  Gökhan

  (12 Eylül 2022 - 13:07)

  Denizli de mmt tamiri yapabilecek ototekniker adlı servis var. Araştırmalarımın neticesinde aktüatör motoru kolay arızalanacak bir motor değil. Bu motorun arıza vermesinin en önemli nedeni aktüatörün içerisindeki teflon kaplı burçlar ve hareketli parçalar zamanla aşınarak aktüatör motoruna daha fazla akım çektiriyor. Yani demem o ki aktüatör motoru ömrünü doldurduysa sadece bu motoru değişmek çözüm değil. Aktüatörü de değişmek gerekiyor. Servis o yüzden sadece motoru değiştirmiyor.Bir bildikleri var yani. Unutmayın her hareketli parçanın bir ömrü var.

   ishana

   (18 Eylül 2022 - 03:20)

   Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

  Umit

  (12 Ekim 2022 - 11:38)

  Merhaba,
  2014 Model dizel otomatik Toyota Corolla aracı 194.000 km de aldım ve 600 km bile olmadan dün vites atacakken boşa aldı ve arıza lambası yandı. Kenara çektim ve N ye getirdim. Sonra da tekrar E ye aldım ve yola devam ettim. Dönüşte bir sorun çıkarmadı ama şimdi korkuyorum. Şu anda geçici olarak köyde ikamet ediyorum ve tarlaya, bahçeye gidiyorum araçla. Orada bir arıza çıkarırsa diye ödüm kopuyor. 25 Eylül’de daha önceki aracım Fiat Egea beni çok benzer bir şekilde (otomatik vites arızası) yolda bıraktı. Muhtemelen sizin bahsettiğiniz aktüatör motoru gitti. Merak ettiğim tam olarak ne zaman yolda kalırım? Toyota sorun çıkarmaz diye aldım ama demek ki her araç sorun çıkarıyor. İnşallah çok pahalı bir parça değildir.

   ishana

   (16 Ekim 2022 - 10:06)

   Beyefendi iyi günler. ne zaman yolda kalırsınız bilemem. ama bir an önce Toyota MMT şanzımandan anlayan bir usta ile irtibata geçerseniz iyi olur. Aracınızı aldığınız kimse ikince elde kusurlu araç sattığı için onarım bedelini avukat kanalı ile tahsil edebilirsiniz. aracı geri de verebilirsiniz. Kanunlar karşısında hakkınızı arayın. Mağdur olmayın. Yedek parça ve işçilik artık ucuz değil.

    Fettah

    (15 Eylül 2023 - 23:21)

    Aynı sıkıntı bendede oldu 2009 Corolla var mmt
    En son hiç vitese geçmez oldu bugün servise çekici ile çekildi
    24000₺ TL parça masrafı ve tüm masrafları ile parça sipariş edildi Japonya dan parça Türkiye de yok kolay gelsin
    Arıza kodu P0920 Vites motoru

     ishana

     (18 Eylül 2023 - 23:44)

     geçmiş olsun. belki de bir 10 sene sorun yaşamazsınız. bazı yetkili servislerin bu tür sorunlar ile başa çıkmak için özel servislerden destek aldıklarını biliyorum. Ama MMT şanzımanın kronik sorunlarını yaşayanlar olarak artık her türlü çözümü denemek gerektiğini düşünüyorum. Benim aracım da 2 defa yolda bıraktı. her ikisinde de özel servie yaptırdım. Servis maliyetinin çok altında sorunu çözdük. Orjinal yedek parçalar ile yapılan işlemler daha uzun ömürlü oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.