Toyota Corolla 2018,

Toyota Corolla 2018 modelinde 1.33 Motor Seçeneğini Kaldırdı.

Toyota Corolla 2018 modelinde 1.33 Motor Seçeneğini Kaldırdı.

Dünyada en fazla satılan otomobil modeli olan Toyota Corolla ülkemizde de ilk çıktığından beri sevilen ve piyasası iyi olan bir otomobil.  Toyota Corolla 2018 modelinde yıllarca ekonomik seçenek olarak sunduğu 1.33 motor seçeneğini satıştan kaldırdı.

Aslında Toyota Corolla 2018 modelde 1.33 motor Life donanım paketli seçenek mevcuttu. Fakat  modelin gereksizliğini farklı ortamlarda defalarca dile getirmiştik.

 

Toyota Corolla 2018 Motor Seçenekleri

Toyota Türkiye’nin internet sitesinden de incelediğinizde (BURADAN) ülkemizde satılan modellerinde 1,6 Benzinli ve 1.4 Dizel motor seçeneklerini sunduğunu görebilirsiniz. Aslında 1.33 motor seçeneği de mevcuttu. Stoklar tükenince artık 1.33 motorun satışına son verdiler.

Motor seçenekleri ile ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

Toyota Corolla Motor Seçenekleri

 

Neden Toyota Corolla 2018 modelinde 1.33 Motor Seçeneğini Kaldırmalıydı?

Aslında birkaç nedeni var. Birincisi 1.33 motor seçeneği ile 1.6 motor seçeneğinin vergi dilimi aynı.  Bununla birlikte 1.4 dizel, motor seçeneğinin de vergi dilimi aynı.  Ülkemizde motor seçeneklerine göre vergilendirme olduğu için 1.233 motor seçeneği gereksiz kalıyordu.

İkinci olarak çevremde 1.33 motor seçeneğini kullanan arkadaşlarım arabanın sanki gitmediğini, performansının yeterli gelmediğini, 1.6 almadıklarına pişman olduklarını dile getirdiler. Bu konuda elbette 1.33 motor ile 1.6 motor arasında bir performans farkı olması normal. Amacı yakıt tasarrufu olan bir motor seçeneğinin 1.6 motor ile karşılaştırılması bence yanlış.

Toyota Corolla 2018

Toyota ekonomik motor, ekonomik otomobil mantığı ile 1.33 motor seçeneğini sadece Life donanım paketi ile sunuyordu. Belki de satış rakamlarının yetersizliği veya daha ekonomik motor seçeneği olan daha hesaplı başka marka ve model otomobillerin olmasından kaynaklanıyordur. Belki de yukarıda saydığım sebeplerden ama Toyota’nın 1.33 motor seçeneğini kaldırması bence oldukça olumlu bir davranış olmuş.

Toyota Corolla 2018 Alınır mı başlıklı yazımı buradan okuyabilirsiniz. 

Aynı vergi dilimindeki 2 motor seçeneğinden 99 HP güç üreten 1.33 motordan ise 132 HP güç üreten 1.6 motor seçeneğini almak bence daha mantıklı.

Elbette otomobil almanın kriterleri sadece motor hacmi, beygir gücü değil. Görünüm, konfor, servis ağı, performans, motor sesi, otomobilin markası gibi birçok farklı etken mevcut. Gönlünüze göre seçtiğiniz bir otomobili Keyifle süreniz dileği ile.

Yazar: ishana

2014 yılından beri keyifle.net sitesinin hem yazarı, hem yöneticisi olan ishana, bilişim teknolojileri alanında 1995 yılından beri eğitimler vermektedir.

5 thoughts on “Toyota Corolla 2018 modelinde 1.33 Motor Seçeneğini Kaldırdı.

  Remzi Suna

  (5 Ocak 2019 - 12:13)

  Toyota’nın Türkiye için almış olduğu en mantıklı karar 1.33 motor seçeneğini kaldırması olmuş. dizel motorların üretmiş oldukları performans ortada. lakin Avrupa artık dizel otomobillerin ve araçların şehir merkezlerinde dolaşmasından memnun değil. üreticiler bile dizel motor seçenekli modellerini Avrupa ülkelerinde üretimden kaldırıyor ve elektirkli veya benzinli-elektrikli yani hibrit motor seçeneklerini sunuyor. Aslında ülkemizi Avrupa ülkeleri ile kıyaslamadan önce milli gelir düzeyini, ekonomik verileri, katma değer seviyelerini kıyaslamamız lazım. Avrupa ülkeleri ile ilk önce ekonomik olarak boy ölçüşebilmemiz için kendimize ait teknolojileri dünyaya pazarlıyor olmamız gerekiyor diye düşünüyorum.
  Toyota Corolla sevdiğim bir otomobil. C segmentinde alınabilecek otomobillerden. ama yine de ülkemizde fiyatları oldukça pahalı. otomobillerin artık özel tüketimden çıkması gerekiyor. Otomobiller birer ihtiyaçtır ve ülkemizin bu alanda yapması gereken en önemli adım ülkemizde üretilen otomobillerden ötv almayı kaldırmasıdır. Kdv neyine yetmiyor bu devletin anlamıyorum.

  Kenan

  (22 Ocak 2019 - 15:08)

  kaldırması çok iyi olmuş çünkü araç sedan tipinde, oldukça ağır ve 1.33 motor yeri geldiğinde bu kasaya küçük geliyordu. Fakat fiyat avantajı iyiydi neredeyse her yerde nasıl bir linea araç görüyorsak yine heryerde toyoto corolla araçlar görmeye başladık. 2019 planları neler bilemeyiz ama bence toyota’nın hibrit motorlarını daha alt segment araçlara indirip yakıt + fiyat anlamında en iyi araçları piyasaya sürmesi benim en büyük beklentim.

  erencan

  (23 Ocak 2019 - 11:08)

  1.33 motofun vergi dilimi 1.4 ve 1.6 ile aynı olmasına rağmen yakıt ekonomisinde katkı yağlayacağını da unutmayalım 1.33 motorun yakıt ekonomisi daha iyi çünkü 1.4 ve 1.6 ya göre ve ayriyeten motor hacmi küçük olduğundan ötürü ömür olarakta katkı sağlayabilir.bence kaldırmaları üzücü ne kadar çok seçenek sunarlarsa tüketiciye o kadar tüketiciyi memnun ederler bkz. rolls royce adamlar seçenek üstüne seçenek sunmaktan çıtayı arşa çıkartmışlar resmen sevgilisinin göz bebeği renginden araba döşemesinden tut tavan aydınlatmasına kadar seçenekler sunuyorlar ve bir o kadar da popüler… bu yüzden seçenek azaltmaları konusunda toyota nın tutumunu beğenmedim şahsen

  Rasim

  (28 Ekim 2019 - 15:28)

  Toyotanın en gereksiz motor seçeneklerinden birisiydi. İyi ki üretmeyi bıraktırlar. Zaten hibrit otomobiller giderek yaygınlaşmaya başladı. Bu tür ara motor seçeneklerini üretip daha sonra sonlandırıyorlar, daha sonra araçlara yedek parça bulmak zorlaşıyor.

  Serzeniş

  (19 Şubat 2020 - 00:29)

  Yazınızı okudum. Eski bir yazı ama olsun ilgimi çekti. Toyota otomobillerinde yenilikçi bir firma. Özellikle de hibrit otomobil konusunda öncülerden Toyota Prius ile başlattığı hibrit deneyimini Yaris, CHR ve en sonunda Corolla modeline de getirdi. Elbette tam elektrikli otomobil modelleri gibi 0 emisyon sloganı yok ama en azından fosil yakıtların daha az tüketilmesini sağlayarak çevreye daha az zarar vermesini sağlamışlar. Dizel otomobillerin üretimlerinin giderek azaltılması, Avrupanın belli balı şehirlerinde dolaşımlarının kısıtlanması Toyota firmasının da dizel motor opsiyonlarını düzenlemesine sebep olmuş olabilir. Elektrikli otomobilllerde elektrik enerjisininin uzun süreli ve sağlıklı bir şekilde depolanması ile ilgili sorunların çözülmesinden sonra artık benzinli ve hibrit otomobillere de tamamen elveda diyeceğimiz günleri görmeyi umuyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.