Toyota Corolla 2018,

Toyota Corolla 2018 modelinde 1.33 Motor Seçeneğini Kaldırdı.

Toyota Corolla 2018 modelinde 1.33 Motor Seçeneğini Kaldırdı.

Dünyada en fazla satılan otomobil modeli olan Toyota Corolla ülkemizde de ilk çıktığından beri sevilen ve piyasası iyi olan bir otomobil.  Toyota Corolla 2018 modelinde yıllarca ekonomik seçenek olarak sunduğu 1.33 motor seçeneğini satıştan kaldırdı.

Aslında Toyota Corolla 2018 modelde 1.33 motor Life donanım paketli seçenek mevcuttu. Fakat  modelin gereksizliğini farklı ortamlarda defalarca dile getirmiştik.

 

Toyota Corolla 2018 Motor Seçenekleri

Toyota Türkiye’nin internet sitesinden de incelediğinizde (BURADAN) ülkemizde satılan modellerinde 1,6 Benzinli ve 1.4 Dizel motor seçeneklerini sunduğunu görebilirsiniz. Aslında 1.33 motor seçeneği de mevcuttu. Stoklar tükenince artık 1.33 motorun satışına son verdiler.

Motor seçenekleri ile ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

Toyota Corolla Motor Seçenekleri

 

Neden Toyota Corolla 2018 modelinde 1.33 Motor Seçeneğini Kaldırmalıydı?

Aslında birkaç nedeni var. Birincisi 1.33 motor seçeneği ile 1.6 motor seçeneğinin vergi dilimi aynı.  Bununla birlikte 1.4 dizel, motor seçeneğinin de vergi dilimi aynı.  Ülkemizde motor seçeneklerine göre vergilendirme olduğu için 1.233 motor seçeneği gereksiz kalıyordu.

İkinci olarak çevremde 1.33 motor seçeneğini kullanan arkadaşlarım arabanın sanki gitmediğini, performansının yeterli gelmediğini, 1.6 almadıklarına pişman olduklarını dile getirdiler. Bu konuda elbette 1.33 motor ile 1.6 motor arasında bir performans farkı olması normal. Amacı yakıt tasarrufu olan bir motor seçeneğinin 1.6 motor ile karşılaştırılması bence yanlış.

Toyota Corolla 2018

Toyota ekonomik motor, ekonomik otomobil mantığı ile 1.33 motor seçeneğini sadece Life donanım paketi ile sunuyordu. Belki de satış rakamlarının yetersizliği veya daha ekonomik motor seçeneği olan daha hesaplı başka marka ve model otomobillerin olmasından kaynaklanıyordur. Belki de yukarıda saydığım sebeplerden ama Toyota’nın 1.33 motor seçeneğini kaldırması bence oldukça olumlu bir davranış olmuş.

Toyota Corolla 2018 Alınır mı başlıklı yazımı buradan okuyabilirsiniz. 

Aynı vergi dilimindeki 2 motor seçeneğinden 99 HP güç üreten 1.33 motordan ise 132 HP güç üreten 1.6 motor seçeneğini almak bence daha mantıklı.

Elbette otomobil almanın kriterleri sadece motor hacmi, beygir gücü değil. Görünüm, konfor, servis ağı, performans, motor sesi, otomobilin markası gibi birçok farklı etken mevcut. Gönlünüze göre seçtiğiniz bir otomobili Keyifle süreniz dileği ile.

Yazar: ishana

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.