Toyota Corolla 2018,

Toyota Corolla 2018, Alınır mı?

Merhaba Değerli okuyucularım. 2015 yılından beri Toyota Corolla marka otomobil kullanıcısıyım.  Herhangi bir otomobil markasından ziyade otomobillerin kendilerini seviyorum. Genelde kullanmış olduğum otomobillerde yaşamış olduğum maceraları sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazımda sizlere Toyota Corolla 2018 model otomobil hakkında bilgi vermeye çalışacağım.  Toyota 1966 yılından beri Corolla modelini üretiyor ve bütün Dünyada en fazla satılan otomobil unvanı Toyota Corolla’da.

 

Toyota Corolla ‘nın geçmişi hakkında yazdığım Geçmişten Günümüze Toyota Corolla başlıklı yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Toyota Corolla 2018, Alınır mı?

 

Toyota Corolla 2018 Model Motor Seçenekleri

Toyota firması 2018 model Corolla otomobilleri için 1.33L Dual VVT-i 133P (99 HP), 1.6 Valvematic (132 HP) ve 1.4 D-4D (90 HP) motor seçeneklerini sunuyor. 2018 model Corolla için elektrikli veya hibrit motor seçeneği yok.  Toyota hayranlarında 2018 model Corolla’da BMW ile işbirliği sonucunda geliştirilen 1.8 benzinli ve hibrit motorların  beklentisi de yok değildi.

 

Yeni Corolla alan arkadaşlarım genelde 1.33 benzinli motorun performansından memnun kalmadıklarını belirtiyorlar. Bununla birlikte 1.33 motor ile 1.6 motorun aynı vergi diliminde olması ve yakıt tüketiminde de fazla bir fark olmaması 1.6 benzinli motorun tercih edilmesi için en önemli sebep.  Bununla birlikte 1.4 dizel motorun halen 90 HP güç seçeneği ile sunulması kullanıcıların diğer otomobilleri tercih etmesi için bir başka sebep. Toyota mühendisleri bu tercihinin sebebini motorun sorunsuz çalışmasını sağlamak amacıyla optimize edilmesi şeklinde açıklasalar da kullanıcıların daha güçlü bir dizel motoru tercih ettikleri de bir gerçek.

“Toyota Corolla 2018 modelinde 1.33 Motor Seçeneğini Kaldırdı. ” başlıklı yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Toyota Corolla 2018 Model Şanzıman Seçenekleri

 

Toyota mühendisleri şanzıman olarak 6 ileri düz ve 6 ileri Multidrive (yarı-otomatik)  seçeneklerini sunuyorlar. Multidrive şanzımanın son zamanlarda sorunlarından arındırıldığını ve 5 ileri olan eski versiyonundan daha performanslı çalıştığını otomobili kullanan arkadaşlarımdan her seferinde duyuyorum.

Toyota Corolla 2018 Model Dış Görünüş

 

Toyota firması son birkaç yıldır Corolla’nın dış görünüşünü değiştirmiyor. 2018 yılında Toyota’nın otomobilin dış görünüşünü değiştireceğini bekleyen Corolla hayranları artık beklentilerini 2019 yılına bıraktılar.  Donanım paketlerinden dolayı ufak tefek değişiklikler olsa da 208 model Corolla’da byük bir değişiklik yok.

 

Toyota Corolla 2018 Model İç Görünüş

 

Dış görünüş gibi iç görünüşte de radikal bir değişikliğe gitmeyen Toyota firması bütün enerjisini 2019 yılına saklıyor anlaşılan.  Cep telefonu üreticilerinin birbirlerini taklit etmeleri gibi otomobil üreticileri de birbirlerini taklit ediyorlar. Elbette firmaların mühendisleri esinlenme adını verse de kullanıcıların genel olarak kullanım ihtiyaçlarını düşünüp tasarımlarını hazırlıyorlar.

Toyota Corolla 2018, Alınır mı?

 

Toyota Corolla 2018 Donanım Paketleri

 

Toyota kullanıcılarına Life, Touch, Active, Advance ve Premium donanım paketlerini sunuyor. En düşük paket olan Life seçeneğinde sadece 1.33 motor seçeneği var. Bu paket en düşük donanım ve en düşük motor seçeneği ile en ekonomik modeli. En ekonomik modelinde bile en yüksek güvenlik paketinden ödün vermeyen Toyota kullanıcılarının güvenliğini en yüksek düzeyde tuttuğunu ispatlıyor.  Metalik boya opsiyonlu olmakla beraber Sunroof seçeneği sunulmuyor.

 

Bir otomobilden benim beklediğim bazı kriterler var. Örneğin iç konforun yeterli olması, ses yalıtımının iyi olması, yakıt tüketiminin minimal düzeyde olması, güvenli olması ve güçlü olması. Toyota bu faktörlerin çoğunu karşılıyor. Bununla birlikte daha iyi otomobiller de yok değil. Elbette bakım maliyetlerinin düşüklüğü, sorun çıkarma oranının düşüklüğü gibi faktörler de otomobil tercihinde önemli bir etken olarak görülebilir. Ki Toyota bu konuda oldukça iyi.

Elbette buradaki görüşler benim şahsi görüşlerim ve gözlemlerim. Otomobil bir zevk işidir.  Kendi zevkinize ve tercihlerinize göre bir otomobile binmek sizin en büyük hakkınız.  Bana göre Toyota Corolla

Bir başka yazıda görüşmek ümidi ile Keyifle kalın.

Yazar: ishana

2014 yılından beri keyifle.net sitesinin hem yazarı, hem yöneticisi olan ishana, bilişim teknolojileri alanında 1995 yılından beri eğitimler vermektedir.

7 thoughts on “Toyota Corolla 2018, Alınır mı?

  cemal erkazan

  (21 Mart 2018 - 16:53)

  Toyota her dönem iyi arabalar üretti. iyi sattı, iyi kazandı. bu model de kötü değil. alırsanız yanılmazsınız.

  ishana

  (24 Mart 2018 - 22:32)

  Toyota Corolla kullanıcısının gönlünü kazanan bir araba. 2009 modelinden memnun olmama ve kullanmama rağmen 2018 modelini almayı düşünüyorum.

  özbey TÜRk

  (6 Haziran 2018 - 11:39)

  2018 Toyota Corolla’nın görünüşü beni cezbetti. Honda Civic ile Toyota Corolla arasında gidip geldim ama Civic’te göçmeler ve Toyota’nın dizel seçeneği beni Toyota’ya yöneltti. Oldukça memnunum. daha önce de eski versiyonlarını kullandığım Toyota yine çok iyi iş çıkarmış..

  Cemal

  (5 Ağustos 2018 - 07:04)

  Corolla Türkiyede en çok satan araclar aradinda ilk siradadir. Malzeme kalitesi motor gucu az yakmasi yol tutusu her yönden sağlam bir araba. Fakat biim ülkede 5 tl olması geren ürun 55 tl olunca insanlar ne yapacagini şaşişir hale geldiler.0 arac almak hayal oldu neredeyse.

  Hasan

  (4 Eylül 2018 - 19:33)

  Toyota corolla arabalar bence bu dönemde binilmesi gereken en iyi araçlar arasında. Geçen 2*16 dizel 1.4 corollaya bindik. Abi araba kokluyor resmen. 100 km den fazla yaptık adam diyor 30 TL yakmışızdır en fazla.

  Ceyhun Aksakal

  (3 Ekim 2018 - 18:52)

  Toyota corolla her daim alınır ancak artık sıfır araç almak ciddi maliyet. Ben eskiden 5 yaş dolmadan arabayı sıfırlamak taraftarıydım ama son birkaç yıldır, pek çok üründe olduğu gibi araç fiyatları da anormal arttı.

  Toyotacı

  (12 Mart 2019 - 10:50)

  2019 Model Toyota Corolla lansmanı 14 Şubat’ta yapıldı. Artık 2018 model Toyota Corolla alınmaz. Saşa bir yana yenisinde hibrit ve sunroof seçenekleri de mevcut. ben olsam iyi bir değerlendirirdim. Yeni görünümü ile daha cezbedici olmuş. Toyota Corolla 2019 modeli ile oldukça güzel bir atılım yaptı. Keşke halkımızın maddi durumu iyi olsa da bindiğimiz en düşük model otomobil Toyota Corolla 2019 model gibi olsa.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.