Toyota Corolla 1.4 D-4D ile Bursa Seyahati.

Kurban bayramında birkaç günlüğüne Bursa’da bulunan akrabalarımızı ziyarete gittik. En son 1995 yılında Bursa’ya gittiğimden dolayı içimde büyük bir heyecan da vardı. Hazırlıklarımızı tamamladıktan sonra yola çıktık. Bizim 5 yıldır kullandığımız Toyota Corolla 1.4 D-4D dizel otomobilimizin bakımlarını daha yeni yaptırmıştım zaten.  1100 km lik yolculuğumuz ile ilgili detaylar aşağıda.

Emir Sultan

Gidiş ve dönüş esnasında herhangi bir sorun yaşamadık.  Zaten aracın baskı balata seti, aktüatör motoru,  şanzıman yağı yeni değişmişti. Motor bakımı da yeni yapılmıştı. Bursa’da şehir içinde gezerken ufak bir sorun ile karşılaştık.

Ailece Bursa’da gezilecek yerlere baktığınızda Yeşil Türbe, Emir Sultan, Ulu Camii, Asırlık çınar, gibi tarihi ve doğal güzelliklerin ön planda olduğunu görürsünüz. Bunların yanında Botanik park ve Hayvanat Bahçesi de sayılabilir. Biz de ilk önce Emir Sultan Türbesine gidelim dedik ve yanımıza halamı da alarak yola koyulduk.

Bursa- Ulu Camii

Emir Sultana giderken arabada toplam 7 kişi vardı. Bursa’yı bilenler hemen yokuşlarda ne yaptınız diye sorabilir. Yokuşlarda biraz zorlandık ama çıktık. Emir sultan Bursa’ya hâkim bir tepede konumlanmış.  Neyse herkes arabadan indikten sonra arabayı park ettik.  Gezimizi tamamladık. Dualarımızı ettik. Ve diğer yerlere gitmek üzere yola çıkacaktık ki arabanın vitesinin çalışmadığını fark ettim. Ne olmuştu? Neden olmuştu?

Bir kaç denemden sonra aracın bu durumu ile ilgili forumları araştırmak aklıma geldi. Birkaç dakika sonra MMT şanzıman yağının aşırı ısınması sonrasında kendisini korumaya aldığını ve soğuyana kadar da vitesin görevini yerine getirmediğini öğrendim. Ben de biraz beklemeye karar verdim.

Yeşil Türbe

Yarım saatlik bir beklemeden sonra aracı çalıştırdım ve vitesin eski haline döndüğünü fark ettim. Hemen Toyota Corolla ‘ya bindik ve fazla zorlamadan sakin bir şekilde gezintimizi tamamladık.

MMT Şanzıman Nedir? Neden Sorun yaşadım?

MMT şanzıman (Multi Mode Transmission) oluşuyor. Çoklu mod özelliği var yani hem otomatik kullanılıyor hem de istenildiğinde manuel kullanılabiliyor. Bu karma şanzımanda otomobilin güç aktarma işini 5 ileri bir manuel transmisyonun motorlar ve bilgisayar ile otomatikleştirilmiş hali gerçekleştiriyor.

Motor ile vites dişlileri arasında manuel şanzımanlarda olduğu gibi bir baskı ve balata var ve ısınan şanzımanı dişli yağı soğutuyor.

Toyota Corolla 1.4 D-4D Baskı Balata

Toyota’nın MMT şanzımanında özellikle çok fazla dur-kalk yapmalarda ve zorlamalarda şanzıman yağının ısınması ve uyarı ışığının yanması sorunları görülebiliyor.

Birkaç gün sonra ise Yine aynı kalabalık kadro ile Uludağ yolunda olan Asırlık Çınar mevkiine çıkarken de yaşadım. Aracın zorlandığını hissettiğimde dinlendirdim ve fazla zorlamadan aracı uygun bir yere park ettim.  Bekleme sürem daha fazla idi ve bu sürede şanzıman soğumuş ve vites geçişlerinde herhangi bir sorun yaşamamıştım.

MMT Şanzıman Nasıl Kullanılır?

Aslında sadece MMT değil her araç için geçerli bazı tüyolar öğrendim. Bunları sizlerle paylaşmak istedim.  

Toyota Corolla MMT Şanzıman Bakım Yaptırdım.
Toyota Corolla 1.4 D-4D MMT
 • Şehir trafiğinde kullanılan bütün otomobillerin limitlerini uzun süre zorlamamalıyız. Özellikle motor ve şanzımanı fazla zorlamak istenilmeyen sorunlara yol açabiliyor.
 • Otomobillerimizin bakımlarını zamanında ve işinde ehil insanlara yaptırmalıyız.
 • Otomobillerimiz ile kalkarken gaza fazla basmamalı ve duracağımız zaman da sert ve ani fren yapmadan durmalıyız.
 • Lastiklerimizin hava basıncını kullanıcı el kitabında veya kapı içlerindeki güvenlik etiketlerinde yazan değerlerde ayarlamalıyız.
 • Lastiklerimizin dişlerini kontrol etmeli ve zamanında değiştirmeliyiz.
 • Otomobilimize haddinden fazla yolcu veya yük almamalıyız. Hem güvenlik hem de otomobilimizin ömrü açısından bu çok önemli.
 • Otomobilin sıvılarını kontrol etmeli ve eksiklerini tamamlamalıyız. Cam suyu, Fren hidroliği, motor soğutma sıvısı, motor yağı ve varsa şanzıman yağlarını kontrol etmeli eksik ise tamamlamalıyız.
 • Otomobilimizin gerekli evraklarını yolculuk esnasında yanımıza almalıyız.
 • Emniyet kemerlerinin hem önde hem de arkada takılı olduklarından emin olmalıyız.
 • Ön ve varsa arka cam sileceklerinin lastiklerini düzenli olarak kontrol etmeli ve her yıl yenileri ile değiştirmeliyiz.
 • Ön camda kırık veya çatlak varsa değiştirmeliyiz.
 • MMT gibi yarı otomatik vites olan otomobillerde baskı balata olduğunu unutmadan sakin bir şekilde kullanmalıyız. Araç hareket halinde iken otomatik moddan manuel moda geçişler sıkıntı çıkarabiliyor.
 • Toyota’da 80 bin diğer otomobillerde ise kullanıcı el kitabında belirtilen periyotlarda şanzıman yağını değiştirmeliyiz.
 • Otomobillerin de bakım istediğini unutmamalı, düzenli bakımların aracın hizmet süresini uzattığını aklımızdan çıkarmamalıyız.

Yolculuklarınızın sağlıklı, eğlenceli, sorunsuz, kazasız, cezasız, belasız, ekonomik geçmesini dileriz. Keyifle kalın, sağlıcakla kalın.

“Toyota Corolla 1.4 D-4D ile Bursa Seyahati.” üzerine 3 yorum

 1. Toyota Corolla gibi araçlarla yokuşlarda manuel kullanım tavsiye ediliyor. aracı manuel vitese alıp 1.viteste çıkmalısınız. en fazla 2. vitese atabilirsiniz. siz otomatik viteste şanzımanı zorlamışsınız. inşallah yeni değiştirdiğiniz baskı balatayı yakmamışsınızdır.

  Yanıtla
 2. Güzel Bursamıza gelmenize sevindim. ama kötü bir terübe yaşamışsınız. neyse ki kazasız belasız gezinizi tamamlamışsınız. Bursamıza geldiğinizde daha güzel anılarla dönmenizi dilerim. iyi günler.

  Yanıtla
 3. hi guys. Toyota Corolla is a cheap solution for travelling around the world. We travelled with our Corolla to China, Malaysia, Sigapore from İtaly. There are a lot of services of toyota around the world. You can use it long time. Thanks.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.