Toyota Avensis 2.0 Far Kararma Sorunu

Toyota Avensis Far Kararma Sorunu Nasıl Giderilir?

Merhaba Değerli Okuyucular. uzun bir aradan sonra otomobiller hakkındaki bu yazımla tekrar sizinle beraberim. Geçen yıl babama 2006 model 2,0 D4-D Dizel bir Toyota Avensis aldık. Aracı aldığımızda 150.000 km’de idi. Arabanın konforunu zaten bilen bilir. En azından biraz teknik özeliklerinden bahsedeyim.

2000 cc hacminde 130 HP (96 KW) gücünde manuel 5 ileri şanzımana sahip. Ön arka disk fren, ABS, Anti patinaj ve savrulma önleyiciye sahip. 205/65/16 latik ebatı, Dijital çift bölge klima ve direksiyondan kontrollü CD/kaset çalar mevcut. Ayrıca Hız sabitleyici özelliği de mevcut olan araba oldukça performanslı ve uzun yolda oldukça cimri bir araç.

Araba orjinal olarak halojen farlar ile geliyor. Bizim arabamız da da mercekli halojen farlar mevcut. Fakat geçen gece arabayu kullanırken sağ farın  iyi göstermediğini farkettim. inip kontrol edince de farın soluk yandığını gözlemledim. Ertesi günü elektrikçileri dolaştığımda merceğin arızalı olduğunu ve farın orjinali ile değişmesi gerektiğini söylediler. Bende servisten sorgulattım. 2200 TL yaklaşık birim fiyatı sözünü işittiğimde nasıl bu işe bir çözü bulurum diye düşünüyordum ki google da aratmak aklıma geldi. Avensis far sorunu şeklinde arattığımda yüzlerce video, resim ve yazının paylaşıldığını gördüm. Hatta Youtube kanalında videolar bile mevcuttu. Cesaretimi toplayıp Ankara’dan bulduğum bir farcı ile görüşmelerim sonucunda kaportcıma arı söktürdüm ve hemen yolladım. 200 TL gibi bir ücret ile far tamir oldu ve geri geldi. Yeni  far gibi duruyordu.

Avensis kullanılan ayna denilen parçanın zamanla içindeki gri renkli boyası sıcaktan yanıyor ve merceği is kaplıyor. Böylelikle mercek bozuk gibi duruyor. Zaten farcı da farı açıp o aynayı değiştiriyor ve farı temizleyip yine eskisi gibi su almayacak şekilde yapıştırıyor ve sahibine teslim ediyor.

Avensis’lerde bu sorunun uzun yıllardır olduğunu  da belirten farcı, işimizi hızlıca halletti. Böylelikle babam da arabasız kalmadı. Siz sizolun aracınızın herhangi bir parçası bozulduğunda yenisini almadan önce mutlaka onarılıp, onarılmayacağını öğrenin. Böylelikle ithal edilen bir çok malzemenin parasını vatandaşlar olarak bizlerin cebinden çıkmamış olur.

Kazasız, cezasız, belasız sürüşler…

Yazar: ishana

2014 yılından beri keyifle.net sitesinin hem yazarı, hem yöneticisi olan ishana, bilişim teknolojileri alanında 1995 yılından beri eğitimler vermektedir.

3 thoughts on “Toyota Avensis Far Kararma Sorunu Nasıl Giderilir?

  Coşkun taş

  (25 Mayıs 2017 - 22:27)

  Ankarada bu tamirci nerde irtibatı telefonu alabilirmiyiz.

   ishana

   (26 Mayıs 2017 - 22:21)

   far sorunlarına dair herşey 0537 3471614 Farcı Altan. youtube videolarını izleyebilirsiniz.

  yusuf

  (24 Haziran 2017 - 03:47)

  kazıkcı altan far 240 tl tamiri 300 tl istiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.