Tırnak Yeme Alışkanlığı ve Alınabilecek Önlemler
Tırnak yeme alışkanlığı genelde çocukluk döneminde başlayan ve yetişkinliğe kadar görülme oranları artan bir davranış bozukluğudur. Tırnak yeme alışkanlığının görülme oranı çocukluk döneminde % 30-35, gençlik döneminde %45-50, ve yetişkinlik döneminde de % 25-30 arasındadır.

Tırnak Yeme Alışkanlığının Sebepleri Nelerdir?

Alışkanlık daha çok baskı altına alınmış heyecanların ilgilendiği durumlarla olup, çocuk bunun arzu edilmeyen bir davranış ve alışkanlık olduğunu anlayınca kökleşmekte olduğu görülmektedir.

Tırnak yemek bir güvensizlik belirtisi olarak kabul edilir. Aile içinde aşırı baskılı ve otoriter bir eğitimin uygulanması, çocuğun sürekli azarlanarak eleştirilmesi, kıskançlık, yeterli ilgi ve sevgi görememe sıkıntı ve gerginlik başlıca nedenlerdir.

Anne babanın yaşantısı da önemli bir etkendir. Anne baba geçimsizlikleri anne babanın sık sık kavga etmesi ailedeki sorunlar çocuklarda tırnak yeme gibi davranışlara neden olur. Bunun yanı sıra anne babanın aşırı kaygılı olması çocuğu aşırı derecede koruyup kollaması ayrıca anne babanın çocuklar arasında ayrım yapması çocuklar arasında kıskançlığa yol açar. Bu da dolaylı şekilde kendini tırnak yeme olarak gösterir.

Tırnak yemek daha önce belirttiğimiz gibi taklit yoluyla da edinilebilen bir davranıştır. Ailede herhangi bir bireyin tırnak yeme davranışı göstermesi doğal olarak çocuğun ilgisini çekecektir. Ayrıca tırnak yeme davranışı olaylara bağlı olarak gelişebilmektedir. Çocuğu tedirgin eden herhangi bir olay veya çevrede onun için hoşnutsuzluk yaratacak herhangi bir durum bu davranışı göstermesine yol açar.

Tırnak Yeme

Alınabilecek önlemler Nelerdir ?

En etkili yöntem görmezden gelmedir.  3-4 yaşlarına kadar bu alışkanlığın anne baba tarafından görmezlikten gelinmesi çoğunlukla işe yarasa da Daha sonra bu alışkanlık devam ederse;

Çocuğun gerginlik ve uyumsuzluk sebepleri araştırılmalı ve bunlar belirlenerek çözüm getirilmeli

Çocuğu zorlayıcı (azarlamak, korkutmak, ceza vermek gibi) yöntemlerin uygulanması yararlı olmamaktadır. Hatta kimi zaman daha ağır duygusal problemlerin çıkmasına neden olabilir.

Küçük çocukların kaygı korku verici televizyon filmlerini izlemeleri, kavgalı olaylarda bulunmaları çocuğu heyecanlandıracağı için sakıncalıdır.

Çocuk gece tırnaklarını yemek veya ısırmak istediğinde hatırlatıcı olması bakımından geceleri yatarken eski hafif eldivenleri giydirmek yararlı olabilir.

Hem hatırlatıcı ve hem de tırnağını ağzına götürdüğü zaman acı ile birleştiğinde terk etmeye yardımcı olması için parmak ve tırnağa acı fakat zararsız bir sıvı sürülebilir.

Çocukların ilgisi başka yöne çekilebilir. Sinema, televizyon izlerken veya radyo dinlerken onun ağzını çiğneyecek bir şeyle meşgul etmek tırnak yemenin ve ısırmanın yerine gelecek bir etkinlik olabilir.

Çocukları ara sıra başarılarından dolayı ödüllendirme kullanılabilecek yöntemlerden birisidir. Her çocukta veya her zaman başarılı olmayan bu yöntem çocuk tırnak yeme akışkanlığını ödül için bir koz olarak kullanıyor ise kesilmelidir.

Tırnak derin kesilebilir. Çocuğun kendi tırnak bakımıyla uğraşması da yararlı olabilir. Bunun içinde çocuğa manikür ve pedikür malzemeleri alınabilir.

 
5 yorum

  1. aslında parmaklarının kenarında soyulan deri parçalarını kemirmek daha eğlenceli geliyor bazen. şaka bir yana bitirilmemiş işler insanın kafasını fazlası ile meşgul ediyor. bu yüzden de tırnak kemirmek, sallanmak, sayıklamak, odaklanma problemleri gibi sorunlar da görülebiliyor. çocukların bu davranışlarının sebebi çoğunlukla aile içerisinde olan sorunlar. Allah kolaylık versin.

  2. bizim çocukların her ikisinde de tırnak yeme alışkanlığı vardı. tırnaklarına acı oje sürdük. bir iki ağızlarına götürdüler ağızlarına acı bir tat gelince bıraktılar. hatta önce kendimde denedim. çocuklarımın bu durumu bizi çok üzmüştü. Bütün anne babalar çocuklarının bu tür durumlarında acı çekiyorlar. birazcık araştırma ile özüm bulunabiliyor.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*