Teknolojide Yerlilik Oranı Çok mu Önemli?

Teknolojide Yerlilik Oranı Çok mu Önemli?

Çağımız bilişim ve teknoloji çağı. Bilim adamları teknolojinin bu nimetlerini kullanarak yeni keşifler yapıyorlar ve bu keşifler ile insanlığa hizmet ediyorlar. Bununla birlikte Dünyada teknoloji üretimi son hızla gidiyor. Gün Geçmiyor ki yeni bir teknolojik ürün piyasaya sürülmüş olmasın. Ülkemizde de Savunma Sanayi başta olmak üzere diğer sektörlerde pazarlamak istedikleri ürünlerin reklamlarını medyada yayınladıktan sonra sayfa altında olan yorumları okuyorum. Okuduğumda ürünün yerli olmadığını,  bilmem şu kadar oranında yerli olduğunu, parçalarının diğer ülkelerden alındığını, ülkemizde montaj yapıldığını yazıyorlar. Ben de kendime sormadan edemiyorum. Teknolojide Yerlilik Oranı Çok mu Önemli?

Teknolojide Yerlilik Oranı Çok mu Önemli?

Teknolojide Üretim Üssü Ülke: ÇİN

Çin dünya nüfusunun en kalabalık olduğu ülke. Bu özelliği ile aslında bir sorunla da mücadele ediyor. Bu kadar kalabalığa nasıl hizmet sunacağım. Bunun için ülke yönetimi ilk önce teknolojiyi kopyalama daha sonra da kendi teknolojilerini üretme felsefesi ile Dünya ekonomisine yön vermeyi başarmış.

Bununla birlikte iş gücünün Dünya ortalamasının çok altında olması, Çin devletinin yabancı yatırımcılara sağladığı kolaylıklar neticesinde birçok teknoloji şirketi üretimlerini Çin’e kaydırmış durumda. Hatta nerede ise üretip paketleyip ülkelerine götürüyorlar. Bununla beraber Çin üretim kendi teknolojisini üretme konusunda da artık çitayı fazlasıyla yükseltmiş durumda.

Hatta artık büyük firmalar kendi fabrikalarını kurma masrafına bile girmeden Çinli tedarikçilerden sadece malzeme siparişi verip, kendi ülkelerinde montaj hatta kurarak teknolojilerini düşük maliyetle bütün dünyaya satıyorlar.

 

Çin’in Silikon Vadisi olarak adlandırılan Shenzhen (Şenzen) bölgesinde herhangi bir teknolojik ürün ile ilgili bütün parçaları bulup kendinize özgü bir ürün toplayıp, kendi markanızla satabiliyorsunuz. Ve bunun için fabrika kurmanıza gerek yok.

Teknolojide Yerlilik Oranı Çok mu Önemli?

Teknolojide Yerlilik Oranı Çok mu Önemli?

 Apple, Samsung, LG, Toshiba, ve diğer teknoloji şirketleri üretimlerini kendi ülkeleri dışında yaptırıyorlar. Veya başka ülkelerin firmalarından parça temininde bulunuyorlar. Ama sorarsanız Apple Amerikan malı, Samsung Kore Malı, Toshiba Japon malı.

Ülkemizin sınırlarında da General Mobile, Casper, Vestel, Arçelik, Beko gibi teknolojik ürünler üretip satan firmalarında maliyeti düşürmek adına dış ülkelerden malzeme alması, teknoloji transfer etmesi oldukça normal.

Elbette tamamen ülkemizdeki hammadde ile ülkemizin fabrikalarında, ülkemizin insanı tarafından üretilmiş olan ürünleri kullanmak herkesin hoşuna gider.  Bununla birlikte global ekonominin kuralları ise tam tersini söylüyor. Bir üründen üretirken kazanmalısınız. Yani ilk aşamada üretim hattında ne kadar az maliyetle üretirseniz kârınız da o kadar artar. Maliyet hesabını iyi yapabilen firmalar ayakta kalabiliyorlar.

Ülkemizde montajı yapılıp yurtdışına satılan birçok ürün var. Örneğin Fiat, Ford, Toyota, General Mobile hatta HP firması bile ülkemizde montaj yapıp ülkemizin ihracat rakamlarını artırıyorlar. Savunma sanayinde de yurtdışından alınan motor, lens, elektronik elemanları birleştirip, kendi teknolojisini de ekliyorlar. Ortaya çıkan katma değer oranı yüksek ürünleri ihraç edip ülkemizin cari açığını düşürüyorlar.

Bu durumda Teknolojide yerlilik oranı konusunun tartışılması pek de mantıklı değil. Elbette montaj ülkesi olmak fikri pek de kulağa hoş gelmiyor tabii ki, ama geç de olsa bir yerlerden başlamak ve oyunu kurallarına uygun oynamak gerekiyor. Teknolojide yerlilik oranı yüksek ürünlerin sayısını artırmak hatta %100 yerli ürünler hazırlayıp dış ülkelere satmak her milliyetçi duygulara sahip vatandaşın gönlünden geçiyordur.

Ülkemizdeki her ürünün kendi teknolojimiz ile üretildiği ve Dünyaya ekonomik liderlik yaptığımız günleri görme dileği ile Keyifle kalın.

Yazar: ishana

2014 yılından beri keyifle.net sitesinin hem yazarı, hem yöneticisi olan ishana, bilişim teknolojileri alanında 1995 yılından beri eğitimler vermektedir.

2 thoughts on “Teknolojide Yerlilik Oranı Çok mu Önemli?

  aktassa

  (6 Aralık 2018 - 21:11)

  Teknolojide yerlilik oranı hangi alanda üretim yaptığınıza bağlı aslında. Yazıda da belirtildiği üzere, ham maddesi sizin ülkenizde olmayan bir ürünü kendi ülkenizde üretmeye çalışmak, 3 liralık mal için 5 liralık masraf demektir ki bu da karlılık oranını düşürerek ülke vatandaşlarının daha ekonomik olan farklı üreticiye kaçmasına neden olur. Ticari ürünlerde patentinin yerli olması koşulu ile seri üretim bantlarının dışarda olmasının çok çok da hayati bir önemi olmamalı. Fakat iş savunma sanayisine gelince, maliyet ne olursa olsun yerli üretim ve yurt içi üretim gerekmektedir. Hem istihbarati açıdan hem de savunma sanayi ürünlerinin çok fazla karlılıkla gerektiği zaman satılması bakımından getirisi çok daha fazla olacaktır.

  dombra

  (26 Aralık 2018 - 16:07)

  sanayide dışarı ne kadar az bağımlıysanız o kadar güçlüsünüzdür. elbette uluslararası ticaret kurallarına göre davnamak gerekir. bazenihtiyacınız olmayanı da almak zorunda kalabilirsiniz. Allah devletimize zeval vermesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.