Taşıt Tutmasının Bitkilerle Tedavisi

Taşıt tutması birçok insanın gemi, otobüs, otomobil uçak gibi taşıtlarda kendilerini rahatsız hissetmeleri, midelerinin bulanması, baş dönmesi, halsizlik vb. belirtilerin görüldüğü bir hastalıktır. Bu yazımda sizlere Taşıt Tutmasının Bitkilerle Tedavisi konusunda tecrübelerimi anlatacağım.

Taşıt Tutması

Taşıt tutmasının sebeplerini kulak içindeki kristallere bile dayandıran modern tıp, tam olarak sebebini bulamamıştır. Genelde gemi tutması olarak ta bilinen taşıt tutmasının diğer taşıtları kullanan insanlarda da görülmesi hastalığın bugünkü ismini almasına yardımcı olmuştur.

Genel olarak belirtileri mide bulantısı, baş dönmesi, sersemliktir. Herkeste bu belirtilerin hepsi görülmese de en azından birisi etkisini göstermektedir.

Modern tıpta eczanelerde taşıt tutması için birçok ilaç olmakla beraber genel anlamda en ünlüsü antihistminiklerdir. Antihistaminiklerin aşırı uyku yapması en büyük yan etkisidir.

Taşıt Tutmasının Bitkilerle Tedavisi

Eşim ve annem özellikle otobüs yolculuklarından olumsuz etkilenmekte. Bu annem uzun yıllardır bu konuda en etkili çözümün kendi çözümü olduğunu söylese de eşimin araştırmaları sonucunda bir başka çözümün de olduğunu fark ettik.

Zencefil

Evet, zencefil mucizevi bit bitki. Hemen hemen her hastalığın tedavisinde veya önlenmesinde kullanılmakta. Zencefil çayı, zencefilli şeker, şuruplar vb. farklı formlarda piyasada bulunması, hesaplı olması, kullanım çeşitliliği ile gerçekten mucizevi bir bitki.

zencefil

Eşim uzun yıllardır marketlerde de rahat bulunabilen zencefilli şekerleri çantasından eksik etmez. Özellikle uzun seyahatlerde arabamızda da mutlaka bulundurur. Bu konuda annemi de ikna ettiğini söylese de – ki annemin bu konudaki düşüncelerini çok iyi biliyorum- eşim hayatından oldukça memnun.

Zencefil Mucizesi başlıklı yazıma buradan ulaşabilirsiniz

Zencefilli şekerler haricinde ince ince kıyılmış zencefil köklerini de tüketebilirsiniz. Bununla beraber zencefil kapsülleri, zencefil yağı vs. piyasada rahatlıkla bulunabiliyor.

Nane

Annemin sihirli formülü olan naneli şeker uzun seyahatlerde yanında eksik etmediği en önemli şeydir. Solunum yollarının rahatlatılmasında da sık kullanılan nanenin de zencefil gibi değişik kullanım şekilleri mevcut. Özellikle otogarlarda büfelerde satılan yerel üreticiler tarafından hazırlanmış naneli şekerlemeleri çocukluktan beri çok severiz.

nane

Hangi bitki daha etkili konusunda annem ile eşim arasında taraf olmaya hiç niyetim yok. Her ikisini de oldukça düşük maliyetle deneyip sizin için en uygun olanı bulmanız çok kolay.

Bir başka yazıda görüşmek ümidi ile Keyifle Kalın.