Sporcu Ayağı Nedir? Sporcu Ayağı Bitkilerle Tedavisi

Sporcu Ayağı Nedir? Sporcu Ayağı Bitkilerle Tedavisi

Özellikle sporla uğraşanların sık sık yalınayak dolaştıklarını, ya da çorapsız, sandaletler giyerek gezindiklerini fark edersiniz. Genelde rahat olduğunu düşünsek de aslında bu yalınayak dolaşma veya çorapsız dolaşma işi ayak sağlığı içindir. “Sporcu Ayağı Nedir?” başlıklı bu yazımda sizlere özellikle sporcuların ve ayağı çok terleyenlerin yaşamış olduğu sorunlardan ve tedavi yöntemlerinden bahsedeceğim?

Sporcu Ayağı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Sporcu ayağı, tıp literatüründeki adı ile tinea pedis, yüzeysel bir mantar enfeksiyonudur. Mantar (herhangi bir türü olabilir) sadece ayağı etkilemekle kalmayıp vücudun diğer bölgelerinde de görülür. Kasıklara yerleşen kaşıntıya da sporcu kaşıntısı denir.

Sporcu ayağı mantarı gelişmek için nemli ve karanlık ortamları seçerler. Klasik hekimler ve alternatif tıp uzmanları işte tam da bu yüzden ayakların kuru tutulmasını tavsiye ederler. İşte özellikle de yaz dönemlerinde sporcuların ayakları çorapsız ve açık ayakkabılarla ve sandaletlerle yürüdüklerini görürsünüz.

Sporcu Ayağı Belirtileri, parmak aralarında kaşıntı, yanma ve çatlaklardır. Eğer önlem alınmazsa daha derin soyulmalar ve hatta kanamalara sebep olabilir. Mantar enfeksiyonları kana karışmadan önlem alınmalıdır.

Genelde önlem için ayakları kuru tutmak, ayakkabı giyme zorunluluğu varsa sık sık çorap değiştirmek ve hava alan ayakkabılar giymek, aşırı terlemelerde ise ayakları kurulamak tavsiye edilmektedir.

 

Sporcu Ayağı Bitkilerle Tedavisi- Sarımsak

Ayak mantarlarına karşı önerilen en önemli ve etkin bitkisel tedavi sarımsak tedavisidir. Sarımsak en güçlü antiseptiklerdendir. Alternatif tıpta birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığını duymuşsunuzdur. Bununla birlikte ayak mantarı tedavisinde de etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

Eğer kokusundan insanların rahatsız olacaklarını düşünüyorsanız evde olduğunuz zamanlarda sarımsak ile yapılacak aşağıdaki tedaviyi uygulayabilirsiniz.

Sporcu Ayağı Bitkilerle Tedavisi - Sarımsak

 • Birkaç diş dövülmüş sarımsağı bir leğene koyun. Üzerine kaynar su dökün ve tuvalet ispirtosu ekleyin. Ayaklarınızı sokabileceğiniz sıcaklığa kadar soğuduktan sonra ayaklarınızı bu su ile banyo yaptırabilirsiniz. 10-15 dakikalık banyoları belirtiler kesilinceye kadar her akşam uygulayın.
 • Yukarıdaki yöntemi beğenmediyseniz eğer o zaman birkaç diş sarımsağı dövün. Bir çay bardağı zeytinyağında 2-3 gün bekletin. Daha sonra süzdüğünüz bu yağı günde 1-2 defa ayak parmaklarınızın arasına temiz bir pamuk yardımı ile sürün.
 • Aslında bu kadar uğraşamam diyorsanız direkt olarak kaşıntı olan bölgelerse dövülmüş sarımsak da koyabilirsiniz. Ama aşırı hassasiyet oluşursa ve ayak parmakları arasında sarımsaklar ile insanların burunlarını düşürmek istemiyorsanız yukarıdaki yöntemler daha da uygulanabilir görünüyor.

 

Sporcu Ayağı Bitkilerle Tedavisi- Zencefil

Zencefil özelikle de mantar tedavisinde kullanılan bileşikler açısından 23 tane ile ikinci sıradadır. Sporcu Ayağı tedavisinde kullanılan bitkiler arasında ikinci sırada olan zencefil aslında mucizevi bir bitkidir. Özellikle içerdiği kaprilik asit ile bu etkisini kanıtlamıştır.

Sporcu Ayağı Bitkilerle Tedavisi- Zencefil

 • 250 ml suda 25 gram zencefili kaynattığınız zencefil güçlü bir özüt haline gelecektir. 5-10 dakika kaynattıktan sonra 20 dk. Dinlendirdiğiniz bu özütü temiz bir pamuk yardımı ile sorunlu bölgeye günde 2 defa sürün.

Sporcu Ayağı Bitkilerle Tedavisi- Meyan Kökü

Meyan kökü Sporcu ayağı tedavisinde kullanılacak bitkiler arasında 25 etken madde ile ilk sıradadır. Daha önce de bahsettiğim sarımsak kürlerine biraz meyan kökü de ekleyerek daha etkili bir solüsyon elde edebilirsiniz.

Sporcu Ayağı Bitkilerle Tedavisi- Meyan Kökü

Özellikle Çin Tıbbında meyan kökü mantar tedavisinde en fazla kullanılan bitkilerin başındadır. sarımsak mantara karşı 10 tane etken madde içermekte iken meyan kökü 25 ile bu rekoru elinde tutan tek bitkidir.

 • 250 ml suda 6-7 çay kaşığı meyan kökü tozu atın ve kaynatın. Kaynattığınız meyankökü güçlü bir özüt haline gelecektir. 5-10 dakika kaynattıktan sonra 20 dk. Dinlendirdiğiniz bu özütü temiz bir pamuk veya bez parçası yardımı ile sorunlu bölgeye günde 2 defa sürün.

 

Sporcu Ayağı Bitkilerle Tedavisi- Çay Ağacı

Çay ağacı sporcu ayağı adıyla bilinen mantar türüne karşı etkili bir antiseptiktir. Genel anlamda bir antiseptik olan Çay ağacı birçok alanda etkisini kanıtlamıştır. Özellikle çocuklarımızı büyütürken evimizden eksik etmediğimiz Çay ağacından bir başka yazıda daha detaylı olarak bahsederim.

 • Genelde çay ağacı yağını aynı miktarda su veya bitkisel yağ ile inceltip mantar olan bölgeye günde 3-4 defa uygulayabilirsiniz. Ağzınıza kaçırmamaya özen gösterin.

Piyasada çay ağacı merhemleri satılmaktadır. Bu merhemlerin içerisinde ne kadar çay ağacı yağı olduğundan emin olamıyorsanız aktarlardan saf yağını alarak kendi solüsyonunuzu üretebilirsiniz. Özellikle çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayınız.

Sporcu Ayağı Bitkilerle Tedavisi- Diğer Bitkiler

Sporcu ayağı tedavisinde en sık kullanılan bitkilerden bahsettik. Ama bu bitkilerden başka dünyanın farklı yerlerinde  farklı bitkiler de kullanılmıştır. Papatya, Ekinezya, Altınmühür, Limon Otu, Ararot, Tarçın, Zerdeçal vb.

Sporcu Ayağı olarak da adlandırılan tinea pedis hastalığının tedavisinde kullanılan bu bitkilerin birçoğu genelde özütleri çıkarılarak sorunlu bölgeye sürülme yolu ile kullanılmaktadır. Uygulamalarınızı yaparken yukarıda belirtilen bitkilere karşı herhangi bir alerjiniz olup olmadığını kontrol ettirmenizde fayda var.

Ayrıca bir cildiye uzmanından görüş almadan kendinizde Sporcu ayağı olduğu teşhisini koymanız da oldukça yanlış bir davranış olacaktır. Hastalığınızın teşhisini koyduktan sonra alternatif tedavileri uygulamanız daha etkili olacaktır.

Keyifle kalın, sağlıcakla kalın.

Yazar: ishana

2014 yılından beri keyifle.net sitesinin hem yazarı, hem yöneticisi olan ishana, bilişim teknolojileri alanında 1995 yılından beri eğitimler vermektedir.

3 thoughts on “Sporcu Ayağı Nedir? Sporcu Ayağı Bitkilerle Tedavisi

  sami ertekin

  (18 Mayıs 2021 - 13:26)

  sporcu ayağı veya ayak mantarı ayaklarda oluşan kokunun da sebebidir. özellikle hava almayan ayakkabı giyiyorsanız, ayaklarınızı sık sık havalandırmalısınız. çoraplarınızı değiştirmelisiniz. yoksa hem sporcu ayağı rahatsızlığınız geçmez hem de ayak kokunuz …
  yazı için teşekkürler. özellikle sarımsaklı zeytinyağını saç kökleri için de kullanmaktayız. saç kıran da denilen saç dökülmelerinde de dövülmüş sarımsak etkili oluyor.

  ishana

  (22 Mayıs 2021 - 15:27)

  bitkisel tedavi yöntemlerinden daha çok insanlar bir ilaç olsa da hemen geçse şeklinde düşünüyorlar. Hangi tedavi yöntemi olursa olsun, istikrarlı bir şekilde tedavinin devam etmesi, yani kısacası disiplini elden bırakmamak başarıyı getiriyor. yukarıda belirtilen tedavi yöntemleri belirli bir periyotta devam etmeli. örneğin. en az 10 gün gibi. Sporcu ayağı gibi diğer mantar türleri de tedavi tarım bırakıldığına ve önlem alınmadığında tekrar eden sinsi bir hastalık.

  sprotmen72

  (20 Ekim 2021 - 16:12)

  merhaba. uzun yıllardır bu sporcu ayağı de denilen mantar enfeksiyonundan muzdaribim. benim gibi bir çok sporcu da bu sorunun muhatabı. yazdıklarınızı deneyeceğim. özellikle de en basit olan zencefil ve meyan kökünü deneyeceğim. ilerleyen zamanlarda sonuçlarını buraya yazarım.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.