Sosyal Medya için İçerik Üretme Ekipmanları

Sosyal Medya için İçerik Üretme Ekipmanları

Covid-19 yani diğer adı ile Corona Virüs Pandemisi bütün dünyayı son 6 ayda oldukça olumsuz etkiledi. Bu süreçte birçok ülkenin sağlık sistemi felç oldu. Her ülke kendisine özgü yaklaşımlar sergiledi. Kimisi salgın, virüs, hastalık, pandemi, Corona gibi kelimeleri yasakladı. Kimisi hiçbir önlem almadı. Ama Bu süreçte internet ve teknoloji kullanımı miktarı son derece arttı. Sosyal Medya içerik tüketimi arttı. Buna bağlı olarak da içerik üretmek amacı ile kullanılan ekipmanlar da önem kazandılar. Bu yazımızda Sosyal Medya için içerik üretme ekipmanları üzerine paylaşımda bulunmaya çalışacağız.

Bu Yazıda Neler Var?

Sosyal Medya için İçerik Üretme Ekipmanları

Sosyal Medya için İçerik Üretme Ekipmanları denildiğinde akla gelmesi ürünler ile ilgili bir liste yaptık ve bu ürünleri markalara bağlı kalmadan sizlerle paylaşmak istedik.

 1. Kameralar
 2. Mikrofonlar
 3. Bilgisayarlar
 4. Yazılımlar
 5. Yardımcı Ekipmanlar

Sosyal Medya için İçerik Üretme Ekipmanları – Kameralar

Sosyal Medyanın en fazla tüketildiği cihazlar istatistiklere göre mobil cihazlar. Mobil cihazların bu denli yoğun kullanılmasındaki sebep sadece sosyal medyanın tüketilmesi değil, aynı zamanda üretilmesi de.

Sosyal Medya için İçerik Üretme Ekipmanları

Özellikle paylaşılacak içeriklerin üretilmesi amacı ile cep telefonlarına entegre kameralar yoğun kullanılıyor. BU yoğun kullanımın farkında olan akıllı telefon üreticileri de kaliteli lenslere ve işlemcilere sahip kameraları cihazlarında kullanma konusunda bir yarış içerisindeler.  Birkaç yıl öncesinde 8 Megapiksel çözünürlüğe sahip bir kamera oldukça iyi olarak kabul edilirken çözünürlük yarışında 100 Megapiksel sınırı geçildi bile.

Sosyal Medya için İçerik Üretme Ekipmanları

Elbette çözünürlük ve Megapiksel terimlerini açıklamadan geçmek olmaz. Dijital görüntü üretilirlen en küçük birimine piksel deniyor. Piksel 3 ana renkten oluşan noktanın adı. Bir resmin çözünürlüğü yatayda ve dikeyde kaç tane piksel barındırdığı ile ve bu iki sayının çarpımı ile çıkan değer ile orantılı. Çözünürlük görselin hem yüzey olarak hem de depolama alanında kapladığı alan büyüklüğünü de etkiliyor. Basit bir hesapla yatayda 1920 tane, dikeyde ise 1080 tane piksele sahip bir görsel 1920×1080 2.073.000 tane pikselden oluşuyor ve 2 Megapiksel çözünürlüğünde oluyor.

Cep telefonları ile üretilen resim ve videoların sosyal medya üzerinden paylaşımı kolay. Ama daha profesyonel içerikler üretebilmek ve kullanıcılar için daha kaliteli içerikler sunabilmek için profesyonel kayıt ekipmanları kullanmak gerekebiliyor.  Mesela 4K video kameralar, SLR fotoğraf makineleri vb. Bu ekipmanların temini de maliyeti oldukça artırıyor. Zaten cep telefonu ile de bu işleri yapabilmek için depolama kapasitesi yüksek ve kaliteli kameraya sahip bir akıllı telefon kullanmanız gerekiyor ki bu cihazların da fiyatları yüksek.

Eğer doğada aksiyon içeren videolar hazırlayacaksanız aksiyon kameraları kullanmanız lazım ve bu ayrı bir sektör haline gelmiş durumda. Özellikle VLOG dediğimiz video blog yayınlayan spor tutkunlarının vazgeçilmezi aksiyon kameralar.

Sosyal Medya için İçerik Üretme Ekipmanları –Mikrofonlar- Ses kayıt cihazları

İçerik üretme esnasında kullanmış olduğunuz görüntü kaydedici cihazların yanında sesleriniz de kaydedilmektedir. Özellikle mobil cihazlarda kayıt esnasında ortamdaki hemen hemen her ses kayıt altına alınmakta. Her ne kadar filtreler kullanılsa da istenmeyen gürültüler de olabiliyor. Profesyonel olarak içerik üretenler genelde kaliteli ses kaydı yapabilmek için harici mikrofonlar kullanmaktalar. Bu mikrofonlar sayesinde kaydedilen sesler daha anlaşılır oluyor.

Sosyal Medya için İçerik Üretme Ekipmanları

Profesyonel ses kayıt cihazları da görüntü kaydedici ile senkronize bir şekilde seslerin kaydedilmesini sağlıyor. Böylelikle montaj esnasında sesin ayrıca işlenebilmesi ve ses kalitesinin yüksek seviyede olması sağlanıyor.

Sosyal Medya için İçerik Üretme Ekipmanları

Dış mekânlarda, hareket halinde iken oluşan rüzgâr sesleri için de mikrofonlar için kullanılan filtreler mevcut ki, genelde profesyonel mikrofonların kutusunda çıkıyor.

Sosyal Medya için İçerik Üretme Ekipmanları- Bilgisayarlar

Evet Sosyal medya için oluşturulan içeriklerin incelenmesi montajı ve saklanabilmesi için bilgisayar sistemleri kullanılıyor. Bazı içerik üreticileri mobil cihazlar üzerinden oluşturdukları içerikleri anında paylaşabiliyorlar ama her ne kadar anlık paylaşılsa da bu verilerin bir şekilde depolanması gerekiyor.

Sosyal Medya için İçerik Üretme Ekipmanları

Depolama çözümü olarak kullanılmasının ötesinde ses ve görüntülerin işlenmesi, montajı, yayına hazırlanması, birden fazla kaynak üzerinden gelen görüntülerin senkronizasyonu için bilgisayarlara ihtiyaç duyuluyor. Bu bilgisayar sistemlerinin işlemcililerinin, ekran kartlarının güçlü ve belleklerinin hızlı ve yüksek kapasitede olmaları gerekiyor.

Sosyal Medya için İçerik Üretme Ekipmanları

Sosyal medyada canlı yayın yaparak içerik üretenler için ise bazen birden fazla bilgisayar sistemi gerekebiliyor. Mesela çevrimiçi oyun oynanış videoları paylaşanlar oyun oynamak için bir sistem, yayın için ise ayrı bir sistem kullanabiliyorlar.  Bu da içerik üretme maliyetlerini biraz daha yukarılara çekiyor.

Sosyal Medya için İçerik Üretme Ekipmanları- Yazılımlar

Kullanılan mobil cihazlar olsun, bilgisayarlar olsun oluşturulan içeriklerin düzenlenmesi için yazılımların kullanılması gerekiyor. Her ne kadar ücretsiz düzenleme yazılımları olsa da profesyonel içerik üretenler genelde ücretli ve daha çok özelliği olan yazılımlar kullanıyorlar.

Adobe Premiere en sık kullanılan video düzenleme yazılımlarındandır.
Adobe Premiere en sık kullanılan video düzenleme yazılımlarındandır.

Kullandıkları donanımlara göre işletim sistemleri, işletim sistemlerine göre de kullanılan yazılımlar değişiklik gösterebiliyor. Bu da maliyetlerin değişken olmasına sebep oluyor.

Final Cut Pro
Final Cut, Mac-Os için geliştirilmiş olan Video Düzenleme Programı

Videolar dışında çekilen herhangi bir fotoğrafın düzenlenmesi için bile yüzlerce Dolar değerinde yazılımlar kullanılması gerekebiliyor.

Sosyal Medya için İçerik Üretme Ekipmanları- Yardımcı Ekipmanlar

Evet görsel içerik üretme esnasında kullanılan kayıt cihazlarının kendi kendilerine ayakta durma gibi özellikleri yok. Ya yanınızda kayıt eden bir kameraman olacak ya da kayıt cihazını tutabilecek bir tripod. Tripod (Tükçesi üçayak) kamera, fotoğraf makinesi ve mikrofon gibi ekipmanların sabitlenmesi için kullanılan en önemli ekipmanlar.

Sosyal Medya için İçerik Üretme Ekipmanları

Özellikle görsel medya oluşturulurken en sık karşılaşılan sorun görüntülerde titreşim olması. Titreşimin önüne geçmek için en sık kullanılan bir diğer cihaz da Gimbal denilen ve içerisinde anti titreşim için bir düzenek olan aletler.

Sosyal Medya için İçerik Üretme Ekipmanları
Gimbal- hareke esnasında çekimlerin titreşimsiz olmasını sağlıyor.

Gimballer içlerindeki elektronik sistem sayesinde monte edilen kayıt cihazının titreşimsiz kayıt almasını sağlıyor. Her ne kadar profesyonel kayıt cihazlarında Optik Görüntü Sabitleyici denilen titreşim önleme sistemleri olsa da kaydın daha nitelikli olması için gimbal kullanılmakta.

Bir diğer yardımcı aksesuar ise su ve toza karşı kayıt cihazlarının korunmasını sağlayan özel kılıflar. Özellikle su altı çekimleri için de kullanılan bu kılıfların fiyatları da kayıt cihazı kadar pahalı olabiliyor.

Go-Pro Aksiyon kamerası için Çeşitli Montaj aksesuarları

Başı koruyucu kasklara, tekerleklere, hava araçlarına, aklınıza gelebilecek her yere kayıt cihazlarının montajı için kullanılan askı aparatları da en önemli yardımcı ekipmanlardan. Örnek vermek gerekirse araç içi çekim yapacaksanız cama veya koltuğa kameranızı sabitlemeniz için askı aparatları kullanmanız kaçınılmaz.

Şarj aletleri, taşınabilir bataryalar, hafıza kartları, uzatma kabloları, kamera, bilgisayar ve mikrofonların birbirlerine bağlanabilmesi için gerekli her şey yardımcı ekipman sınıfında. Elbette her ekipmana sahip olmak zorunda değilsiniz. Eğer sosyal medya için görsel içerikleri üretip para kazanmak derdinde iseniz o zaman para kazandıkça ihtiyacınız doğrultusunda gerekenleri almalısınız. Böylelikle ayağınızı yorganınıza göre uzatmış ve bütçenizi de aşmamış olursunuz.

Sonuç olarak sosyal medya için görsel içeriklerin oluşturulması işinde de ciddi bir yatırım yapmak gerekebiliyor. Bu gereksinimler sizin potansiyeliniz doğrultusunda değişiyor. Bütçenizi de zaten sizin potansiyeliniz belirliyor. Sosyal medyada ürettikleri birbirinden ilginç ve farklı kesimlere hitap eden içeriklerle gündemde kalan fenomenlerin hemen hemen hepsi ilk defasında eksiksiz olarak işe başlamadı. Bazen de içeriklerinizin insanlara neler hissettirdikleri önemli olabiliyor.

Bir yazıda daha sona gelirken bu yazının en son satırına kadar okunduğunu umut ediyorum. Keyifle kalın, sağlıcakla kalın.

 #evdekalTürkiye , #sosyalmedya #Covid-19 #corona

Yazar: ishana

2014 yılından beri keyifle.net sitesinin hem yazarı, hem yöneticisi olan ishana, bilişim teknolojileri alanında 1995 yılından beri eğitimler vermektedir.

6 thoughts on “Sosyal Medya için İçerik Üretme Ekipmanları

  ersin kemerli

  (22 Haziran 2020 - 22:03)

  yazınızı beğendim.bir de sosyal medya için içerik üretme ekipmanlarının kullanımları ile ilgili bilgi de verseydiniz. sitenizi genel olarak incelediğimde bir çok konuda yazılarınızın olduğunu gördüm. daha detaylı bilgiler veren yazılarınızı da bekliyorum. iyi günler.

  Tarık

  (30 Temmuz 2020 - 13:16)

  sosyal medya içerikleri üretmek için bu ekipmanları almak için acele etmemek lazım. eğer gerçekten içeriklerinizin nitelikli olduklarına inanıyorsanız o zaman temel düzeyde ekipmanla işe başlamalısınız. Çünkü bu ekipmanların maliyetleri oldukça fazla ve uzun süre içeriklerinizden bir gelir elde etmeyecekseniz sizi maddi açıdan zorlayabilir.

  Ahmed

  (22 Ekim 2020 - 02:36)

  Magnificent goods from you, man. I have be mindful your stuff
  prior to and you’re just extremely great. I really like what you have obtained right here,
  certainly like what you are stating and the way in which
  you assert it. You make it enjoyable and you continue to take care of to
  keep it sensible. I cant wait to learn much more from you.
  That is really a great website.

   ishana

   (23 Ekim 2020 - 11:52)

   Thanks a lot. I want to see you visiting my website and comment about my contents. I want to product helpful contents for everyone.

  Luisa

  (29 Haziran 2021 - 05:09)

  You really make it appear really easy together with
  your presentation but I in finding this topic to
  be really something that I believe I might by no
  means understand. It seems too complex and extremely huge for me.
  I am taking a look ahead on your next publish, I’ll try
  to get the hang of it!

   ishana

   (6 Temmuz 2021 - 23:11)

   hi luisa. it’s easy if you want.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.