Sonunda Memur Reformu! Performansa Dayalı Sistem Geliyor.
Memur Reformu

Devlet memurluğu günümüzde en popüler meslek. En azından “sırtını devlete dayamak” deyiminin esin kaynağı. Sonunda bu mantalitenin devlet için en büyük kazık olduğunun farkına varan devlet, memur reformu yaparak performansa dayalı sisteme geçiyor.

Peki ne demek performansa dayalı sistem? Performansa Dayalı sistem amirler ve hizmet alanlar tarafından değerlendirilen performansın yüksek tutulması esasına dayanıyor.

Yani yılsonunda yapılan değerlendirme sonucunda memurda performans düşüklüğü varsa veya gerekli kriterleri sağlayamıyorsa performansını artırmak için hizmet içi eğitim, kurs veya maaş artışının minimum düzeyde tutulması gibi yaptırımların uygulanması düşünülüyor.

En azından performansını yüksek tutabilmenin yollarını memurun düşünmesi gerekecek. Performans düşüklüğü süreklilik arz eden memurların ilişiklerinin kesilmesi de gündemde.  Bu tür performansa dayalı bir sistem ile devlet memurlarının hizmet esnasında daha dikkatli ve verimli olması planlanıyor.

Öğretmenler de dâhil olmak üzere kendisini yetiştiremeyen, geliştiremeyen, topluma faydası olmayan memurların devletin iş ve işlemlerinin sürekliliğini olumsuz etkilediği muhakkak.

Devlet memuru olmak ta, memur kalmak ta zorlaşıyor. Bu konuda mevzuat sağlıklı yürütülürse ve bürokratlar da değerlendirmelerini sağlıklı yaparsa, verimsiz personel kayırılmazsa, kısacası herkes işini hakkaniyetle yaparsa neden devlet kurumlarından verim alınmasın ki.

Eğitim alanında düşünecek olursak devlet okullarındaki bilgi birikimi ile özel okulların iş disiplinini bir araya getirdiğinizde kalitenin verimliliğin bir nebze olsun artacağını düşünüyorum.

Sağlıklı ve keyifli bir ömür dileği ile.

Çalıma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Müezzinoğlu’nun açıklamalarını okumak için TIKLAYINIZ
21 yorum

    • Evet haklısınız. Statü olarak değerlendirilmesi gerekir teknik olarak. Halk arasında memur olmak deyimingeçtiği için ben teknik kısmına pek dikkat etmedim yazımı yazarken. Uyarınız için teşekkürler.

  1. Yıllardır mobbing yapılıyordu kimsenin bir müdahalesi olmuyordu. Torpili olanlar paşa gibi olmayanlar da stress içinde çalışmalarını sürdürüyordu. Eğer bu sistem gerçek olacaksa harika 🙂

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*