Sınavsız Geçiş Kalktı Gözümüz Aydın!

Meslek lisesinden mezun öğrencilerin kendi alanları ile ilgili önlisans programlarına diploma notu ile geçmelerini sağlayan Sınavsız Geçiş sistemi, geçen sene yapılan açıklama ile kaldırılmıştı. 2017 yılında mezun olacak olan öğrencilerin bu sene sınavsız geçiş ile ilgili tereddütlerine binaen açıklamalar gecikmedi.

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamalar sonrasında bu yıl önlisans programlarını tercih edecek olan öğrencilerin YGS sınavına girip belirli bir barajı geçmeleri gerekiyor. Bununla birlikte okuldaki başarılarında yerleştirme esnasında ek puan olarak etki edecek.

Yıllardır sınavsız geçişin kalkmasını destekleyen biri olarak sistemin en sağlıklı şekilde uygulanmasını diliyorum. İnşallah öğrenciler ve veliler mağdur olmazlar. Yıllardır öğrencilerin sınavsız geçiş sistemi ile önlisans sistemine dahil olmalarının meslek liselerinde öğrencilerin derslerinde başarılı olma yönünde kaygı taşımadıklarını dile getiriyordum. Bu sebeple meslek dersleri de dahil olmak üzere bir boşvermişlik alış başını gidiyordu.

Elbette üniversitelerin ilgili birimlerindeki öğretim üyelerinin de feryatları oldukça etkili olmuşa benziyor. Liseden herhangi bir bilgi birikimi veya mesleki yeterlilik sahibi olmadan meslek yüksek okuluna geçen öğrencilerin meslek yüksek okullarını lise zanetmeleri de normal.

Bu yazıda bahsettiğimiz lise öğrencileri ifadesi ile bütün öğrencileri kastetmediğimi bilmenizi isterim. Zaten bilinçli öğrencilerimiz kendilerini YGS, LYS, KPSS gibi sınavlara hazırlayarak, gerekli rehberlik hizmetlerinden faydalanarak geleceğe yönelik kaygılarını fazlasıyla belli ediyorlar.

Milli Eğitim Bakanlığımızın bu kararını mutlulukla karşılıyorum. Yanlışın neresinden dönülse kardır. Keyifli, mutlu ve eğitim dolu bir ömür dileğiyle….