şevketi bostan

Şevketi Bostan ve Böbrek Taşları

Şevketi bostan Akdeniz ülkelerinde yetişen, Akdeniz mutfağında sık kullanılan aynı zamanda da ilaç yapımında kullanılan bir bitkidir. Ülkemizde Ege Bölgesinde kültür bitkisi olarak yetiştirilmekte ve piyasaya sürülmektedir. Ülkemizde Ege mutfağının vazgeçilmezleri arasındadır.

Akdeniz bölgesinin nemli ve güneşli bölgelerinde boş tarlalarda veya çayırlarda kendiliğinden yetişen Şevketi bostan dikenli yapısı ile pek de güzel görünmemekte. Papatyayı andıran iri sarı çiçeklerinin seyri ise bir başka güzel.

Yemeğini yapanlar ve yiyenler bu dikenli bitkiyi toplamaya ve ayıklamaya değeceğini söylüyorlar. “

“Temizlerken eldiven kullanarak temizlemelisiniz. Kökleri havuca benzeyen bu bitkinin köklerini ve yapraklarını yiyebilirsiniz.

Çürümüş kısımlarını iyice ayıkladıktan sonra kök kısmının ortasında kalan sert bölümü atın gerisini ince ince dilimleyin ve limonlu suda bekletin.

İster etli, isterseniz zeytinyağlı pişirin. En meşhur tarifi ise Girit Türklerinin Kuzu Etli Şevketi bostan tarifidir.

Kurutup çayını bile yapanlar mevcut.

şevketi bostan

Şevketi Bostan İle Nasıl tanıştım ?

Geçen ay sağ böbreğimde bulunan 1.5 cm büyülüğünde taşı düşüremediğim içiçn cerrahi bir operasyon geçirdim. Daha sonra haberi olanlar bana şevketi bostan özünden yapılan bir hapın olduğunu, alman menşeili olduğunu ve büyük taşların ağrısız sancısız düşürülmesine yardımcı olduğunu söylediler. Burada ilacın adını yazamıyorum çünkü hem yasal olarak suç hem de denemedim. Ayrıca gaz söktürücü olarak da oldukça etkili imiş.

Ben de bitki hakkında biraz araştırınca annemin biz küçükken sık sık pazardan alıp bize yedirdiği ot olduğunu öğrendim. Anneme teşekkür ediyorum. Hatta semt pazarında bu otun satıldığını ve fiyatının oldukça pahalı olduğunu bana söylediğini hatırlıyorum.

Sağlık önemli olduğu kadar, pek de dikkat etmediğimiz bir değer. Sağlığımız ile ilgili problem yaşadığımız zaman aklımız başımıza geliyor.

Keyifle ve sağlıkla kalın.

 

 

Yazar: ishana

2014 yılından beri keyifle.net sitesinin hem yazarı, hem yöneticisi olan ishana, bilişim teknolojileri alanında 1995 yılından beri eğitimler vermektedir.

10 thoughts on “Şevketi Bostan ve Böbrek Taşları

  Selim Sarı

  (20 Kasım 2018 - 22:01)

  merhaba. şevketi bostan, kuzu kulağı, semiz otu, ısırgan otu gibi otların sağlıklı yaşam için bol bol tüketilmesi gerektiğini belki de bin yıllardır otacılar, kocakarılar, aktarlar ve doktorlar tavsiye ediyor. hayatın hemen hemen her döneminde insanların herhangi bir hastalıkla karşılaşmaları muhtemel. bununla birlikte sağlıklı beslenen insanların hasta ziyaretinden başka hastaneye gitme ihtiyaçları olmadığı hikayeleri çok duymuşluğum var. siz siz olun sağlıklı beslenin.

  ishana

  (28 Kasım 2018 - 22:08)

  aslında bitkilerin sağlık alanında kullanılmasının çok önemli olduğuna inanıyorum. geçenlerde kulaklarımda tıkanıklık ile ilgili KBB uzmanına gittim. bana özel karışım bir kulak damlası verdi ama güvenilir bir eczaneden yaptırmamı söyledi. nedenini sorduğumda ise bazen etken maddelerden birisini koymayı unuttuklarını hatta verdiği ilaç yerine oksijenli su veren bile olduğunu söyledi. ilaç endüstrisinin aslında büyük bir gelir kaynağı olduğunu piyasada satılan ilaçların genelde etkilerinden çok ya etkilerinin olduğunu ve bir çoğunun kullanılmamasının daha sağlıklı olduğunu söyledi. Bitkisel ilaçların kullanımı ile ilgili yasal düzenlemelerin acilen yapılması gerektiğini böylelikle aktarların da ilaç endüstrisinde daha etkin olabileceğini konuştuk. güzel ve gerçeklere değindiğimiz bir sohbet oldu. Sonuç olarak hemen hemen her hastalığın bitkilerle ve doğal yollarla tedavi edilebileceği gerçeğini unutmamak lazım. Bütün hastalara Allah (c.c.) ‘tan şifa dilerim.

   Aslı

   (19 Ocak 2022 - 08:54)

   Merhaba ,sizinle buranın dışında nasıl iletişime geçilir bir fikrim yok ama .Bir tanıdığım sürekli bu sağlık sıkıntısı ile zor durumda,mümkünse Alman menşei’li ilacın ismimi bana özelden yazabilir misiniz?çok büyük dua alırsınız🍀🕊️🎗️

    ishana

    (20 Ocak 2022 - 00:41)

    Eposta adresinize bakınız. İyi günler

  aktassa

  (9 Aralık 2018 - 00:34)

  Böbrek Taşları ve bitkisel tedavisi konusunda çok hassasım. Bitkiler ve hastalıkların tedavisi konusunda yazıda zaten kısaca bilgi vermişsiniz. Modern tıp dediğimiz olgu da zaten ilaçların doğadan ürünlerle yapılmasına dayanmıyor mu ki? Örneğin sarımsak bilinen en güçlü antibiyotik, kan sulandırıcı. Konumuz ile alakalı olarak da mısır püskülü, şevketi bostan, kiraz sapı, Maydanoz ve limon karışımı. Bunlar da en bilinen böbrek taşı düşürücü ve idrar yolları enfeksiyonunu tedavi edici bitkiler.
  Ben de taşımı düşürdükten sonra tekrar etmemesi adına şevketi bostan ve böbrek taşı ilişkisini daha detaylı inceleyip uygulayacağım.

  Tansiyon Hakkında Herşey

  (13 Ocak 2019 - 17:58)

  böbörek taşları ile ilgli sıkıntıların tansiyonu dengesizleştirdiği biliniyor. bununla birlikte böbrekten mesaneye giden yolda olantaşlar böbrek iç basıncını artırarark tansiyonun düşmesine sebep oluyor. İdrar yolları enfeksiyonlarına ayrıca dikkat etmek gerekiyor. Biz egeliler Şevketi bostanın çok severiz. bol bol tüketiriz. Bununla birlikte zeytinyağı da tüketimeyi severiz. Sızma zeytinyağı da böbrek taşlarına karşı etkili.
  Şevketi bostan, avokado yaprağı vb. bitkisel tedavilerin kullanılmasını kesinlikle onaylıyorum. İlaç endüstrisinin zoruyla köle haline gelmiş olan doktorlarımızın bir an önce bu boyunduruktan kurtulmalarını diliyorum..

  Halil

  (13 Mayıs 2019 - 16:21)

  Böbrek taşı problemi gerçekten çok can sıkıcı bir problem ağrıları vs. çekilmez bir rahatsızlık bunlar keşke hızlı bir çözümleri olsa bunların kolaylıkla atlatabilse insanlar, sizin önerilerinizide uygulayacağım bakalım. Bu tarz bilgiler öğrenmek gerçekten çok önemli yoksa o ağrıları çekmek zorunda kalıyoruz 🙂

  Mehmet CIVLAN

  (27 Nisan 2022 - 23:44)

  Değerli fikirleriniz için teşekkür ederim.Benim sol böbrekte 18 mm ve 28 mm olmak üzere 2 adet taş var. Alman menşei’li ilacın ismimi bana özelden yazabilir misiniz? Çok zor durumdayım.Yazarsanız çok ama çok sevinirim.

   ishana

   (29 Nisan 2022 - 02:42)

   Merhaba. 18 ve 28 mm taş için idrar yollarını genişleten ve bu taşları idrar yoluna sokan ilaçlardan çok lazer ile kırdırma daha sağlıklı olacaktır. Benim sağ böbreğimdeki taş idrar yoluna girmiş ve tıkamıştı. bu yüzden acil olarak lazer ile kırdırmak zorunda kaldım. Yoksa böbreğimi kaybedecektim.
   Bu konuda doktorunuzu dinlemeniz çok önemli.
   Geçmiş olsun.

  metin

  (6 Temmuz 2022 - 23:57)

  alman menşeli hapın ismini rica edebiilir miyim mailime sizden. sağolun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.