Opel Meriva 1,3 cdti

Sen Neymişsin Meriva?

Yine bir iki ay kullandığım otomobillerimden Opel Meriva’dan ve kronik sorunu olan EPS sorunu ndan bahsedeceğim. 2001 Model Astra Edition marka otomobilimi sattıktan sonra bir dostumun  Merivasını satın aldım. Meriva 2005 Model 1.3 cdti Essentia idi. 65000 km’de olan Meriva oldukça diri idi. Aldığım kişi de ailesi ile kullanmış ve aracın bütün bakımlarını serviste yapmıştı. Meriva nın koltuğuna oturduğumda işte beni arabam dedim.

Çünkü koltuk en yüksek pozisyonda bile tavan mesafesi oldukça iyi idi. Oturma pozisyonunun yüksek olması karşıdan gelen araçların farlarından gözlerimi koruyordu. ayrıca aracın arka koltuklarındaki diz mesafesi bagajın genişliği, yerden yüksek olması hemen  hemen bütün özellikleri beni mest etmişti.

Aracı ilk aldığım gün EPS arızası vermesini yadırgamıştım. Aracı oto elektrikçilere götürdüm. Servise götürdüm. fakat herhangi bir sorun yok dediler. En son internette araştırdıktan sonra anladım ki Merivalarda sık karşılaşılan sorunlardan birisi imiş. EPS ışığı yanıyor ve direksiyon çok sertleşiyor. Direksiyon kutusunun içideki bir iki parçanın dayanıksız yapılmasından kaynaklanan bu sorunun çözüm maliyeti ise 1000 TL civarındaydı.

Ben bu arızayı sık sık yaşadım. 2-3 aylık bir dönemde bu sıkıntılarda karşılaşmak beni oldukça soğuttu. Yakıttan ve motor performansından herhangi bir şikayetim yoktu. Sadece direksiyonun bazen yolda giderken ya da ilk çalıştırdığımda sertleşmesi haricinde başka bir sıkıntı yaşamadım. Özellikle bir iki defa il dışına seyahatlerimde oldukça rahat ettim.

Peki bu EPS sorunu ne? EPS sorunu direksiyon kutusunda bir iki parçanın kırılması sonucu aracın denge sensörlerinin işlevini kaybetmesi. Bu yüzden de EPS arızasını veriyor. Elektrikli servo motorlarla direksiyonu çevirme özelliğine sahip olan bu sistem sık sık arıza yapabiliyormuş. Aynı sistemi kullanan diğer Opel modellerinde pek karşılaşılmıyormuş. Lakin Merivanın kronik sorunu olmuş artık EPS sorunu.

Sizin de böyle bir sorununuz varsa en yakın yetkili servisten yada güvendiğiniz servisten tamir kiti ile direksiyon kutusunu tamir etmesini isteyin. Mutlaka bir çözüm bulunacaktır.

Cezasız, kazasız, Belasız bir yaşam dileği ile.

Yazar: ishana

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.