Sakın Pes Etmeyin!

Hayatınız boyunca bir şeyler başarmak için çabaladınız ve halen başaramadığınızı düşünüyorsanız eğer sakın pes etmeyin. Boşa gittiğini düşündüğünüz çabalarınızı size tecrübeler kattı ve bu tecrübeleri artık sizden sonraki nesle aktarmalısınız.

En güzel ve yorucu öğrenme yöntemlerinden birisi de deneme-yanılma yöntemidir. Doğumdan ölüme insanların birçok safhada başvurduğumuz bu yöntem o kadar değerli bir yöntemdir ki hayatımızdaki izleri, bizim torunlarımıza anlatacağımız o kıymetli ve sürükleyici hayat hikâyemizin temellerini oluşturur.

Başarılı insanların nasıl başardıkları ile ilgili mülakatlarda başarana kadar denedim benzeri cümleler kurduklarını okumuşsunuzdur. Aslında bu tür insanların bile denemeleri esnasında umutsuzluğa düştükleri, pes ettikleri, dışardan bir insandan görüş aldıkları olmuştur.  Bu tür sıkıntılı dönemlerde başarılı insanların motivasyon için bazı yöntemler uyguladıkları bilinmekte.

Başarı İçin Önemli Etkenler

 • Psikologlar başarı için motivasyonun öneminden bahsediyorlar. Yani bir hedef, bir amaç kısaca vizyon olmalı. Yaptığımız çalışmaların amacını bilmemiz ve bu yönde çalışmalarımızı sürdürmemiz gerekiyor. Hedef belirlemek başarının ilk basamağı diyebiliriz.
 • Planlı çalışmak başarının temellerinden birisi. “En kötü plan bile plansızlıktan iyidir.” düsturu ile kendinize iyi kötü bir plan yapmalı ve bu planı uygulamaya çalışmalısınız.
 • Bilmediğiniz konularda sormaktan çekinmeyin. Bir konuda bilgi sahibi değilseniz araştırırsınız, ulaşamıyorsanız sorarsınız. Sormaktan çekinme kibrinden kurtulmanız gerekiyor.
 • Ekip çalışması başarının faktörlerinden. Çalıştığınız iş, proje vb. her neyse sadece sizin kaldıramayacağınız kadar büyük ise destek almanız daha sağlıklı olabilir. Projelerinize ortaklılarınızı sağlıklı kurmanız, ekibiniz ile bütün detayları planlamanız ve kontrol mekanizmasını sağlıklı işletmeniz başarıyı getirecektir.
 • Hırsın fazlası zarar. Bütün dünya tarafından kabul görmüş olan bu cümlenin başarı için söyleneni ise “Başarı için kararında hırs gerekiyor.” olabilir. Zaten başarmak için hırslanmak da bir motivasyon yöntemidir.
 • Finansal sorunlar bir çok projenin başarılmadan hemen önce yarım kalmasına sebep olmakta. Finansal sorunlarınızın çözümü için proje geliştiriyorsanız eğer sponsorlar bulabilirsiniz. Günümüzde bir çok girişim melek yatırımcılar sayesinde bizlere ulaşıyor.

Aslında Sakın Pes Etmeyin derken sosyal hayatta da umutsuzluğa kapılmamak gerektiğinden bahsediyoruz. Sosyal ilişkilerin düzenlenmesinde, evliliklerin yürütülmesinde, çocukların yetiştirilmesinde, eğitim hayatının sürdürülmesinde, kısaca hayatınızın Sürekliliği için Sakın Pes Etmeyin!

Bu yazımda sizlerle her türlü başarı için gerekli birkaç faktörden bahsettim. Bir başka yazımda görüşmek üzere Keyifle kalın.

Yazar: ishana

2014 yılından beri keyifle.net sitesinin hem yazarı, hem yöneticisi olan ishana, bilişim teknolojileri alanında 1995 yılından beri eğitimler vermektedir.

3 thoughts on “Sakın Pes Etmeyin!

  tankut erçetin

  (22 Mart 2018 - 14:17)

  zaten başarılı insanların yapısında pes etmeden sabırla çalışmak, yine çalışmak ve yine çalışmak var. bu çalışma temposunun içerisinde ailesini ve sevdiklerini ihmal etmemek de varsa ekstra bonus oluyor. Çalışın gençler.

  ozlemsaglam

  (5 Nisan 2018 - 19:15)

  Hayatın insana ne zaman neler getireceği hiç belli olmuyor ve eğer başarılı olmak istiyorsanız asla pes etmemek gerek .

  ali tan

  (26 Nisan 2018 - 17:15)

  Umudunu kaybetmemek, azimli olmak motivasyon açısından çok önemli. Pes etme düşüncesi aklında belirdiği an zaten o işe karşı tüm motivasyonun düşüyor, o noktadan sonra başarılı olmak çok zor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.