ruhu dinç tutmanın yolları

Ruhu Dinç Tutmanın Yolları.

İş yaşamında olsun özel hayatta olsun sağlıksız insan ilişkileri sizi strese sokuyorsa eğer, uzun vadede vücudunuzda kırgınlık, hasta olmamanıza rağmen hasta gibi hissetmeniz veya isteksizlik başladıysa stres ruhunuz yorulmuş olabilir. Ruhunuzun dinç olması zaten sizin fiziki faaliyetlerinizin en üst seviyeye çıkmasını sağlar. Çevrenizdeki insanlar size ne kadar neşeli, enerjik, hareketli olduğunuzu söylüyorlarsa bu biraz da ruhunuzun dinç olması ile alakalıdır.

Ruhu dinç tutmanın yollarından birisi tebdil-i mekândır. Yani ortam değişikliği. Gün içerisinde bile sürekil oturduğunuz koltuğu, masayı yada  işe gider gelirken sürekli kullandığınız güzergahı değiştirmeniz bile size değişik bir  enerji verecektir. Bunun dışında hafa sonları farklı bir yere gitmeniz, kısa süreli tatiller yapmanız, köydeki akrabaları ziyaret etmeniz bile büyük farkındalıklar oluşturacak ve rahatlamanızı sağlayacaktır.

Çalışmayan veya ev-ofis tarzı çalışanlar bile bazen değişikliğe ihtiyaç duyabilir. Evde eş, ev işi veya çocuk olsun sürekli bunaltan bir ortamda iseniz mutlaka mekan değişikliği yapmalısınız. Bir iki gün baba evine seyahat hem çocukların akraba ilişkilerini güçlendirir hem de  sizin nefes almanızı sağlar. Bunun sağlıklı olabilmesi için eşiniz ve ailenizle herhangi bir problem olmamalı ki nefes almaya giderken nefessiz kalmayın.

Kendinizi şımartmak ta dinlendirici ve dinçleştirici etkiye sahiptir. Bol köpüklü bir küvet keyfi, tek başına veya değer verdiğiniz ve sizi germeyecek arkadaşlarla bir akşam yemeği, bowling vb gibi grup oyunları da sizin kendinizi iyi hissetmeniz için iyi bir yardımcı olabilir.

Sinema / tiyatroya gitmek, sevdiğiniz bir sanatçının konserine gitmek,  trekking yapmak, spro salonunda terlemek dinlendirici etkiye sahip diğer faaliyetler. Elbette her zaman daha iyisi vardır fakat o anda fırsatı değerlendirmek en önemlidir.

Bir hobiyle uğraşmak ruhu dinç tutmanın yollarından birisi. Avlanmak, maket uçak yapmak, koleksiyonculuk, motosiklet veya araba ile off-road yapmak hem zevkli hem de uzun süreli hobiler. Tabii maliyetleri sizi pek etkilemeyecekse.

Evinizden çıkmadan da ruhunuzu dinlendirmenin stresten uzaklaşmanın yolları yok değil. Bütün herkes uyuduktan sonra, güzel bir abdest aldıktan alarak güzel kıraati ile ön plana çıkmış bir hafızın sesinden Kur’an-ı Kerim  dinlemek ve takip etmek; yada loş ışıkta huşu içinde namaz kılmaya çalışmak, kaçırdığımız namazları kaza etmek. Bu faaliyetler de  ruhu dinlendiren en güzel faaliyetler bana göre. Tabii hem namaz kılıp hem de tatile gitmek daha güzel olabilir.

Yazımı okuduğunuz için teşekkürler.

Yazar: ishana

2014 yılından beri keyifle.net sitesinin hem yazarı, hem yöneticisi olan ishana, bilişim teknolojileri alanında 1995 yılından beri eğitimler vermektedir.

2 thoughts on “Ruhu Dinç Tutmanın Yolları.

  Ballı Soprano

  (1 Nisan 2017 - 18:46)

  Sizi yoran, üzen, sizden enerji çalan insanlar bir nevi enerji vampiri. Uzak durmak lazım.

   ishana

   (1 Nisan 2017 - 23:24)

   Evet. Uzak durmak veya uzaklaştırmak. Psikolojik olarak bir savunma mekanizması geliştiriyor insan kendince.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.