Reklam Gerçekten Önemli mi?
Bu alana reklam verebilirsiniz

Bu alana reklam verebilirsiniz

2016 yılında en çok hatırlanan Reklam anketinde Türk Telekom firmasının Avea, TTNET ve Türk Telekom Firmaların birleşmesi  ve Ronaldo ile çekilen 4,5 g reklamlarıydı. Bununla  beraber 2016 yılında iletişim kategorisinde en fazla tartışılan firmaların başında da Türk Telekom gelmekte.
Elbette reklam yaptığınız işleri ve verdiğiniz hizmetleri insanlara hatırlatmak için iyidir.  Bu yüzden reklam sektörü her yıl giderek büyüyor ve kendisini geliştiriyor.

Bu yazıda asıl bahsetmek istediğim konu reklamsız bir firma başarılı olabilir mi?  Yıllardır  öğle yemeklerini yediğimiz bir Mustafa Ustamız var.  Mustafa usta pide ve şiş konusunda oldukça iyi bir esnaf.  İşyeri bulunduğumuz şehirde oldukça işlek bir cadde üzerinde ve verdiği hizmetin herhangi bir yerde, gazetede, internette reklamı yok.

Daha doğrusu Mustafa Usta reklam için para ödemiyor.  Bedava reklam olur mu hiç dediğinizi duyar gibiyim.  Elbette bedava reklam olabilir.

Biraz açalım.  Biz Mustafa Ustanın işyerine gittiğimizde veya sipariş verdiğimizde mutlaka birilerine bahsediyoruz.  Veya yediğimiz yemeklerin kalitesini sosyal medya üzerinden arkadaşlarımıza paylaşıyoruz.  Bu aslında Mustafa Ustanın kalitesinin kendisini bedava reklam etmesidir.
Elbette sosyal medyada fenomen olan hesaplarımız yok ve biz de bu konuda Mustafa Ustadan para talep etmiyoruz.

Bu sistem kalitenin kendisini reklam etmesidir.  Bu süreç uzun bir süreç olması ile birlikte çok eski bir yöntemdir.

Bununla beraber Mustafa Ustanın reklama elbette ihtiyacı var.  Ve verdiğinde işleri daha da iyiye gidecektir.   Kaliteli işin  reklama ihtiyacı yok  anlaşılmasın. Elbette reklam çağımızda olmazsa olmaz bir araç.

Toplumumuz kaliteli, kalitesiz her türlü hizmetin reklamını iyi veya kötü yapıyor.  Bununla ilgili sosyal ilişkilerin sağlamlığı da oldukça önemli bir faktör.Bu yazıda reklam konusuna farklı bir bakış açısı ile bakmaya çalıştım.

Bir başka yazıda görüşmek dileğiyle.
21 yorum

  1. Yahudilerin, bir iş kurarken planladıkları bütçelerinin 4/3 ünü reklama ayırmalarını göz önünde bulundurduğumuzda, ne denli önemli olduğunu görebiliyoruz.

  2. reklam tabiki önemli. webmasterların ekmeği reklamlar diyebiliriz. bunu yahudiler eğer keşfettiyse ve gerçekten paralarının büyük bir bölümünü reklama veriyorsa, bu işte bi iş vardır demektir.

  3. Bence reklam çok önemli rahmetli sabancı bile demişki 10 lira parayla sıfırdan girdim yine aynı servete kavuşurum. 10 liranın 9 lirasını reklama veririm demiş 🙂

    • Evet reklama önemli bir bölüm ayırdım. Elbette para olmazsa olmaz bir meta değil. bununla birlikte yaşam kalitesinin artırılması için kullanılabilecek bir araç. Zaten amaç olsaydı hayatın anlamı kalır mıydı?

  4. Maalesef hepimiz Mustafa usta gibi şanslı değiliz. 🙂 Özellikle internet ortamında faaliyet gösteren herkesin kesinlikle reklama ihtiyacı var ve bu ihtiyacın karşılanabilmesi için ise belli bir bütçe ayırmak şart. İstersen daha hiç kazanç sağlamıyor ol, ama yine de cebinden de olsa ödeme yaparak reklam yapmak ve hizmet satın almak zorunda kalıyorsun.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*