Projelerinize Finansman Bulmanın En Eğlenceli Yolu – KickStarter

Merhaba.

Bu yazıda  gerçekleştirmek istediği projelerini finansman sorunları yüzünden rafa kaldıran girişimci ve mucit arkadaşlarımız için bir umut ışığını göstermek istiyorum. Aslında belki de defalarca projelerinizi finansman yüzünden ertelemiş olabilir, yada projenizin imalat aşamasında bırakmak zorunda kalmış olabilirsiniz. İşte size en güzel finansman bulma yöntemi: Kickstarter.

http://www.kickstarter.com

Peki nedir bu Kickstarter?

Kickstarter bu yıl 5. yaşını kutlayan bir topluluk finansmanı ortamı. Bu platformda proje sahipleri projelerini sergilerken, bağışçılar da beğendikleri projelere finansman desteği sağlıyor.  Filmden sanata, teknolojiden sosyal projelere kadar bir çok alanda projelerin ücretsiz olarak sergilendiği bu platforma dünyanın her yerinden proje kaydı yapılabiliyor.

Kickstarter yenilikçi fikirleri olan ancak bütçe konusunda sıkıntı yaşayan proje geliştiricisi ekipler ile, ilgi duyduğu alanda sadece trendleri takip etmekten fazlasını yapmak isteyen “early adopter” olarak da bilinen “ilk sahipleniciler” arasında bağlantı sağlıyor. Burada finanslamaya açılan projeler, kullanıcıların desteğiyle hedefledikleri bütçeye ulaştıklarında dünya gerçekleştirilmiş yeni bir  fikir kazanıyor.

Nasıl Kullanılır ?

Proje yayınlamak isteyen kullanıcılar ilk önce ücretsiz bir hesap açıyor. Daha sonra sitede bulunan START butonuna basarak projelerini yayınlamaya başlayabilirler. Tabii ki ilk önce kategori, beklenen finansman miktarı, süre ve diğer proje bilgilerinin detaylı olarak girilmesi gerekiyor. Eğer projenin çalışan bir prototipi veya görseli varsa burada yayınlamak finansmanın birikmesi için oldukça önemli bir reklam olacaktır.  Yatırım yapılması gereken miktar ve bunun karşılığında sunulacak ödül tamamen proje sahibi tarafından belirleniyor. Bu ödül üretilecek ürünün veya hizmetin bedelinden  bir miktar indirim şeklinde olabilir.

Projelerinize Finansman Bulmanın En Eğlenceli Yolu - KickStarter

Peki gerçekten insanlar bu projelere para yatırıyor mu?

Evet. 5 milyondan fazla projeye 1 milyar dolardan fazla finansman sağlanmış ve halen sağlanıyor. Kickstarter firması da gerçekleştirilen her projeden % 5 gibi bir komisyon alarak ayakta durabiliyor.

Eğer sizin de bir projeniz varsa ve finansman problemi yaşıyorsanız Kickstarter’i bir deneyin derim. değişik alternatifleri olsa da en eski  ve etkili olanı Kickstarter. Bütün projelerinizin bol finansmanlı olması dileği ile…