Programlama Öğrenme de İzlenecek Yöntem Nasıl Olmalı?
Programlama Öğrenme, genelde insanların gözlerinde fazlasıyla büyüttükleri bir olgu. Bunun sebeplerinden belki de en önemlisi bilgi eksikliği. Bilgi eksikliği programlama öğrenme sürecinde kişinin özgüvenini etkiliyor.

Bir Web eğitmeni olarak öğrencilerime programlama öğrenirken sürekli moral veriyorum. “Siz yaparsınız. Başaracaksınız. Sonunda çok başarılı insanlar olacaksınız” şeklinde motive edici sözleri sık sık kullanıyorum.

Bununla birlikte kendi başınıza programlama öğrenmek istiyorsanız eğer, ilk önce programlama dilini belirlemeli ve bu dil ile ilgili kaynakları elde etmelisiniz. Bununla birlikte programlama dilini yazacağınız bir geliştirme ortamı yani editörünüz olmalı.

Bu arada programlama öğrenme sürecinde sık sık hata yapacaksınız. Hata yapmadan öğrenme süreci tam olarak gerçekleşmiyor. Öğrendiğiniz bilgileri geliştirme ortamında denerken yaptığınız hataları düzeltmeyi de öğreneceksiniz. Bu sürecin tam ve sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilmesi için sizin sabrınızın da üst düzeyde olması gerekiyor.

Hemen ilk günden bir programcı veya geliştirici olmayacağınızı bilmeniz ve sabırla denemelere devam etmeniz en önemlisi. Biz eğitimciler de öğrencilerimize uygulamalar yaptırırken önceki derslerde verilen bilgilerle birleştirerek öğrencilerin bilgiyi kullanmayı öğrenmelerini de sağlamaya çalışıyoruz.

Siz de denemelerinizde önceki bilgilerinizin üstüne eklemeler yaparak devam edin. Böylelikle önceki temel konular pekişmiş olacak hem de daha az hata yapacaksınız.

http://keyifle.net/programlama-ogrenme-de-izlenecek-yontem-nasil-olmali/

Programlama öğrenme isteği zaruretten dolayı gerçekleşmiş ise daha verimli bir öğrenme olacaktır. Psikolojik olarak öğrenme, zorunluluk halinde gerçekleşiyorsa ve devamında kullanılıyorsa kalıcı oluyor. Mesela bir yazılım şirketinde işe alındınız ve Java öğrenmeniz gerekiyor. Java öğrenme sürecinizin sonunda sürekli kullanma da olacağı içim Java diline hâkimiyetiniz giderek artacaktır.

Programlama öğrenme sürecinde uygulama yapma çok önemlidir. Bu yüzden sık sık uygulamalar yaparak kendinizi hem geliştirir hem de öğrendiklerinizi kolay kolay unutmazsınız.

Öğrenme sürecinizin sağlıklı, verimli ve Keyifle geçmesi dileğiyle.
28 yorum

  1. programcılık çapa isteyen bir iş aslında var olan kodu al yenile yaz filanla olmaz aslında. birazcık kendinize zaman ayrıp yaparsanız bir şeyler kazanıp ilerlersiniz.

    • evet sabır erdemi herkeste yok. zaten sabır erdemine sahip insanların hayatın her alanında mutlu olabileceklerini gördüm. bütün programcılara bol sabır diliyorum.

  2. 2 Yıldır haşır neşirim programlama ile ama bir türlü yoğunlaşıp öğrenemedim. Etkili işe yaracak yöntemler paylaşmışsınız. Umarım bu sefer önerilerinize uyup başlayacağım 😀

  3. o zaman yeni başayanlar olarak ben yaparım diyip adım atmak işin başı . Haklısınız özgüven hepimizde olmalı ama fazlası zarar bence faydalı bir yazı teşekkürler

  4. her zaman bilgisayarın başına otururum ve bu sefer olmalı, bu sefer programlamaya başlamalıyım derim. Ama bunu zorunluluktan yapmıyordum. Öneriniz doğrultusunda bir proe belirledim. Onu yapmak adına adım adım ilerlemeye çalışacağım. önerileriniz için teşekkürler

  5. Biz üniversitede temelini yani C++ ve Matlab gördük. Html de fena değilim çünkü C++ ile çok benzerlik gösteriyor. Ama şu php olayını anlamadım gitti. bilen biri bana da öğretsin :)) Zor değildir ama temel mantığını anlamak lazım. Mantığı anlaşılan her programlama dilini öğrenmek bence kolaydır. Tabi bu konu da istek de olmalı diye düşünüyorum. ilgi meselesi biraz da.

  6. 12 senelik programcı olarak güzel bir makale olmuş ve ekleyeyim kesinlikle ve kesinlike iş yaparak geliştirirsiniz kendiniz karşınızdaki insan ister sizde onu yapmaya calışırsınız. Ne kadar çok değişik şeyler istenirse sizde o kadar çok değişik şey öğrenmiş olursunuz

  7. herşeyden önce bugün başlayıp 10dk sonra bırakacak olan arkadaşlar hiç girmesin bu işte pes etmememek gerekli zaten öğrendikten sonra kod yazmaktan kendinizi alı koyamıyorsunuz

  8. Merhaba aslında programlama öğrenmek için gerekli olan herşeyin kendimde olduğunu düşünüyorum. Bununla birlikte bilgisayarım başına oturup ta çalışma iradesini gösteremiyorum. Bu konuda tavsiyeniz nedir?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*