Otomatik Candır!

Otomatik Candır

Merhaba. Uzun süredir planladığım ama bir türlü fırsat bulamadığım bir konu otomatik vitesli araçlar. Değişik marka ve modellerde otomatik vites araç kullanma şansına sahip oldum. Bu konuda otomatik vites araçları tek geçerim.

Biraz teknik bilgiden sonra konumuza dönelim. Bilindiği üzere  motorlu taşıtlar manuel ve otomatik şanzıman olarak ikiye ayrılıyorlar. Manuel şanzıman, bir aracın motorunun gücünü hızlanmak adına tekerleklere aktarılması işini kullanıcının yardımıyla yaptığı şanzımanlardır. Sürücü debriyaja basar ve vites değiştirir. Hızlanma ve yavaşlama esnasında kontrol sürekli sürücüdedir. Otomatik şanzımanlarda ise bilgisayar kontrollü olarak vites değişimi otomatik olarak yapılır.

Otomatik şanzımanlar da kendi içlerinde tam otomatik, tek kavramalı yarı otomatik çift kavramalı yarı otomatik gibi çeşitlere ayrılmaktalar. Bunların içinde en konforlusu tam otomatik olanlardır. Tek kavramalı yarı otomatikler vites değişimini en fazla hissettiren cinsleridir.

Ben 1998 model tam otomatik Peugeot 306, 1994 model tam otomatik BMW 5,20i, 2005 model Easytronic Opel Corsa, tam otomatik 2001 model Opel Astra Edition, 2005 model CVT Opel Vectra ve en son olarak 2009 model Yarı Otomatik Toyota Corolla model arabalar kullandım. Bu araçlar içerisinde en rahat ve konforlu olanı 1994 model BMW 5,20i idi. Ondan sonra ise vites geçişi veya sallanma hissettirmeyen Opel Vectra idi. Yine Astra ve Peugeot araçlarımda da sıkıntı yoktu. Diğer yandan Corsa ve Toyota vites geçişlerinde sallanma yaptığı için alışmak zor oldu. Alışında ise bu durumu pek yadırgamıyorsunuz.

Aslında otomatik vites araç kullanım kolaylığı, kullanıcının yola daha fazla odaklanması, uzun yolculuklarda sürücünün daha az yorulmasına sebep olması ve bunun yanında uzun yolculuklarda yakıt tasarrufu yapması gibi sebeplerden tercih sebebidir. bunun yanında bakımları daha kolay ve uzun ömürlüdür. hem de güvenlidir.

Araç değiştirmem gerekirse yine otomatik olan bir araç almak isterim. Uzun süredir otomatik şanzımanlı araç kullandığım için rahatına alıştım. Bu da beni otomatik tercih etmem konusunda çok etkiliyor.  Siz de otomatik araç kullanmadan manuel araç almayın.

Hayırlı ve keyifli sürüşler dilerim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*