Öğrencime Mektup

Öğrencime Mektup

Merhaba öğrencim. Hayatının en önemli süreçlerinden birini yaşamaktasın. bu süreçte sana ben ve meslektaşlarım rehberlik edeceğiz. Amacımız senin ve arkadaşlarının bu süreci sağlıklı ve verimli bir şekilde geçirmen ve kendine ve topluma yararlı bir insan olman.

Sabahları uyandıktan sonra yüzünü yıkamayı unutma. Güne temiz ve ferah başla ki akşama kadar neşen kaçmasın. Kahvaltı yapmaya çalış. Ve en azından 1 dilim ekmek yemiş ol. Bu sana akşama kadar ihtiyacın olan enerjiyi verecektir. Kendi işini kendin yap. Kıyafetlerini kendin giy. Çantanı kendin topla, saçlarını kendin düzelt. Yatağını kendin topla. Böylelikle büyüdüğünde bu alışkanlıklara sahip oluş olursun ve daha kolay işler daha zor gelmez.

Kullanmadığın ışıkları ve muslukları kapat, çevreni temiz tut. İlerde o elektik, su ve çevre sana ve ailene lazım olacak. Okulda arkadaşlarına saygılı ol.  Bu sana hayatın boyunca iyi arkadaşlar sağlayacak. Ödevlerini ve görevlerini zamanında yerine getir. Yalan söyleme. Hakkını ara. Dürüst ve güvenilir olmak büyük  bir erdemdir. Söz almadan konuşma, başkası konuşurken sözünü kesme. Böylelikle hayatında birilerinin seni dinlemesine ihtiyaç duyduğuna sıkıntı yaşamazsın.

Elindekilerin kıymetini bil. Elindekilerden daha fazlasını istediğinde hep elinde olmayanları düşün. Defter ve kitapların temiz kullan. İlerde tekrar kullanman gerekebilir.   

Okuldan gitmeden önce sıranı düzelt. Masanın altında çöp bırakma. Evde derslerini çalışırken hep bir önceki konudan itibaren çalışmaya başla.  Her gün ve düzenli ders çalış. Bu senin başarını artıracak olan en önemli yöntemdir. Uyumadan önce ertesi günün hazırlığını yapmış ol.

Eğlenmek iyidir. Eğlenmeye dalarak işlerini yapmamak ise ahmaklıktır. Sen sen ol ahmak olma. Bu sana bir öğretmen olarak tavsiyem. Unutma tavsiyeler, tecrübelerden teşkildir. Sana bunları yazarken yaşadıklarımdan bahsettiğimi de unutma.

Gözlerinden öper ailene selam ederim. Sağlıcakla kal.

Yazar: ishana

2014 yılından beri keyifle.net sitesinin hem yazarı, hem yöneticisi olan ishana, bilişim teknolojileri alanında 1995 yılından beri eğitimler vermektedir.

3 thoughts on “Öğrencime Mektup

  Öztekin

  (15 Aralık 2016 - 15:56)

  Bir öğretmenin öğrencilerine yerleştirmesi gerektiği davranışları yazmışsınız. Kaleminize sağlık….

  Orakci Blog

  (30 Mart 2017 - 00:20)

  Gerçekten çok güzel bir davranış keşke her öğretmen öğrencisi ile böyle yakın olsa hocam.

   ishana

   (30 Mart 2017 - 15:24)

   öğrencilerim benim için oldukça değerli….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.