Neden Tatlılar Yemekten Sonra Yenilmeli

Neden Tatlılar Yemekten Sonra Yenilmemeli?

Bu yazımda tatlılar neden yemekten önce yenilmeli konusunda yaptığım araştırmaları paylaşmak istiyorum. Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde olsun Dünya’nın diğer ülkelerinde olsun yemeklerde tatlı önce yenilmekte. Bu gelenek olarak görülse de aslında eskilerden beri devam eden bu geleneğin tıbbi olarak ta bir açıklaması mevcut.

İlkokul yıllarımda İzmir ‘in şirin bir kasabasında bir akşam yemeğine davet edilmiştik. Yemekte Sura vardı. Sura kaburga dolmasının yöresel adı. 10-15 kişilik bir sofranın ortasına kocaman kuzu kaburga dolması kondu. Etrafına meyve tabakları, içecekler, ekmekler yerleştirildi. Herkes sofraya davet edildiğinde bizim aile dışında herkes meyveleri yemeye başladı. Karpuz, kavun, üzüm gibi tatlı meyveleri yedikten sonra et yemeğine devam ettiler. Ben o yaşlarda karşılaştığım bu durumu araştırıp ta gerçekleri öğrenene kadar çok yadırgamıştım.

Ülkemiz dışında ilginç bir beslenme kültürü olan Hindistan’da 5000 yıl önce ortaya çıkmış Ayurveda diğer ismiyle ayurvedik tıp yemeklerden önce tatlı yenmesini tavsiye etmektedir.

Peki Neden Tatlılar Yemekten Sonra Yenilmeli?

Tatlıları yemekten önce yerseniz vücudun açlık anında ihtiyaç duyduğu şekeri önce karşılamış olursunuz. Böylelikle Pankreas şeker dönüşümü için fazladan çalışmaz. Oysa tatlıyı sona saklarsanız yemek esnasında vücudun ihtiyacı olan şeker, Pankreasın çalışması ile sağlanacak ve en son yenen tatlı Pankreas ve Karaciğer için yük olacaktır.

Uzun vadede bu tür beslenme şeker hastalığına daha erken yakalanılmasına sebep olmaktadır. Dünya’da bütün tatlar insanlar içindir.  Biz gelenek olarak bilsek te bu tür beslenme alışkanlıkları yüzyıllar süren deneyimlemeler sonucunda toplumlara yerleşmektedir.

İnsanların özelikle beslenme alışkanlıklarını değiştirmeleri oldukça zor. Ben de size bu konuda alışkanlıklarınızı değiştirin demiyorum.  Sağlıklı beslenme ile ilgili sorun yaşayanlardan birisi de ben olduğum için bu konuda yazarken kendi alışkanlıklarımı değiştirmek adına faaliyetlerde bulunuyorum.

Bu yazımda Neden Tatlılar Yemekten Sonra Yenilmeli sorusuna vermeye çalıştım.

Eğer ilginizi çekerse Tatlının Üstüne Neden Su İçilmez? Başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Sağlıkla ve keyifle kalın.

 

Yazar: ishana

Neden Tatlılar Yemekten Sonra Yenilmemeli?” Hakkında 4 Yorum

  Herbal Blogger

  (23 Ağustos 2017 - 19:38)

  Anladığım kadarıyla önce yersek iyi, sonra yersek kötü. İki türlü de bize zararı var.

   ishana

   (24 Ağustos 2017 - 18:29)

   aslında bahsedilen sadece şeker ile yapılan yiyecekler değil. yani meyveleri de bu kapsamda değerlendirmek gerekiyor. bu konuda yapılan çalışmalar da geç saatlerde yenilen meyvelerin de kilo alımında etkili olduğunu kanıtlıyor.

  ugruzn

  (4 Ekim 2017 - 08:38)

  başlıklarla içerikler birbirleriyle çelişiyor. başlıkta “neden tatlılar yemekten sonra yenilmeli” yazmis. içerikte önce yenilmesj gerektiğini söylüyor 🙂

   ishana

   (5 Ekim 2017 - 23:59)

   evet dikkatiniz için teşekkür ederim. uyarınızı dikkate alıp yazının başlığını değiştirdim. iyi günler dileklerimle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.