Neden Programlama Dili Öğrenmeliyim?

Neden Programlama Dili Öğrenmeliyim?

Merhaba değerli takipçilerim. Bilişim Teknolojileri alanında faaliyet gösteren binlerce şirkette, milyonlarca programcı her gün milyarlarca satır kod yazıyor. Yazılan kodlar ile uzaya roketler gönderiliyor, uçaklar uçuyor, hatta otomobiller kendi kendilerine otonom bir şekilde yolcularını taşıyor. Neden Programlama Dili Öğrenmeliyim? Başlıklı yazımızda programlamanın günlük hayatta ne işe yaradığından bahsedeceğim.

Bu Yazıda Neler Var?

Programlama Dili Nedir?

Programlama dili bilgisayar kullanıcısının bilgisayarın donanımları ile iletişim kurabilmesi, kullanıcının komutlarını iletebilmesi için geliştirilmiş dildir. Günlük hayatta insanların iletişim kurmak için kullandıkları doğal diller gibi programlama dillerinin de kendilerine ait kuralları vardır. Ve bu kurallar çerçevesinde yazılan programlar ile var olan bir problemin çözümünü gerçekleştirebilirsiniz.

Nasıl Bir Programlama Dili Öğrenilir?

Bir programlama dilini öğrenmeye başlamadan önce probleminizi tespit etmelisiniz. Çözmek istediğiniz problem veya yapmak istediğiniz projeye uygun bir veya birkaç programlama dili olabilir.

Programlama dilini seçtikten sonra o programlama dilini bilgisayarınızda yazabilmeniz ve yazdığınız kodların çalışmasını test edebilmeniz için bir geliştirme ortamı yani IDE’ye ihtiyacınız var.

Basit bir örnek vermek gerekirse C# dili ile bir yazılım geliştirmek için Visual Studio sizin için gerekli olan bir geliştirme ortamıdır.  Bu geliştirme ortamlarının büyük bir kısmı ücretsizdir.

Özellikle büyük bilişim firmaları insanların programlama dillerini öğrenmelerini istiyor. Tabii ki kendilerine çalışacak daha çok yazılım mühendisi bulabilmek için. Bu yüzden de Yazılım Geliştirme ortamlarının daha ulaşılabilir olmaları için ücretsiz sürümlerini de yayınlıyorlar.

Neden Programlama Dili Öğrenmeliyim?

Bilgisayarınıza gerekli olan yazılımları kurduktan sonra, programlama dili ile ilgili dokümantasyonu incelemeli ve uygulamalar yaparak dilin temel özelliklerini öğrenmeye başlayabilirsiniz. Temel komutlar ve kuralları öğrendikten sonra ise projenize odaklanarak kodlamaya başlayabilirsiniz.

Elbette sorunlarla karşılaşmanız muhtemel. Her programlama dili için internet ortamında birçok dayanışma forumu bulunuyor. Bu forumlarda sorunlarınızla daha önce karşılaşmış birilerini bulmanız ihtimali çok yüksek. Unutmayın sizin geçmekte olduğunuz bu yoldan daha önce geçmiş milyonlarca programcı var.

Kendi projenizle ilgili soru somaktan ve destek istemekten çekinmeyin. Bununla birlikte dayanışma forumlarında cevap yazan kişilerin de asıl işinin size cevap vermek olmadığını da unutmamanız gerekiyor. Bu yüzden sorularınızın daha önce sorulma ihtimalinin yüksek olduğunu unutmayın.

Ve artık öğrenmiş olduğunuz programlama dili ile geliştirdiğiniz uygulamanızı test etme zamanı geldi. Testlerinizi gerçekleştikten sonra uygulamalarınızı özel değilse ve hobi amaçlı geliştirme yapıyorsanız paylaşabilir ve insanların yorum ve tavsiyeleri doğrultusunda değişiklikler yapabilirsiniz.

Neden Programlama Dili Öğrenmeliyim?

Neden Programlama Dili Öğrenmeliyim?

 • Sıkıcı bir mesleğiniz varsa ve meslek değiştirmek istiyorsanız bir programlama dili öğrenebilirsiniz. Avrupa’da meslek değiştirmek normal karşılaşılan bir durum. Siz de kendinizi bu maceranın içerisinde bulabilirsiniz.
 • Çözmeniz gereken problem için kimseden destek bulamazsanız kendi işinizi kendiniz halletmek için de bir programlama dili öğrenilebilir.
 • Problem çözme, bulmaca çözme gibi faaliyetler ile uğraşan insanların beyinlerindeki hücrelerin kendilerini yeniledikleri tespit edilmiş. Bu da demek oluyor ki ilerleyen yaşlarda Alzheimer veya bunama gibi bir hastalığa yakalanmamak için bir programlama dili öğrenilebilir.
 • Eğer dünyanın farklı yerlerinde çalışmak ve dünyayı gezmek istiyorsanız bir programlama dili öğrenebilir ve uluslararası firmalara başvurabilirsiniz. Günümüzde en popüler mesleklerden birisi de programcılık. Bu sayede Avrupa veya Amerika’da iş bulabilirsiniz.
 • Belki de blockchain teknolojilerinde kendi kripto sanal evreninizi geliştirir ve Zuckerberg’in Metaverse firmasına rakip olursunuz. Bu programlama dili öğrenmek için geçerli ve yeterli bir sebep olabilir.

 

Bu yazımızda Neden Programlama Dili Öğrenmeliyim? Sorusuna cevap vermeye çalıştım. Keyifle ve sağlıkla kalmanız dileği ile.

 

Yazar: ishana

2014 yılından beri keyifle.net sitesinin hem yazarı, hem yöneticisi olan ishana, bilişim teknolojileri alanında 1995 yılından beri eğitimler vermektedir.

3 thoughts on “Neden Programlama Dili Öğrenmeliyim?

  sezgin akça

  (11 Kasım 2021 - 23:25)

  bir programlama dilini öğrenmeye çalışmak, satranç öğrenmek ve oynamak gibi. belki de okullarda programlama dili eğitimi verilmesinin sebebi bu.

  Tarık

  (13 Kasım 2021 - 22:22)

  programlama dili öğrenmek sorun değil de programlama dili ile ne yapılacağını bilmek önemli. bu konuda gençlerin zaten bu yapılmış demeden aklına gelen projelerini gerçekleştirmek adına programlama dillerini geliştirmeleri gerekiyor.
  bir programlama dilini öğrenmenin en basit yolu o programlama dili ile basitten zora doğru yapılmış projeleri yeniden yapmaya çalışmaktır.

  ishana

  (21 Kasım 2021 - 00:32)

  programlama dilleri, günlük hayatta karşlaştığımız problemleri çözebilmek için kullanılabilecek birer araçtır. Bu yüzden hangi problemi çözeceksek ona uygun programlama dilini öğrenmek daha mantıklı olacaktır.
  Bununla birlikte bazı problemleri çözmek için de bilgisayar ve bir programlama dili öğrenmek zaruri değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.