Neden Özgün İçerik?

Merhaba değerli okuyucularım.  Bu yazımda sizlere web sitelerinde ve bloglarda neden özgün içerik kullanılması gerektiğinden bahsedeceğim. Günümüzde artık popüler bir gelir kapısı olan sosyal medya yazarlığında gelirleri artırmakta önemli faktörler şöyle sıralanabilir:  Tasarım, İçerik, Hedef Kitle, Hız, İşlevsellik, vb.

Sosyal Medya yazarları için en zor olan ise sürekli özgün içerik üretebilmektir. Çünkü kullanılan dil, hitap edilen kitle, bilgi seviyesi, sitenin konusu özgün içerik üretebilmekte oldukça önemli etkenlerdir.  Sitenin veya bloğun konusu ile paralel olarak içerik üretilmeli ve günlük olarak içerikler yayınlanmalıdır.  Özgün içerik olmadan gelir artırma faktörlerinin pek bir önemi kalmıyor.

“Web Tasarımında Temel İlkeler Nelerdir?” başlıklı yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Dünyanın en büyük reklam yayınlama ağına sahip olan Google, Adsense hizmeti ile web yayıncılarına para dağıtmaya devam ediyor.  Bunun yanında para dağıtımını da öyle kolay yapmıyor.  Sitenin içeriği, tasarımı, reklam yerleşimi, güncelliği, popülerliği, ziyaretçi sayısı gibi birçok parametreden oluşan bir formül ile reklam gelirlerini pay ediyor. Bu konuda en önemli etken elbette ki Özgün İçerik.

Özgün içerik üretmenin birkaç yolu var. Bunlardan en basiti internetten kopyalanan içerikteki kelimelerin eşanlamlarını bulup değiştirmek ve cümle içindeki yerlerini değiştirmek. Bu yöntem en basit ve en çabuk fark edilen yöntem.  Bunun Dışında ana başlıkları kullanarak içeriklerin büyük bir kısmını değiştirmek te bir yöntem. Ve en sağlıklısı ve zoru içeriği kendi başınıza hazırlamanız. Google kopya içeriklerde en az % 70 değişiklik yapıldığında içeriği özgün olarak kabul ediyor.

Google Adsense Grafiği

Yazılarınızı hazırlarken belirli anahtar kelimeler üzerinden oluşturacaksanız anahtar kelimelerin yazı içerisinde gereğinden az veya fazla yer almamasını sağlamalısınız. Ayrıca anahtar kelimelerinizi de an az bir yerde belirgin olarak vurgulamalısınız.

Eğer sitenizin veya bloğunuzun ilerleyen dönemlerde çöp siteye dönülmesini istemiyorsanız sürekli ve düzenli olarak özgün içerikler girmelisiniz. Reklam verme gibi işlemleri siteniz tanındıktan sonra (en az 2-3 ay sonra) yapmalısınız.   Böylelikle Adsense hesabınız da uyarı almamış olur.

 

“SEO UYUMLU MAKALE NASIL YAZILIR?” başlıklı yazımızı okumak için tıklayınız

“10 ADIMDA SİTENİZDEN PARA KAZANMA” başlıklı yazımızı okumak için tıklayınız.

Hayırlı ve Bol kazançlar Dileklerimle.