Neden İçerik Üretiyorum?

Neden İçerik Üretiyorum?

Merhaba değerli okuyucularım. İnsanların İnternet nimetinden faydalanabilmesi için bazı insanların fedakârlık yapması gerekiyor. Zamanlarından, paralarından, ailelerinden veya eğlencelerinden fedakârlık yaparak internette içerik üretiyorlar. Amaçları ne olursa olsun sonuçta o içerikleri birçok insan kullanıyor. Neden İçerik Üretiyorum başlıklı bu yazımda biraz kendimden bahsetmek istiyorum.

Keyifle.Net projesi ilk başladığında amacım bilgi ve tecrübelerimi paylaşarak insanların kullanımına sunmaktı ve halen böyle. İnternet sitemi bir iş olarak hiç görmedim. Bununla birlikte yazdıklarımla insanlara faydalı olmayı hep düşündüm.

Ben Neden İçerik Üretiyorum?

Aslında bu sorunun cevabını üst paragrafta vermeye çalıştım ama İçerik üretmemin temel felsefesi insanlara faydalı bir eser bırakabilmek. Bilmiyorum benden sonra Keyifle.Net devam eder mi ama en azından ben yaşarken ne kadar insana yardım edersem o kadar iyi diye düşünüyorum.

Ürettiğim İçerikler Özgün mü?

Sağlık kategorisinde yazdığım yazılar da dahil olmak üzere teknik bilgiler haricinde bütün yazılarım özgün. Bir yaşanmışlık var. Safra kesesi ile ilgili yazı, böbrek taşları ile ilgili yazı veya Samsung S4 Root atma ile ilgili yazı benim ve ailemin yaşadığı problemler sonucunda yazılmış, hazırlanmış içerikler.

Neden Reklam Yayınlıyorum?

Keyifle.Net sitesinde içerik üretmek hobim ve zevk alıyorum. Ticari amacı olmadığı için de fazla bir geliri yok. Bununla birlikte öğrencilerime de rehberlik ederken sordukları soruları cevaplandırmak adına bu faaliyeti yürütüyorum. Reklam yerleşimi, WordPress, içerik oluşturma, yazım kurallarına uyma, görsel oluşturma konularında sorulara muhatap oluyorum ve bu soruları sitem üzerinden göstererek onların daha iyi anlamalarına yardımcı olmaya çalışıyorum.

Neden İçerik Üretiyorum

­İçerik Üretmek Kazançlı mı?

Aslında iş olarak içerik üretmek kazançlı olabilir. Bunun da bazı şartları var.

 • Sektörü iyi takip etmek ve insanların ihtiyacını iyi belirlemek gerekiyor. Şöyle ki Google Web Master Tools sayfasından insanların hangi kelimeleri hangi sıklıkta aradıklarını öğrenebiliyorsunuz. Böylelikle hangi sektörde hangi konuda ve hangi dilde içerik üretmeniz gerektiğine karar verebiliyorsunuz.
 • İçeriklerinizin özgün ve ilgi çekici olması önemli. Bir üst maddede seçtiğiniz konuda veya kelimede içerik üretebilmek yetmiyor, konunun da sıkıcı olmaması gerekiyor. Bunun için de en çok kazanan içerikleri takip etmek çok önemli.
 • İçeriklerinizin başlıkları da dikkat çekici olmalı! İçerikleriniz kadar başlıkları da dikkat çekici ve özgün olmalı. Bu da okuyucuların sitenizde daha fazla zaman geçirmesine yardımcı olacaktır.
 • Her gün düzenli 1-2 içerik girmek gerekiyor. Her gün düzenli olarak sitenize içerik girdiğinizde Google başta olmak üzere arama motorları tarafından düzenli ziyaret ediliyor ve arama listelerinde siteniz üst sıralara çıkıyor. Böylelikle daha fazla tıklanma olasılığınız artıyor.
 • Kendi içeriklerinizi üretecekseniz eğer bol bol okumalı ve konunuzla ilgili bilgi toplamalısınız. Ya da hazır makale üreten yazarlardan makale satın almalısınız. Böylelikle hem arama motorlarına optimize edilmiş (SEO) makalelere sahip olursunuz hem de zaman kazanırsınız.
 • Alan adınızın içerikle uygun olması ve barındırma hizmetinizin de kaliteli olması şartını en başta belirmek gerekiyordu aslında. Ala adınız ı seçerken hem içeriğinizle uygun olmalı hem de kısa ve akılda kalıcı olmalı. Böylelikle alan adınız kendi kendine reklam yapacaktır. Barındırma (hosting) hizmetinizi seçerken de içeriğinizin hitap ettiği bölgeye yakın lokasyondan seçmeniz hız açısından etkili olacaktır.
 • Görsellerinizin özgün olması da önemli. Çünkü arama motorları görsellerinizi de indeksliyor.
 • Bu arada WordPress benzeri bir CMS kullanıyorsanız SEO, güvenlik, indeksleme vb. ayarlarını yapmanızı öneririm. Web sayfanız en önemli zamanda çökerse veya veri kaybı olursa mağdur olabilirsiniz.

 

Aslında eklenecek pek çok madde var. Bu konu başlı başına bir internet sitesi konusu.

İçerik üretmekten ve yayınlamaktan zevk alıyorum. Şu an bir işim var ve işim ile bu zevkim paralel gidiyor. Öğrencilerime Web sayfası tasarlamayı anlatıyorum. CSS kodlamayı, veritabanı yönetmeyi anlatıyorum. Bu uygulamaları yaparken çok zevk alıyorum. Sizlere de tavsiyem zevk almadığınız işi yapmayın.

Keyifle kalın.

 

 

Yazar: ishana

2014 yılından beri keyifle.net sitesinin hem yazarı, hem yöneticisi olan ishana, bilişim teknolojileri alanında 1995 yılından beri eğitimler vermektedir.

11 thoughts on “Neden İçerik Üretiyorum?

  murat

  (1 Aralık 2017 - 19:31)

  tasarımınız çok şık elinize sağlık devamlarınızı bekliyorum

  ishana

  (2 Aralık 2017 - 14:46)

  Murat bey teşekkür ederim. Aslında daha güzel de olabilir. Arasına güzelleştirmeye çalıyorum. Ama genelde içerik üretmeye daha çok önem veriyorum.

  Ailedergisi

  (6 Aralık 2017 - 03:03)

  İçerik üretmeyi para ya da farklı çıkarlar için yapmayı bırakıp, insanlara faydalı olmak amacıyla yapmaya başladığımızda; artık kaliteli içerik evresine geçmiş oluyoruz.

   ishana

   (6 Aralık 2017 - 10:52)

   zaten amacımız da bu değil mi? Aslında para kazanmak için yapılan bazı sitelerde de insanlara faydalı ve kaliteli içerik bulunabiliyor. Ama eğlence amacı ile yapılan ve insanların nefsine hitap eden siteler çoğunlukta.

  Cevahir

  (14 Aralık 2017 - 15:42)

  içeriklerinizin özgün olduğu anlaşılıyor. Elbette her görseli de özgün olarak hazırlamanız kolay olmasa gerek. Yazılarınızın takipçisiyim. hemen hemen her gün mutlaka kontrol ediyor yeni yazıların eklenip eklenmediğine bakıyorum.

  mustafa akyürek

  (19 Aralık 2017 - 16:29)

  değindiğiniz konular dikkatimi çekiyor. bununla birlikte ben ne kadar beğensem de toplu m biraz daha magazinsel boyutuyla ilgileniyor haberlerin.

   ishana

   (20 Aralık 2017 - 00:31)

   evet Mustafa Bey, magazin haberleri daha fazla kazandırıyor.hem de daha fazla takip ediliyor.

  Bektaş

  (3 Ocak 2018 - 14:56)

  İçerik üretenlerin en büyük sorunu, içeriklerin sürekli birbirlerini taklit etmesi, yinelemesi. Araştırma ve geliştirme olmadan, özgün içerik olmuyor. Makale yazmak artık bir iş olmuş. İdealist yaklaşan insan sayısı çok az. Reklam gelirleri artsın diye benzer içerikleri keli me oyunları ile millete farklı içerik olarak yutturmaya çalışıyorlar.

  samet kara

  (29 Mart 2018 - 13:54)

  içerik üretmek adına verdiğin emeği takdir ediyorum. Özellikle özgün içeriklerin sayesinde akılda kalıcı ve takipcisi olan bir site olarak yoluna yükselelerek devam edeceğine eminim.

  başarılar.

   ishana

   (2 Nisan 2018 - 13:51)

   içerik üretmek benim için bir zevk. bilginin paylaştıkça çoğalacağını düşünüyorum. bu konuda elimden geldiğince paylaşmaya çalışıyorum.

  can sahar

  (26 Haziran 2018 - 23:50)

  İnsanların bilgi ve tecrübelerini paylaşması önemli. Çok sayıda insanın bunu yapması daha da önemli. Öncelikle çok seslilik, farklı bakış açıları ve farklı yorumlar ortaya çıkıyor. Aynı konuda yüzlerce insanın yazması fikirlerin etkileşimine bir nevi planlanmamış bir beyin fırtınası oluşmasına sebep oluyor. Bu siteyi ve yazarını samimi ve araştırmacı bir bağımsız yazar olarak görüyor ve kutluyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.