Ne Var Ne Yok?

Ne Var Ne Yok?

Merhaba. Ülkemizin sanayi veya tarımda büyük bir atılım yapması veya Dünya devi olması kısa vadede gerçekleşebilecek bir hayal değil maalesef. Elbette milliyetçilik damarı kabarık olan ve bu yazıda ilk olarak üstteki cümleyi okuyan herkesin içinden olumsuz duygular geçmiyor değil. Aslında hu yazımda güzide ülkemin nasıl kendini aşabileceği ile ilgili düşüncelerimi paylaşma istiyorum.

Ülkemizde Ne Var?

Bilişim alanında ülkemiz adına gelişmeye açık büyük bir sektör var. Bununla birlikte gerçekten zeki ve dinamik bir genç nesil var. Bilişim alanında oldukça kaliteli eğitim veren köklü üniversiteler var. Öğrencilerin yurtdışında da eğitim almalarını sağlayan öğrenci değişimi programları var. Hemen hemen her türlü teknolojik aletin, bilişim ürününün ülkemize girebileceği bir ekonomi sistemimiz var. Bununla birlikte sürekli yenilenmeye çalışılan ve kaynakları güncel tutulmaya çalışılan bir bilişim teknolojileri öğretim programı var.

Aslında hemen hemen her türlü şartlar ülkemizde mevcut. Bununla ilgili bir de olmayanlara bakalım.

Ülkemizde Ne Yok?

Ülkemizde bu kadar bilişim alanı ile ilgili imkân var ama bunların reklamını yapan bir devlet yayın organı yok. Bilişim alanı ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı altında vizyon ve misyon sahibi bir teknik bölüm yok. Bilişim alanı ile ilgili uluslararası projeler ve ürünler geliştirecek ideallere sahip gençler yok. Sadece bilişim alanında değil diğer alanlarda da meslek liselerinin önemini kavramış öğrenci ve veli portföyü yok. Meslek liselerinin ülkenin geleceği için en önemli okullar olduğunun farkında olan halk ve sanayiciler yok. Meslek liselerini meslek lisesi gibi yönetecek nitelikli yöneticiler yok. Meslek liselerinde üretilen ürünlerin, ortaya konan projelerin ekonomiye kazandırılması için girişimcilerden oluşan bir yatırım meleği sistemi yok. Ortaklık kurma yeteneği yok.

Bu kadar acımasız yazmak istemezdim ama meslek lisesinde 16 yıldır çalışan bir eğitimci olarak karşılaştığım yokları buraya yazmak istedim. Bir meslek lisesinde bilişim teknolojileri alanı öğretmenini bilgisayar tamircisi olarak gören bir zihniyetin de bu alanda sağlık işler yapabileceğini ve bilişim alanının neden önemli olduğunu anlayacağını da pek zannetmiyorum.

Ülkemin geleceğinin bilişim alanında yazılım geliştirme ve bu yazılımlar ile donanımlara hükmetme üzerine olacağını düşünüyorum. Bu konuda öğretim programlarının yenilenmesi, meslek liselerinde görevli öğretmenlerin acilen eğitimden ve öğretimden geçirilmesi, alan yeterlilik sınavlarının yapılarak bilen ve bilmeyen öğretmenlerin ayıklanması gerektiğini savunuyorum. Bununla birlikte mesleki ve teknik öğretmenler ülkenin teknik altyapı olarak geleceğini şekillendirecek olan öğretmenlerdir düşüncesi ile daha sağlıklı eğitim ve öğretim alanlarının yapılandırılması için ülkemizin sanayici ve işadamlarını göreve davet ediyorum.

Üniversitelerin teknik bölümlerine sadece ve sadece meslek liselerinden öğrenci alınması şartı ile meslek liselerinin daha nitelikli öğrencilere kavuşacağı tezini savunmaktayım. Meslek lisesinde, mesleki terbiye almış bir mühendisin kendi alanında daha etkili olacağını savunuyorum.

Bu konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi yazımın altındaki yorum ekle kısmından gönderirseniz sevinirim. En azından benim görüşlerimin ne kadar doğru veya yanlış olduğunu öğrenebilir ve bilgilerimde değiştirmem veya eklemem gereken yerleri öğrenebilirim.

İyi günler dileklerimle.

Yazar: ishana

2014 yılından beri keyifle.net sitesinin hem yazarı, hem yöneticisi olan ishana, bilişim teknolojileri alanında 1995 yılından beri eğitimler vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.