Metaverse Evreninde Sizin Yeriniz Hazır mı?

Metaverse Evreninde Sizin Yeriniz Hazır mı?

Son zamanlarda Facebook kurucusu Mark Zuckerberg tarafından sıkça dillendirilen ve Facebook şirketinin çatı şirketinin de isim sahibi olan Meta kelimesinin ne anlama geldiğinden bahsedeceğiz.  Metaverse Evreninde sizin yeriniz hazır mı başlıklı bu yazımızda belki siz de kendinizi bu sanal alemde kaybedeceksiniz.

Bilişim teknolojilerinin insanların işlerini kolaylaştırmak gibi bir faydası olması yanında eğlence alanında da oldukça kullanışlı olduğu son zamanlarda kendini daha da fazla belli etmeye başladı. Özellikle insanların kendileri ile ilgili her türlü medyayı paylaşmaya başlaması ve bu paylaşımlara mention (etkileşim) alması sosyal medyanın artık durdurulamaz bir güç olduğunu hemen hemen bütün dünyaya kabul ettirdi.

Elbette teknolojik araçların kullanımı ile birlikte insanların kendileri ile ilgili verileri isteyerek veya istemeyerek paylaşmaları,   bu veriler sayesinde de ücretsiz birer hizmet olarak  görülen sosyal medya uygulamaları sayesinde kendilerinin birer hizmet ürününe dönüşmelerine sebep oldu.

Sosyal medya uygulamalarında kişisel verilerin saklanması, işlenmesi ve hatta üçüncü kişilere satılması ile ilgili skandallara en fazla karışan Facebook şirketinin en iyi yaptığı işler elbette sadece bunlar değil.

İnsanların sosyal medyada aldıkları etkileşimler sonrasında bağımlılıklarının artması, insanların tedavi görmeleri boyutuna ulaşması gibi sorunlara da sebep olsa da; sosyal medya büyük bir alışveriş merkezi olarak kullanılmaya devam ediliyor.

Sosyal Medya üzerinden canlı yayınların yapılması, toplantı ve gösterilerin düzenlenmesi, siyasi veya yardım kampanyalarının sosyal medya üzerinden hazırlanması, Google başta olmak üzere arama motorlarının mobil cihazlardan gelen trafiklere daha fazla önem vermesi Meta Evreninin Temelini oluşturmuş durumda.

Metaverse Nedir?

Metaverse, Meta ve Universe kelimelerinin birleşiminden türemiş bir kelime. Anlam olarak da sanal ve gerçek dünyanın bilim kurgu ile birleştirilmiş hali olarak tarif edilebilir. Dijital bir dünya olan Metaverse, insanların işyerlerine sanal olarak gidebilecekleri, bulundukları yerden dünyanın hemen hemen her yerini gezebilecekleri, sanal ve gerçeğin etkileşim içerisinde olduğu bir evren.

Bu tür bir sanal evren ile ilgili sinema filmleri daha önce yapılmıştı. Ready Player One, FreeGuy, Ghost in Shell, Surrogates, Strange Days, The Matrix, Who am I, eXistenZ, Gamer, The Zero Theorem gibi filmler ve daha niceleri sanal dünyada geçen ve Zuckerberg’in hayal ettiği Metaverse evrenini farklı açılardan işleyin filmler.

Bu filmlerin bazılarının 1980 li yıllarda yapıldığı düşünüldüğünde aslında Metaverse projesinin sadece Marc Zuckerberg tarafından hayal  edilmiş bir proje olmadığını söyleyebiliriz.

Metaverse dünyasında geçen Freeguy Filmi

Facebook Neden Meta Olarak Adını Değiştirdi?

Zuckerberg zaten dolaylı olarak sanal bir dünya içerisinde oyalamanın yolunu Facebook ve Instagram ile bulmuştu. Ama gelecekte sanal mağazalar, sanal sinema salonları hatta dünyanın tamamen sanal bir kopyasında sürekli zaman geçiren ve para harcayan bir topluluğun da hayalden gerçeğe doğru koştuğunu erken farkeden de Zuckerberg’den başkası değildi.

Buralar değerlenir mantığı ile Facebook ve Instagram’ın çatı şirketini Meta olarak değiştirerek isim haklarının da sahibi olmuş oldu. Elbette bu Metaverse konusunda sadece kendisi çalışmayacaktır ama birkaç yıl içerisinde bu alanda çalışacak yaklaşık 10000 (on bin) mühendisi de işe almaya kararlı.

Bununla birlikte Meta Platform isimli çatı şirketin altına Facebook, Instagram ve Whatsapp kendi isimleri ile devam edecekler.

Metaverse Konusunda Keyifle Yorumu

Bilişim teknolojilerinin bu kadar hızla ilerlemesi, insanların gün geçmeden yeni projeler geliştirmesi ve farklı kazanç türlerini keşfetmesi artık bizi şaşırtmıyor. Toplumumuzun artık silkelenerek bilişim teknolojilerinin kısaca bilginin, bizi kurtaracak tek güç olduğunu kabul etmesi gerekiyor.

Bilginin sahibi dünyanın sahibidir düsturu ile gençlerimizin artık saçma sapan işlerle meşgul olmalarından da kendi ülkelerinde bilişim alanında projelere imza atarak hem kendilerini hem de ülkelerini en iyi yerlere getireceklerinin farkına varmaları an meselesi.

Ülkede yaşanan ekonomik sıkıntılar, eğitim kalitesinin düşüklüğü, siyasi çekişmeler hemen hemen her ülkede var ve bu sorunlar ile dünyanın birçok ülkesi mücadele etmeye çalışıyor. Her bireyin yapması gereken bilgi paylaşımı yapmak ve bir ekip olarak çalışmayı öğrenmek. Keyifle kalın.

Yazar: ishana

2014 yılından beri keyifle.net sitesinin hem yazarı, hem yöneticisi olan ishana, bilişim teknolojileri alanında 1995 yılından beri eğitimler vermektedir.

4 thoughts on “Metaverse Evreninde Sizin Yeriniz Hazır mı?

  erkan

  (11 Kasım 2021 - 23:28)

  meta ismini görünce facebook instagrama sattı galiba demiştim. demek ki logo ve isim değişikliğinin sebebi buymuş. insanların iyice koyun gibi ekran karşısında vakit geçirmesi için bir sebep saha

  zahit

  (30 Aralık 2021 - 18:00)

  metaverse, sanal alem insanların yeni eğlencesi olacak. endüstri 5.0 ile artık insan gücüne ihtiyaç kalmayacak. özellikle de gelişmiş ülkelerde işsiz insanların oyalanabilmesi için sanal eğlencelerle dolu bir evrende günlerce eğlenmelerini sağlayacaklar.

  ishana

  (31 Aralık 2021 - 15:17)

  sanal evrende arazi satışları son hız devam ediyor. İstanbul başta olmak üzere bir çok kıymetli arazinin sanal olarak satıışı beni hiç şaşırtmadı.

  erkin candan

  (1 Haziran 2022 - 00:45)

  metaverse aleminde yer almayanlar bence çok pişman olacaklar. giyim sektörünün bütün defileleri salan alemde yapılacak yakında. Öğrenciler okuldaki derslere uzaktan bağlanarak herhangi bir dersin öğretmenini istedikleri saatte izleyebilecekler. istedikleri konseri uzakta canlı olarak izleyebilecekler. ve daha nice yeni uygulamanın yer aldığını göreceğimiz metaverse evreninde yer almak lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.