Mesleki Eğitimde Modüler Sistem Nedir?

Mesleki Eğitimi Güçlendirme Projesi kapsamında meslek derslerinin öğretilmesinde Mesleki Eğitimde Modüler Sistem uygulanmaya başlamıştır. Bu uygulama ile dersler modüllere ayrılmış ve modüller (üniteler) ayrı ayrı değerlendirmeye alınmıştır.
Modüler sistem ders kaynakları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlere hazırlatılmış ve sürekli bilgi güncellemesi olan alanlar için çalışmalar sürmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilerin ders kitaplarını ücretsiz olarak dağıtmakla beraber meslek derslerinde kullanılacak olan bireysel öğrenme materyallerini ise http://megep.meb.gov.tr adresine ücretsiz olarak yüklemektedir.

Meslek öğretmenlerinin, idarecilerin ve öğrencilerin başvuru kaynağı olan bu sitede çerçeve öğretim programları, bireysel öğrenme materyalleri, haftalık ders çizelgeleri ve MEGEP projesinin uygulanmasına dair bütün kılavuzlar yer almaktadır.
http://megep.meb.gov.tr adresinden öğrenciler bireysel öğrenme materyallerini ücretsiz indirip cep telefonu, tablet veya bilgisayarlarında inceleyebilmekte; isterlerse yazdırarak kullanabilmektedirler.

Fatih projesi ile okullarda akıllı tahta ve tablet uygulamaları ile de sorunsuz kullanılabilen bu materyaller meslek liseleri dışında sektörde de ücretsiz bilgi kaynağı olarak kullanılmaktadır.

Mesleki Eğitimde Modüler Sistem
50 farklı alanın ders materyallerini ve yeterlilikleri ile ilgili katalog bilgiyi http://megep.meb.gov.tr adresinden bulabilir, takıldığınız konularda sitede buluna iletişim yöntemleri ile bilgi alabilirsiniz.

Mesleki Eğitimde Modüler Sistem uygulanabilirliği, eğitim ortamlarının standardizasyonu ve öğretmenlerin daha verimli bir şekilde eğitim ve öğretim faaliyetlerini yürütebilmesi adına güzel bir sistemdir.