Masaüstü Bilgisayar Satışları Yükseliyor mu?

Masaüstü Bilgisayar Satışları Yükseliyor mu?

Kullanıcıların donanım tercihlerini etkileyen birçok faktör var. Kullanım amacı, kullanılacak yer, mobilite, performans, maliyet vb. bu faktörlerin sonucunda da kullanıcılar donanım ve yazılım tercihlerini belirliyorlar. Masaüstü Bilgisayar sistemleri  bu faktörlerden en çok etkilenen bilgisayarlar.

 

Tercihler Nasıl Belirleniyor?

Bilgisayar alırken kullanıcının ne amaçla kullanacağı sorusu en başta geliyor.

 • Bilgisayar ne amaçla kullanılacak?
 • Kullanılacak yazılımlar performans istiyor mu?
 • Bilgisayarda grafik tasarım, dizgi, baskı vb grafik işleri yapılacak mı?
 • Depolama önemli mi?
 • Kullanılacak mekânda masaüstü bilgisayar için yer var mı?
 • Kullanıcı mobil amaçlı kullanacaksa eğer uzun iş seyahatleri yapıyor mu?
 • Birden fazla monitör kullanılacak mı?
 • Sessizlik önemli mi?
 • Hangi marka olacak?
 • Masaüstü mü, dizüstü mü olacak?

MSI VORTEX

Yukarıdaki sorular sonucunda kullanıcının alacağı bilgisayar şekilleniyor ve kullanıma sunuluyor.

 

Masaüstü Bilgisayarlar Artık Daha Fazla Göze Hitap Ediyor.

 

Bilgisayar üreticileri masaüstü bilgisayarların performanslarını iyileştirmekle birlikte daha renkli, daha eğlenceli, tematik donanım tasarımları da üretmeye başladı. Aslında İmkânlar dâhilinde sırf zevk için bile LED aydınlatmalı kasa, anakart, bellek, ekran kartı, monitör gibi bileşenlerden oluşan bir masaüstü bilgisayar toplamamak içten bile değil.

Bununla birlikte yer problemi olan kullanıcılar için de VESA bağlantı standardı olan mini ITC kasalar kullanıma sunulmuş durumda. Bu kasalar monitörlerin arkasına monte edilerek yer tasarrufu yapılabiliyor. Hatta büyük üreticiler yüksek performans verebilen bu tür kasaları piyasaya sürmüş durumda.

 

Masaüstü Bilgisayar Satışları Yıllar Sonra İlk Kez Yükseldi.

 

Kara Cuma, Bekârlar Günü, Şükran günü gibi alışveriş kampanyaları ile satışlarını artıran bilişim firmalarının açıkladığı rakamlara göre 2017 yılında Masaüstü Bilgisayar satış rakamları yükseldi. 2011 yılından beri durgunluk yaşayan masaüstü bilgisayar satışları 2017 yılında HP’nin önderliğinde %0,7 artış gösterdi.  Pazarın yeni lideri HP 16,5 milyon satış yaparak Lenovo ile arayı giderek açmaya başladı. Asus ve Acer masaüstü bilgisayar satışlarında Pazar payı en fazla düşen iki firma.  Bu rakamların 2017 son çeyreğindeki rakamlar olduğunu hatırlatayım ki yanlış anlaşılma olmasın.

HP Mini ITC

Genel olarak yıl bazında değerlendirildiğinde % 0,2 gibi bir düşüş var genelde.  Sonuca baktığımızda masaüstü bilgisayar satışlarının ilerleyen zamanlarda yeniden canlanabileceğini söyleyebiliriz.

Yazar: ishana

2014 yılından beri keyifle.net sitesinin hem yazarı, hem yöneticisi olan ishana, bilişim teknolojileri alanında 1995 yılından beri eğitimler vermektedir.

4 thoughts on “Masaüstü Bilgisayar Satışları Yükseliyor mu?

  selçuk yılmaz

  (24 Ocak 2018 - 19:25)

  masaüstü bilgisayarların yerini dizüstü bilgisayarlar tutamaz. en azından sistem güncellemesi yapmak istediğinizde, minimum maliyetle maksimum performans alabileceğiniz sistemleri binlerce farklı kombinasyonla elde edebilirsiniz. masaüstü bilgisayar kurmak özellikle de toplama bilgisayar kurmak açok kaynak işletim sistemi kullanmak gibidir. opsiyonlarınız çoktur ve sisteminizi keyfinize göre özelleştirebilirsiniz.

  Kubilay

  (30 Ocak 2018 - 00:38)

  Yükselir tabii, devir hız ve performans devri. Laptoplar, tabletler kolay kullanım sağlasa da maalesef ki iyi performans vermiyor.

  mehmet

  (16 Haziran 2018 - 13:40)

  Laptoplar iş kullanımı için uygun ev içinde istediğiniz noktayı çalışma odanıza dönüştürebiliyorsunuz. Ben 10 yıldır masaüstü kullanmıyoruym ama şu bir gerçekki yüksek performans gerektiren programlar ve oyunlar için masaüstü kullanmak gerekiyor.

   ishana

   (17 Haziran 2018 - 17:14)

   Artık yeni nesil gamer olarak ta adlandırılan dizüstü bilgisayarlar masaüstü performansına yetiştir. Hatta SLI Bağlantısı ile daha güçlü grafik özelliği gösterebiliyorlar. Elbette yazıda da belirttiğim gibi ihtiyaçlara göre cihaz almak daha mantıklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.