LG X130 Netbook ’a  Windows 8.1 Kurulumu

Hurdadan Çıkan Netbook

Merhaba değerli okuyucularım. Genelde bloğumda deneyimlerimi ve kendi fikirlerimi paylaşmaya çalışıyorum. Bu paylaşımlarım arasında otomobiller ile ilgili olanlar da var, bilişim teknolojileri ile ilgili olanları da var. Bu yazımda geçen yıllarda hurdadan ayağa kaldırdığım bir LG X130 Netbook ’a Windows 8.1 kurulumu hakkında deneyimlerimi paylaşma istiyorum.

LG Netbook üretimine X110 modeli ile başladı ve seriye X120, X130 ve X140 olarak devam etti. Bu seri 2009 yılında piyasaya sürüldüğünde özellikle de klavyesinin kullanışlılığı ile ön plana çıkıyordu. O dönemde birçok üretici netbook piyasasına hızlı bir giriş yapmıştı.

Lg X130 Netbook elime geçtiğinde sabit diski arızalı ve pili bitik vaziyette idi. Elimde olan 320 GB kapasiteli sabit diski  2 GB belleği  takıp pilini de değiştirince LG X130 Netbook kendine geldi. Elbette Atom n270 işlemci ile fazla bir performans vermeyeceği belliydi ama en azından acil  bir durumda ihtiyaç olduğunda da iş görebilir vaziyette idi.

Hurdadan Çıkan Netbook Başlıklı yazımı buradan okuyabilirsiniz.

LG X130 Netbook Windows 8.1

LG X130 Netbook – Hangi İşletim Sistemini Kurmalı?

Donanımsal sorunları çözdükten sonra asıl mesele cihazı performanslı olarak hangi işletim sistemi ile kullanacağım sorusuna cevap bulmaktı. İnternette yaptığım araştırmalar sonucunda Windows Xp, Windows 7, Windows 10, Ubuntu, Pardus işletim sistemlerini denedim.

Windows XP ve Windows 7 işletim sistemlerine verilen güncelleme desteği bitmişti. Bu durum Google Chrome gibi tarayıcılar olsun diğer yazılımlar olsun güncel sürüm bulamama sorununu ortaya çıkardı.

Windows 10 en hızlı işletim sistemi olarak lanse edilse de cihazın sistem kaynaklarını fazlası ile sömürdüğü için, yardımcı yazılımların açılma süreleri 1 dakikayı geçmeye başladı.

Dün bir arkadaşım eski masaüstü bilgisayarına Windows 8.1 kurduğunu ve sistemin çok seri çalıştığını söyleyince, iyice soğuduğum LG x130 Netbook tekrar değerlendirme listeme birden giriverdi.

Windows 8.1 32 bit versiyonunu internetten indirerek Rufus ile USB belleğe yazdım, Kurulum tamamlandıktan sonra Ninite ‘den de Utility programları kurdum.  Windows 8.1 ile LG x130 Netbook hayat buldu diyebilirim. Aslında tek çekirdekli işlemciye sahip olan LG X130 Netbook için en iyi işletim sistemi şimdilik Windows 8.1 gibi.

Grafik özeliklerinden de fedakarlık yaparak performansı bir hayli yükseltebilirsiniz. Sistem Özellikleri penceresinde Ekranın sol tarafında Gelişmiş Sistem ayarları seçeneğini tıklayıp Performans ayarlarını siz de kendi bilgisayarınızda yapabilir ve daha hızlı bir bilgisayara masrafsız sahip olabilirsiniz.

LG X130 Netbook’a  Windows 8.1 Kurulumu

Sonuç

Sonuç olarak Lg X130 Netbook’a Windows 8.1 Kurulumu sonrasında oldukça performanslı bir cihaz oldu. Eğer elinizde fazladan bir SSD varsa -ki Cihaz Sata 3 desteklemiyor- SSD ile Windows 8.1 daha performanslı çalışacaktır.

Netbookların devri kapanmış olsa da eski LG x130 Netbook ‘a kıyamıyorsanız sizde birkaç ufak dokunuş ile cihazınızı ayağa kaldırabilirsiniz.

Kolay gelsin diyelim ve diğer yazılarımızı da keyifle okumanızı dileyelim.

3 yorum

  1. bende de bu netbooktan vardı. çöpe attım. satmak istediğimde para etmedi. aslında bu tür cihazların amacı tüketicinin cebinden para araklamak, iş görmek felan değil amaç. Amd nin de E1 işlemcileri vardı bir ara … Neyse…

  2. bence Intel firması N seriş işlemciler ile son kullancıları kandırdı. Diğer işlemcileri ile de aynısını yapmıyor mu zaten? Yıllardır AMD kullanırım ve en iyi tercih olduklarını şimdi daha iyi anlıyorum.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*