Para Kazanabilmek

Küçük Sermaye ile Yapılabilecek İşler Nelerdir?

Günümüzde ülkemizde hayat oldukça dinamik ve ekonomik olarak da zorlayıcı. Bir çok kişi daha çok para kazanmanın yollarını ararken, bazıları da iş yokluğunda yapılabilecek işleri araştırmakta. Çünkü günümüz şartlarında sağlık, eğitim, güvenlik, barınma, beslenme gibi temel ihtiyaçların büyük bir kısmında vasatın üstünde hizmet almak istediğinizde daha iyi kazanmalısınız.

Bu yazımda çevremde gördüğüm, haklarında birçok başarı hikâyesi duyduğum küçük sermayeli işlerden bahsedeceğim. Bu işlerden bazıları sabır isteyen, bazıları da zaman isteyen işler. Fakat neticesi hiç te küçümsenmeyecek kadar iyi gelirler.

Tavuk-Pilav, Çorba Arabası

Ev usulü tavuk-pilav veya çorba hazırlayarak günün belli saatlerinde belirli noktalarda satış yaparak evini geçindirenler oldukça fazla. Bu işte en büyük masraf bu ürünleri satmak için kullanılacak olan aracın teminidir.  Bu tür ürünlerde maliyet düşük olmasına paralel satış fiyatları da düşüktür.  1-1,50 TL gibi birim başına kâr bırakır. Bulunduğunuz konuma ve saate bağlı olarak gelirinizi ölçebilirsiniz. Günde 100-150 porsiyon satış sonucunda aylık geliriniz 2500-3000 TL arası olabilir.

Soğuk –Sıcak meşrubat satışı

Özellikle alışveriş merkezlerinin yakınlarında veya halkın yaya olarak en kalabalık olduğu mekânlarda kış aylarında boza, salep, çay veya kahve satışı, yaz aylarında dondurma, su ve soğuk içecek satışı yapılabilir. Bu iş için de en büyük gider kalemi olarak satış aracı veya mekân kirası gösterilebilir.  Bu ürünlerin satışında kar marjı düşük olsa da satılan ürün miktarı fazla olduğu için oldukça karlı bir iştir. Hatta işi daha egzotik hale dökmek isterseniz, yaz aylarında cacık veya yayık ayranı da satabilirsiniz.

İşportacılık

Bu işte temel felsefe herkesin ihtiyaç duyabileceği kilit ürünleri, ihtiyaç duyulan zamanda ve yerde satabilmektir. Örneğin tükenmez kalem satacaksanız, kırtasiyecilerin önünde satmanızın size bir faydası olmaz. Gezmeyi seviyorsanız eğer, otobüs duraklarında veya terminallerinde, çay ocakları çevresinde, satabilirsiniz.  Mesela çorap satışı için en uygun yerlerden birisi de cami önleridir. Cemaati yoğun olan camilerin önünde oldukça güzel sıcak satış yapılabilir.

Elbette her işin bir zorluğu, eziyeti var. Hiçbir iş kolay değil. Bu yüzden eğer sabırlı iseniz ve yapabileceğinize inanıyorsanız bu işlere girişin. Unutmayın ki hiç kimse bir başkasına karşılıksız para vermez. Eğer işinize inanır ve en iyisini yapmak için çabalarsanız neden zamanla bir zincir mağaza sahibi olmayasınız?

Yazar: ishana

2014 yılından beri keyifle.net sitesinin hem yazarı, hem yöneticisi olan ishana, bilişim teknolojileri alanında 1995 yılından beri eğitimler vermektedir.

1 thought on “Küçük Sermaye ile Yapılabilecek İşler Nelerdir?

    ejder_

    (6 Şubat 2018 - 19:48)

    mahallemizde Selami Abi vardı. Pilav arabası işine ilk girdiğinde günde 250 tabak pilav satardı. Şimdi 12 farklı yerde pilav arabası var. Bir kazanda pişirip hepsine sırayla dağıtıyor. insanlara iş vererek hem hayırsever oldu hem de kendi işinin patronu. bazı insanlar bu tür küçük işleri küçümserler. ama aslında bu tür işlerde sıcak para var.ve eğer iyi bir yer tutarsanız güzel paralar kazanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.