Kripto Paralar Zor Günler mi Yaşıyor?

Japonya, Kore, Hindistan, Amerika derken kripto para değerleri 2018 yılının ilk çeyreğinde zor bir dönem yaşıyor. Kripto para; üretimi, borsası, takası derken dünyanın ekonomik gündeminde oldukça fazla yer alan bir haber konusu. Kripto Paralar Zor Günler mi Yaşıyor başlıklı bu yazımda sizlerde kripto paraların geleceği hakkında birkaç bilgiyi paylaşmak istedim.

Hatırlatmakta fayda var Ocak 2018 ayında Japonya’nın önde gelen bitcoin platformlarından birinin müşteri hesaplarından para çekimini durdurması sonucu sert bir düşüş yaşamıştı. Ayrıca Japonya’da yaşanan 500 milyon USD’lik NEM (Bir kripto para birimi) hırsızlığı şoku ile kripto para platformlarına olan güven azalmıştı. Yatırımcıların kripto para platformlarına temkinli yaklaşmasının sebepleri bunlar.

Ayrıca Ocak ayının sonlarında Hindistan Maliye Bakanı Arin Jaitly’in kripto para kullanımının ortadan kaldırılacağı yönündeki açıklaması da  başta Bitcoin olmak üzere dijital paraların fiyatlarında sert düşüşe yol açtı.

Kripto Para Borsası

Yine Ocak ayı içerisinde Güney Kore nin ekonomisinden sorumlu yetkililerin kripto para ticaretinin ekonomilerine zarar vermesinden dolayı bazı düzenlemeler olacağı hatta kripto para ticaretinin yasaklanacağı konusunda açıklamalarda bulunması da kripto paraların fiyatlarında hatırı sayılır bir düşüşe sebep oldu.

Amerikan bankalarının bitcoin ticaretinde kredi kartlarına sınırlama getirmesi de cabası. bu konuda hesap kartları ile işlemler devam etse de müşterilerinin iyiliğini (!) düşünen Amerikan bankaları bu yasağı uygulamada kararlı gibi.

Peki Ne Olacak?

Aslında birçok finans kuruluşu zaten kripto paraların söneceği konusunda değişik açıklamaları var. Özellikle de dünya ekonomisinde geçerli kurallara göre değerli maden karşılığı olmayan paraların zamanla değersizleşeceği bir gerçek. Ülkemiz parasının değersizleşmesinin sebebi de bu. Piyasada merkez bankası rezervlerinden fazla Türk Lirasının dolaşması sonucunda enflasyon yani paranın değer kaybetmesi yaşanıyor.

Bununla birlikte bazı finans uzmanları da kripto paraların zaman içerisinde merkez bankaları gibi davranacağını dile getiriyorlar.

Aslında bu süreçte aktif olarak takas borsası üzerinden işlemler devam ediyor ve madenciler ürettikleri paraları piyasada değerlendiriyorlar. Hatta Rusya’da kripto para ticareti yasak olmasına rağmen bankalar İsviçre üzerinden bu engeli aşmaya çalışıyorlar.

Kripto para madenciliğine başlamak isteyenlerin ekonomik verileri iyi okumaları gerekiyor. Bununla birlikte madencilerinde günlük üretimi birimlerinin düşük olmasından dolayı umutsuzluğa kapılmamaları gerekiyor.

Sonuçta bu işe kimse kesin kazanacağım diyerek girmemeli. Yatırım yapacakları riskleri telafi edilebilir seviyede tutmalılar.

Bir başka kripto para yazısı ile sizlere bazı bilgiler vermek istedim. Keyifle ve Sağlıcakla kalın.

Yazar: ishana

2014 yılından beri keyifle.net sitesinin hem yazarı, hem yöneticisi olan ishana, bilişim teknolojileri alanında 1995 yılından beri eğitimler vermektedir.

6 thoughts on “Kripto Paralar Zor Günler mi Yaşıyor?

  celeroni

  (9 Şubat 2018 - 10:54)

  kripto para madenciliği geleceğin mesleği olarak görenler de var. bir balon olduğunu ve patlayacağını da söyleyenler. 3 gün önce 6000 dolar seviyesine inen bitcoin bugün 8000 dolar civarında. bunun aslında spekülatörlerin ve keriz avcılarının işi olduğu oldukça belli. Borsa ile ilgilenenlerin para batırma şekillerini yakında okumaya başlarsınız.

  mümtaz

  (20 Şubat 2018 - 15:09)

  Bitcoin başta olmak üzere diğer kripto para borsalarının , insanların finansal zaaflarını kullanarak ellerinden birikimlerini almanın bir başka yolu olduğunu düşünüyorum. blockchain teknolojisi güzel bir teknoloji, belki de geleceğin teknolojisi. bununla birlikte bu sistemi kullanan kripto paralarn ise aslında birer tuzak olması beni düşündürüyor.
  amaç para kazanmak ise zor değil aslında. sorunda zaten burada başlıyor. Çok para kazanma hırsı insanları daha saldırgan ve doğrudan uzaklaşmış hale getiriyor.

  coinci

  (26 Şubat 2018 - 10:02)

  kripto paralar borsada spekülasyona çok uğruyor. bu konuda yetkililerin müdahale edebilmesi için artık kripto paraların resmen tanınması gerekiyor.

  hasan salih

  (17 Mart 2018 - 09:46)

  kripto paralar gelecekte tek kullanıcak para birimi olacak kimse bu erçeği değiştiremez bence şimdiden bir miktar alıp beklemek lazım ilerde dev bir yatırım çıkabilir karşınıza.

   ishana

   (17 Mart 2018 - 23:43)

   kripto paralar ile ilgili olarak denetim olmadıktan sonra bir çok insan dalgalanmalardan dolayı mağdur olacaktır. şu an itibari ile bitcoin 7820 USD ve giderek değer kaybediyor. bir iki gün sonra 15000 USD olma ihtimali de var, 0 USD olma ihtimali de var. bu konuda spekülasyonları denetleyen bir kurum yok. bu tür bir kurum olduğunda da kripto para özerklik özelliğini kaybedecektir.

  metin hun

  (11 Mayıs 2018 - 12:19)

  riske girmeyen kazanamaz derler ama açıkcası kriptopara konusu riskten öte karşılığı olmayan, işin ucunda hak hukuk olmayan bir konu diye düşünüyorum. Bence insanlar emeklerini, birikimlerini bu gibi yöntemlerle kaybetmemeli ve bu gibi yöntemlerle kazanılacak para emek üzerindeki haksız kazanç ve adaletsizliği arttıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.