Kripto Para Borsası Geleceğin Ticaret Arenası

Kripto Para Borsası Geleceğin Ticaret Arenası

Bitcoin, litecoin, dijital para derken kripto para borsası artık girişimcilerin yeni kazanç sağlama araçlarından birisi haline geldi.  Bu yazımda kripto para semtöründen tren kaçmadan yatırım yapmak isteyenler için giriş seviyesinde bilgilendime yapacağım.

Bitcoin nedir?

1998 yılında Wei Dai tarafından iş fikri olarak ortaya atılan, 2009 yılında ise tanımı ve konsepti Satoshi Nakamoto tarafından hayata geçirilen kripto para birimidir.  O zamandan bu zamana açık kaynak gelişitiricleri tarafından desteklenen bu para birimi günümüzde (1 HAz 2017 itibari ile) 1 BTC 8925 TRY değerine ulaşacak kadar yol katetmiştir.

Bitcoin 50 ‘den fazla ülkede para yerine kullanılmakla birlikte takas borsasında da aktif olarak değerlendirilmekte. Türevleri olan Bitcoin ülkemizde resmen tanınmasa da engel olan bir yasa ve yasak ta yok.

2017 yılı başında kripto para borsasında işlem hacmine göre 4 sırada olan Güney Kore günümüzde ise ilk sıraya çıkmış durumda.  Bitcoin elde etme zorluğundan dolayı en fazla değere sahip olan kripto para olmakla birlikte Ethereum ve LiteCoin paralarda Bitcoin’i takip ediyor.

Kripto Para Madenciliği Nedir?

Yüksek işlem gücü ola bilgisayarlar ile kripto parayı veri havuzlarında bulma işine  madencilik adı veriliyor. Özel sistemler ile büyük yatırımlar ile madencilik yapmak eskisi kadar karlı iş olmaktan çıkmakla birlikte bu iş için özel makine üreten firmalar halen yeni sistemler üretiyorlar.

Kripto Para Kazandırıyor mu?

2009 yılında yaptığı 27 USD lik Bitcoin yatırımını unutan adam 2015 yılında Bitcoinlerini hatırladığında 900 bin USD sahibi olmuştu. Bu haberi okumuşsanız eğer Bitcoin ‘in ne kadar değerlendiğinin de farkına varmışsınız demektir.

Yatırım Yapılır mı?

Bitcoin in yüksek değerinden dolayı yatırım yapmak makul değil gibi görünse de her geçen gün kazandırması da cezbedici. Bununla beraber Bitcoin kadar güvenli ve istikrarlı olan Ethereum ve Litecoin de yatırım yapıldığında kazandıracak kripto paralar.  Bu konuda iyice araştırma yapmadan yatırım yapmamanızı tavsiye ederim.

 

6 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*