Okulların Ne Zaman Açılacağı Açıklandı. Neden Kapanıyor ki?

Koşulsuz Kabullenme ile Sağlıklı İletişim

İnsan ilişkilerinin sağlıklı olabilmesi için tarafların göstermesi gereken belli de en önemli davranış koşulsuz kabullenme dir. Bu davranış ile iletişimde olduğunuz bireyin her halini kabul etmiş ve asıl konuya odaklanmış olursunuz.

 

Koşulsuz Kabullenme Nedir?

 

Bu davranış bireylerin birbirleriyle iletişim kurarken önyargılarından, kaygılarından, öfkelerinden, anlayacağınız bütün düşüncelerinden soyutlanmalarıdır. Bu davranış ile ebeveynler çocukları ile, öğretmenler öğrencileri ile, yöneticiler çalışanları ile, komutanlar emirlerindeki askerler ile hemen hemen her birey bir başka bireyle sağlıklı iletişim kurabilmektedir.

 

Eğitimde Koşulsuz Kabullenme ‘nin Faydası Nedir?

 

Koşulsuz kabullenme ile eğitimciler öğrencilerinin görünüşleri, engelleri vb. durumları hakkındaki bütün düşüncelerini bir kenara bırakırlar ve öğrenci ile iletişime odaklanırlar. Bu iletişim yönteminde asıl soruna odaklanıldığından dolayı sorunu çözme aşamasında daha etkin olunur.

Eğitimcinin önyargılarından ve diğer çeldiricilerden sıyrılarak öğrenciye odaklanması ve onu dinlemesi öğrencinin kendini değerli hissetmesine sebep olur. Kendisini değerli hisseden öğrenciler de minnet duygularını, sevgilerini gösterirler.

Koşulsuz kabullenme davranışı öğrenilebilir bir davranıştır. Bu konuda bireylerin kendi sorunlarını çözerken de bu yöntemi uygulamaları faydalı olabilmektedir.

Bu konuda eğitim alanında en büyük sorunlardan birisi de öğretmenlerin öğrencilerini dinlememesidir. Öğrencinin sorunlarını dinleyebilen, bazen sadece dinleyebilen öğretmenler öğrenciler ile iyi iletişim kurabilmektedirler. İletişim yöntemlerini iyi kullanan eğitimcilerin mesleklerinde daha fazla sevilen kişiler olduğu da başka bir gerçektir.

Eğitim alanında akademik bilgiler bir şekilde öğrenilebilir. Lakin öğrencilerin iletişim yöntemlerini bilmeyen eğitimciler tarafından ön yargılarla, olumsuz davranışlarla, sorunlu bir şekilde eğitilmesi ülkemizin geleceği için pek de sağlıklı bir durum değildir.

Biz eğitimcilerin belki de en fazla iletişim konusunda kendimizi geliştirmemiz gerekiyor. Bir başka yazıda buluşmak üzere keyifle kalın.

Yazar: ishana

2014 yılından beri keyifle.net sitesinin hem yazarı, hem yöneticisi olan ishana, bilişim teknolojileri alanında 1995 yılından beri eğitimler vermektedir.

4 thoughts on “Koşulsuz Kabullenme ile Sağlıklı İletişim

  muzaffer

  (23 Ocak 2018 - 14:50)

  insan ilişkilerinde koşulsuz kabullenme oldukça önemli. özellikle evliliklerde eşlerin birbirlerini koşulsuz kabullenmeleri sevgilerini artırıyor ve uzun süreli evliliklerin temelini atıyorlar

  Zahide

  (25 Ocak 2018 - 13:14)

  Ne kadar zor koşulsuz şartsız bir insanı kabullenmek. İnsanlar ailelerinden, çevrelerinden, eşlerinden, havadan, sudan etkileniyor. Bu yüzden de birbirlerine önyargılı yaklaşıyorlar.

  sacit

  (26 Ocak 2018 - 13:30)

  kim koşulsuz kabullenme dediğiniz bu yöntemi dört dörtlük uyguluyor ki

  uz tarih

  (30 Mayıs 2018 - 14:05)

  Önyargı,daha çocukluktan insanlara aşılanıyor. Başkalarını eleştirme ve değiştirme eğilimi özellikle bizim toplumumuzda aşırı derecede. Koşulsuz kabullenmeyi geçtim, şartlı kabul bile yok, insanlar birbirine duvar örüyor. Eğitimin bu noktada faydası olur ancak bu bir kaç nesil alacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.