Kol Kırılır Yen İçinde Kalır.

Kol Kırılır Yen İçinde Kalır.

Ne zaman aile içi bir sorun yaşasak annem hep “Kol Kırılır Yen İçinde Kalır” derdi. Annem bu atasözünü kafamıza sanki de bir çiviyi duvara akar gibi defalarca söyleyerek yerleştirmişti. Hatta “Evde olan herşey dışarda anlatılmaz. Biraz Ketum olun” derdi.  Allah selamet versin.

“Kol Kırılır Yen İçinde Kalır.” atasözündeki Yen ne anlama geliyor?

“Yen” kelimesi Japon para birimi olarak bilinse de bizim dilimizde elbisenin kol kısmına yen deniliyor.  Zaten bu kelimenin anlamını bilirseniz atasözü de cuk diye yerine oturuyor. Kol Kırılır Yen İçinde Kalır. Boşuna dememişler diyorsunuz.

Aile içerisinde olsun, dostlar arasında olsun insanlar her zaman mutluluk dolu zamanlar geçirmiyor. Sorunlar yaşıyor, sıkıntılar yaşıyor. Bununla birlikte gün geçtikçe çevreden de zarar verecek davranışlarla muhatap olabiliyor. Hal böyleyken aile içerisinde yaşanan sıkıntıların, tartışmaların, kırgınlıkların da dışarıya yansıtılması doğru olmuyor.

Siz de ailenizde veya arkadaşlarınız arasında bazen sıkıntılar yaşamış olabilirsiniz. Bu konuları başkalarının yanında konuşmanız pek doğru olmaz.

Çünkü sizin bu kırgınlıklarınızı aile içine fitne sokmak için veya çıkar elde etmek için kullanabilirler. Yaşadığınız sıkıntıyı alakası olmayan bir başkasından duymak sizi ve karşı tarafı rahatsız edebilir. Bu da barışmak, sorunları çözmek, anlaşmak ihtimallerini suya düşürebilir.

Dargınlıkların toplumumuzda hoş karşılanmadığını düşündüğümüzde o zaman güzellikleri elde etme fırsatını neden kaçıralım ki?

Ailelerin çocukların eğiti verirken bu konuda dikkatli olmaları gerektiğini de anlatmaları oldukça sağlıklı olacaktır kanısındayım.

Ebeveynlerin kendi çocukları ile ilgili bazı özel durumları da aile dışından bireylerin yanında paylaşmaları da doğru bir davranış değil. Çocuğunuzun bu özel durumu bir başkasından duyması onu rencide edebilir.

Bir başka atasözü ile ilgili yazımızda buluşmak ümidi ile keyifle kalın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*