Kız Çocukları Neden Okumalı?

Merhaba değerli okuyucularım. Ataerkil (Erkek Egemen) toplumlarda Kız Çocukları Neden Okumalı konusunda düşüncelerimi bu yazımda sizlerle paylaşmak istiyorum.

Uzun yıllardır eğitim sektöründe çalışan birisi olarak toplumumuzun kültürel, ekonomik  ve teknolojik olarak kalkınmasında en önemli görevin kadınlara düştüğünü rahatlıkla söyleyebilirim. Elbette erkeklerin de görevleri var ama kadınların etkisi oldukça stratejik.

Bir bireyin ilk eğitimi aldığı yer ana kucağıdır. Annesinin ellerinde yoğrulan birey daha sonra baba, diğer aile elemanları, çevre ve okul faktörlerinden etkilenmekte.

Toplumumuzda her ne kadar kadınları hayatın her anında ve her yerinde etkin olarak görsek te yine de fiziksel, cinsel, ekonomik ve psikolojik şiddete maruz kalanlar da yine kadınlar. Bu konuda yapılması gereken en önemli faaliyet kadınların nitelikli olarak eğitilmesidir.

Öğrencilerime özellikle de kız öğrencilerime her zaman kızların eğitimlerini en iyi şekilde tamamlamaları gerektiğini söylerim elbette sebepleri ile birlikte.

Peki, O Zaman Kız Çocukları Neden Okumalı?

  • Çünkü okuyarak meslek sahibi olan bir kadın başta eşi ve ailesine muhtaç olmadan ihtiyaçlarını giderebilir. Böylelikle en kötü durumlarda bile kimseye muhtaç olmadan hayatını devam ettirebilir.
  • Evlilik hayatında eşinin bilerek veya bilmeyerek kendisine uygulayabileceği ekonomik şiddete karşı hazırlıklı olur. Mesleği ve hele bir de geliri varsa bu konuda kendisini ve çocuklarını daha iyi koruyabilir.
  • Eğitimini tamamlayan kadınların hayata bakış açısı daha geniş ve sağlıklıdır. Farklı insanlarla farklı süreçleri yaşamış ve tecrübe edinmiştir. Daha fazla bilgi ile muhatap olmuş ve genel kültürünü geliştirmiştir.
  • Okumuş kadınların çocuklarına davranışları, eğitim ile ilgili farkındalıkları daha farklıdır. Çocuklarına en iyi eğitimi verebilmek adına daha bilinçlidir.
  • Okumuş kadınlar teknolojiyi hayatlarında daha kolay uygulanabilir hale getirebilirler.
  • Mesleki eğitim almış ve iş hayatına atılmış kadınların yaşamış oldukları tecrübelerin kendilerinden sonraki nesillere aktarılması oldukça değerli bir bilgi aktarım sürecidir.

 

Elbette her okuyan kadın için de yukarıda yazdığımız durumlar geçerli olmayabilir. Bununla birlikte bilinçli, sağlıklı ve özgüvenli bir gelecek nesil için kadınların okuması ve ekonomik, sosyolojik ve psikolojik olarak sağlıklı olması gerekir.

“Haydi Kızlar Okula” Projesi ile ülkemizin doğusunda okula gidemeyen kızlarımızın okullulaşması hedeflenirken, devletimizin bu konuda daha da büyük projeleri ve teşvikleri olduğundan eminim. Bununla birlikte devletimizin temelini oluşturan vatandaşlarımızın bu konuda daha duyarlı olması, daha sağlıklı ve mutlu bir gelecek için çok önemli.

Keyifle ve sağlıcakla kalın.