Karpal Tünel Sendromu

Karpal Tünel Sendromunun Bitkilerle Tedavisi

Karpal Tünel Sendromu 40-50 yaş bayanlarda daha sık görülen El bileği kanalının daralması veya dar kanaldaki sinirlerin sıkışması olarak ta nitelendirilen hastanın yaşam konforunu bozan bir rahatsızlıktır. 2009 senesinde babam, 2014 senesinde de annem  bu hastalık yüzünden ellerinden cerrahi müdahale oldular.  Karpal Tünel Sendromunun Bitkilerle Tedavisi başlıklı bu yazımda sizlere hem Karpal Tünel Sendromu hakkında bilgi vereceğim hem de bitkilerle nasıl tedavi edilebilir sorusuna yanı almaya çalışacağım.

 

Karpal Tünel Sendromu  Nedir?

 

Aslında bu rahatsızlık bilek kanalı yapısal olarak dar olan kişilerde aha çok görülmektedir. Alkol tüketenlerde, aşırı kilolularda, şeker hastalığı veya dolaşım bozukluğu geçmişi olanlarda sık görülmektedir. Elin ilk 3 parmağına giden sinirlerin sıkışması sonucu parmaklarda uyuşma, şişkinlik hissi, hareket kaybı gibi belirtiler göstermektedir. Birçok hasta uyku esnasında elde uyuşma hissettiklerini, kalkıp dolaştıklarında uyuşukluğun geçtiğini belirmişlerdir

Romotoid artirit, üremi, amiloidoz, damar anomalileri, Tendonitis gibi hastalıkları geçirenlerde de Karpal tünel Sendromu görülmektedir.

 

Karpal Tünel Sendromunun Modern Tıpla Tedavisi

 

Bazı hastalarda düşük dozda kortizon iyi gelirken, bazı hastalarda da bilekleri dinlendirmek için kullanılacak bileklikler fayda etmektedirler.

Hastalığın ileri safhalarında sinirlerin üzerindeki baskıyı azaltarak sinirlerin tahrip olmasını engellemek amacıyla cerrahi müdahale gerekebilir. Bu müdahale lokal anestezi ile olmakta ve hastanın hastanede yatmasına gerek yoktur.

 

Karpal Tünel Sendromunun Bitkilerle Tedavisi

 

Karpal Tünel Sendromunun belirtilerini hafifletmek, kısmen iyileştirmek amacı ile kullanılan bitkileri sizin için araştırdım ve kullanım şekillerini belirttim. Burada kısa bir uyarıda bulunmak istiyorum.  Burada belirtilen bitkiler ve kullanım şekilleri sizin için uygun olmayabilir. Anonim bilgiler içerdiği için denemeden önce bir aktara veya bitki bilimciye başvurmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

 

Söğüt

 

Söğüt ağacıı kabuğu doğal bir aspirindir. Hem ağrı kesici hem de iltihap giderici özelliği olan salisilat içermektedir. Eğer Aspirine karşı alerjiniz varsa lütfen kullanmayınız. Hamilelik döneminde Karpal Tünel Sendromu geçici olarak görülmekte ve doğumdan sonra kendiliğinden geçmektedir. Özellikle hamilelerin kullanması sakıncalıdır.

Su rezenesi ve Keklik üzümü bitkileri de aynı amaçla kullanılan salisilat bakımından zengin bitkiler.

söğüt

 

250 ml. Kaynamış suda 2 çay kaşığı söğüt kabuğu tozu veya yukarıdaki bitkilerden birini demleyip etkili bir çay hazırlayabilir ve süzdükten sonra limonata gibi bir içecek ile karıştırıp günde 2 -3 bardak içebilirsiniz.

 

Papatya

Sinir sistemini yatıştırma özelliği de olan papatya çayının ayı zamanda etkin bir anti inflamatuar olduğu gibi özellikle Avrupa’da iltihap giderici olarak kullanılmaktadır. Karpal Tünel Sendromu tedavisi sürecinde günde 2-3 bardak içilebilir.

 

Ananas

 

Evet, ananas meyvesi bromelain isimli protein parçalama özelliği olan bir en zim içermektedir. Bromelain isimli bu etken madde hemen hemen her iltihaplı hastalıkta rahatlıkla kullanılabilecek bir etken maddedir. Bununla birlikte Karpal Tünel Sendromunun tedavisinde de ananas tüketerek rahatlıkla kullanılabilir.

Ananas

Acı Kırmızı Biber

 

Doğal ağrı kesici ve iltihap giderici olarak ta  bilinen acı kırmızı biber ülkemizde de yoğun şekilde tüketilmektedir.

Arnavut biberi olarak adlandırılan acı kırmızıbiberi bir losyon olarak hazırlayabilir ve bileklerinizi günde bir iki kez ovabilirsiniz. 50 – 70 ml cilt losyonunun içine 2 çay kaşığı toz kırmızıbiber karıştırıp bileklerinize günde bir iki defa sürebilirsiniz. Baz hassas ciltlerde kızarıklık yapmasıyla ünlü olan bu biberi kullanmadan önce mutlaka denemelisiniz. Eğer cildiniz hassas ise kullanmayın.

biber

Zerdeçal, Kimyon, Karakafes Otu, Adaçayı gibi bitkilerinde Karpal Tünel Sendromu tedavisinde kullanılabilecek doğal bitkiler olduklarını söyleyebilirim. Zaten beslenme zincirinde baharat kullanan bireylerin bir çok hastalığa karşı donanımlı oldukları uzmanlar tarafından da belirtiliyor.

 

Siz siz olun doğal beslenmenin hayatı uzatmak için çok önemli olduğunu unutmayın. Doğal beslenme içerisinde baharatlar, sebzeler ve faydalı olan diğer bitkiler giriyor. Bu  yazımda Karpal Tünel Sendromunun Bitkilerle Tedavisi  konusunda bilgi vermeye çalıştım.

Keyifle ve Sağlıcakla kalın.

Yazar: ishana

2 thoughts on “Karpal Tünel Sendromunun Bitkilerle Tedavisi

  ailedergisi

  (30 Ocak 2018 - 15:08)

  Doğal tedavi yöntemleri her zaman daha kalıcı etkilere sahip diye düşünüyorum. Ayrıntılı bilgilendirme için teşekkürler

  Ali Aydın

  (4 Mayıs 2018 - 09:04)

  Bir dönem sol elimde üç parmakta yaşadığım uyuşukluk ve karıncalanma problemi nedeniyle bu konuyu çok araştırmıştım. Bitkilerin bu konuda yardımı olabileceğini hiç düşünmemiştim, faydalı bir yazı olmuş teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.