Karlı ve Buzlu Yollarda Nasıl Araba Kullanılır?

İyi Günler Değerli  Okuyucular. Malum hava soğuk ve kar yağışlı havanın bu denli kötü olması yanında hayat halen devam ediyor ve araç ve yaya trafiği bütün hızıyla akıyor. Bu yağışlı havalarda elbette toplu taşıma araçlarını kullanmak hem yaya sağlığı hem de aracınızın güvenliği için oldukça önemli. Ama aracınızla trafiğe çıkmanız gereken durumlarda yapmanız gerekenleri işte bu yazımızda anlattık.

İlk olarak elbette trafiğe çıkmadan önce gerekli bütün donanımlarınız aracınızda bulunmalı. Bunlar neler bir bakalım.

 •           Kış lastiği. Kış şatlarına uygun sertifikalı ve onalı kışlık lastikler, sizin hayatınızı kurtaracak en önemli donanımdır.
 •           Patinaj Zinciri. Özellikle karlı yollarda yolda kalmamanız için, kaldıysanız da kurtulmanız için gerekli olan donanım.
 •           Camları temiz silen silecekler. Kış başında mutlaka değiştirilmeli. Aynı zamanda Ön cam yıkama sıvısını da antirfrizli özel sıvılar ile tamamlamayı unutmayın.
 •           Camın dışında oluşan buzu ve karı temizlemek için aparat (Kar için silgeç, buz için kıracak)
 •           Buğulanma önleyiciler (az da olsa ön samın buğulanmasını önlemek için kullanılabilir.)
 •           Sprey Kolonya  (Ayılan, bayılan olursa ve ön camdaki buzu çözmek gerekirse ideal).
 •           Temiz Bir bez (gerekirse içten camları silmek için)
 •           Bir termos dolusu sıcak içecek ( Uzun yolculuklarda içiniz ısınsın diye ve gerekirse donan  fren balatalarını çözmek için.)
 •           Çekme halatı (ne olur ne olmaz).
 •           Ucuz plaj hasırı (zincirsiz yola çıkarsanız, saplandğınız kardan çıkmak için tekerin altına serersiniz)
 •           Yedek kalın kıyafet ve eldivenler (zincir takarken üşümeyin diye.)

Alınabilecek malzemeler bunlarla sınırlı değil. İnsanımızın pratik zekası farklı materyaller kullanma konusunda oldukça gelişmiş olduğundan herhangi bir faydalı ürünü yanınıza almak isterken siz kimse durdurmamalı.

Karlı ve Buzlu Yollarda Nasıl Araba Kullanılır?

 Bu malzemeler dışında karda araba kullanmanın püf noktaları da mevcut

 • Aracınızı sürerken sert manevralardan kaçınmalısınız. Aniden gaz pedalına basmamalı, ani frenlerden kaçınmalısınız. Çekiş tekerlekleri patinaj yapıyorsa yada direksiyon birden hafifliyorsa yol kaydan demektir. Oldukça dikkatli davranın
 •           Bir kazaya sebep vermemek için yada kazaya uğramamak için en önemli yol önceden olacakları tahmin edebilmektir. Öndeki araç ile aranızdaki mesafe, yolda kalan araçların bulunup bulunmaması, yolun eğimi, yağış ve sıcaklık durumu  bunları an be an değerlendirmeli ve aracınızın kontrolünün sizde olduğundan emin olmalısınız. Manuel vites kullanırken ani hızlanmaya çalışmamalı, yavaşlama ihtiyacını önceden hissedip motor freni kullanarak yavaşlamalısınız. Otomatik vites araçlarda da kar modu varsa mutlaka ama mutlaka kullanmalısınız.
 •          Camlarınızın temiz olduğundan emin olmalısınız. Buğulu, karlı yada buzu camlarınızı mutlaka yola çıkmadan önce temizlemeli ve yukarıda belirttiğimiz yardımcı malzemelerinizi mutlaka yanınızda bulundurmalısınız. Farlarınızın yandığından emin olmalısınız. Bu da görülmenize yardımcı olacaktır. En azından karşıdan ve arkandan gelenler ışıklarınızı farkedecektir. Bu da uyarıcı olacaktır.
 •           Mutlaka zincir gereken yerden önce  zincirinizi takın. Asfalt üzerinde buzlanma başladı ise, yoğun kar  yağışı var ve yol kapanacak gibi ise mutlaka zincirinizi takın. Hayatınız hiçbir şeyden kıymetli  değildir. Zincirin markası modeli nasıl olmalı bunlar ile ilgili başka bir yazımızda değiniriz

Aşağıda Karda Araç kullanma teknikleri ile ilgili bir video var. Bu video gibi bir çok videoyu da Youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Sağlıklı ve keyifli yolculuklar dileği ile.