Kara Mantar Enfeksiyonu Nedir Kara Mantar Tedavisi

Kara Mantar Enfeksiyonu Nedir Kara Mantar Tedavisi

2019 yılının sonlarında bütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19, bir diğer adı ile Corona salgınının etkisi büyük bir hızla sürerken Hindistan’da sık görülen Kara Mantar Enfeksiyonunun Rusya’ya sıçradığı ve vakaların görüldüğü haberleri insanları endişeye sürüklemekte.

Bu yazımızda Kara Mantar Enfeksiyonu hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağım.

Kara Mantar Enfeksiyonu Nedir?

Kara mantar yani diğer adıyla mukormikoz hastalığı çok nadir rastlanılan bir enfeksiyondur. Genellikle toprakta ve bitkilerde çürüyen meyve ve sebzelerde bulunan Mucor küfüne maruz kalmaktan kaynaklanır yani bir nevi küf yüzünden oluşur. Bu enfeksiyon sinüsleri, beyni ve akciğerleri etkiler. Kanser hastaları  ve HIV/AIDS’li kişiler gibi diyabetik veya bağışıklık sistemi ciddi şekilde zayıflamış bireylerde  yaşamı büyük ölçüde tehdit eder.

Kara Mantar Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Kara mantar enfeksiyonunun belirtileri yüzde şişlik ve siyah lezyonlar enfeksiyon belirtileridir. Bazı kaynaklarda göz kararması veya renk değişikliği, bulanık veya çift görme, göğüs ağrısının da belirti olabileceği öne sürülmektedir.

Hastalık Nasıl Ortaya Çıkıyor?

Enfeksiyon, bir insana bir kesik veya solunum sistemi yoluyla dolaşımına giriyor ve diğer hayati organlara yanı sıra kalbe, beyne ve akciğerlere yayılabiliyor. KARA MANTAR ÖZELLİKLE COVID-19 GEÇİRMİŞ HASTALARA AĞIR ZARAR VERİYOR.

Kara Mantar Enfeksiyonu tedavisi Nedir?

Kara Mantar Enfeksiyonunun tedavisi erken teşhis konulduğunda cerrahi tedavidir. Herhangi bir ilacı olmamakla birlikte eğer vücuda yayılmışsa öldürücüdür.

Kara Mantar Enfeksiyonu Nedir Kara Mantar Tedavisi

Kara Mantar Enfeksiyonu Dünyada durum Nedir?

Kara Mantar Enfeksiyonu yaygın olarak Hindistan’da görülmektedir. Özellikle Covid-19 hastalarında daha da ölümcül olmaktadır. Bu hastalık Hindistan’a sınır olan ve seyahat edilen ülkelerde seyrek de olsa görülmektedir.  Bu yüzden özellikle maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymanız çok önemlidir.

Kara mantar da dahil her türlü enfeksiyon hastalığında en önemli kural temizliktir. Temizlik ve diğer insanlarla olan sosyal mesafenin korunması çok önemlidir.  Son dönemde Corona virüsünün varyantları ile ilgili haberleri dinlediyseniz bulaşı oranının yüksek olduğu söylenmektedir. Eğer kendinizde Kara Mantar Enfeksiyonu hastalığının belirtilerinin olduğunu düşünüyorsanız hemen bir uzman doktora görünmeniz hem sizin hem de çevrenizdekilerin sağlığı için çok önemlidir.

Sağlıklı ve Keyifli bir ömür dileği ile.

Yazar: ishana

2014 yılından beri keyifle.net sitesinin hem yazarı, hem yöneticisi olan ishana, bilişim teknolojileri alanında 1995 yılından beri eğitimler vermektedir.

2 thoughts on “Kara Mantar Enfeksiyonu Nedir Kara Mantar Tedavisi

  tedirgin

  (5 Haziran 2021 - 15:15)

  haberlerde giderek yayıldığını okudum. o kadar tehlikeli mi acaba?. Ölüm riski var mı? Kara mantar hastalığı veba gibi bir hastalığa benziyor. bilemedim. coronadan sonra bir de bu kara mantar hastalığı çıkarsa millet iyice kafayı yer.

   ishana

   (7 Haziran 2021 - 01:26)

   Evet çok tehlikeli bir mantar türü ve göz kaybına sebep oluyor. Allah korusun bu dönemde kontrolsüz bir şekilde göçmenleri barındıran ülkemize de sıçrarsa o zaman Corona’dan daha büyük bir sorun ile karşı karşıya kalırız.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.