Bilişim Teknolojileri

Kamu Kurumlarında Bilişim Kaynaklarının Sağlıklı Kullanılması

Merhaba. Gelişmekte olan ülkeler arasında olan ülkemizde yatırımlar hızla sürmekte ve gerekli donanım ve ekipmanlar da imkânlar dâhilinde alınmakta. Bununla birlikte kamu kurum ve kuruluşlarında da bilişim teknolojilerine yönelik harcamalar da artmakta. Bu harcamaların dengeli ve sağlıklı yapılması bu bilişim araçlarının sarf malzemelerinin temininde ve verimliliğinde oldukça önemli.

Kamu kurum ve kuruluşlarının yapılandırılmasında kurumun verimliliği için kaynak listeleri sağlıklı olarak planlanmıyor. Bu planlamanın başında da insan kaynakları geliyor. Birçok kamu kuruluşunda (devletin sosyal rolünden kaynaklanan mı dersiniz yoksa siyasi mi dersiniz bilemem ) gereğinden fazla personel ve makam bulunmakta. Bu makamları ve binaları meşgul eden personelin büyük bir kısmı da bilişim teknolojileri konusunda yeterli bilgi donanımına sahip değiller.

Bu personel politikalarının sisteme yansıması ise gereksiz yere alınan bilgisayarlar, yazıcılar, fotokopi makineleri, ağ malzemeleri, sar malzemeleri vs. Örneğin bir okulda 1 müdür, 1 müdür başyardımcısı ve 3 tane müdür yardımcısı olduğunu düşünün. Ayrıca 1 VHKİ( memur) bulunuyor.  Kurumun fiziki yapısı zorlanarak her idareci ve memura oda ayarlanıyor. Her odaya bir bilgisayar ve ayrıca birer de yazıcı alınıyor. Bir de fotokopi makinesi olmazsa olmaz.  6 bilgisayar, 6 yazıcı, 1 fotokopi makinesi idare için tahsis ediliyor.

Aslında olması gereken nedir?

Aslında olması gereken her idareciye ve memura birer client alınması ve sunucu üzerinden çalışmalarının sağlanması; Yazıcı olarak ise okul müdürüne basit bir yazıcı, müdür yardımcıları ve memurun kullanımı için ise ağ desteği olan bir fotokopi makinesinin kullanılmasıdır. Böylelikle yazıcıların sarf malzemeleri için maliyet ve elektrik kullanımı en aza düşürülmüş olur. Bir de sunucu ve client sisteminde veriler daha güvenli bir şekilde saklanmaktadır.

Kamu kurumlarında Bilişim araçları satın alınırken teknik şartnamelerin o kurumun yapısını bilen, ihtiyaçlarını bilen yetkin kişiler tarafından hazırlanması gerekir. Kişisel zevkler için kamuyu zarara uğratmamak gerekir.  Yukarıda sadece 1 okulu örnek verdim. Her yerleşim bölgesinde var olan kamu kurumlarını düşündüğünüzde yapılabilecek tasarrufu düşünün. Bir de tam tersini yapılmakta olan israfı…

Keyifle…

Yazar: ishana

2014 yılından beri keyifle.net sitesinin hem yazarı, hem yöneticisi olan ishana, bilişim teknolojileri alanında 1995 yılından beri eğitimler vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.